Green Lantern The Animated Series 10 '' Regime Change ''

 
 

İşte yeni bir bölümle tekrar karşınızdayız. Bu bölüm öyle bir bölüm ki hem büyük savaştan önceki son dönemeç olarak kabul edebiliriz hem de eski dost ve düşmanlarla yeniden karşılaştığımız aksiyon dolu bir bölüm olarak gayet başarılı bir bölüm olduğunu söyleyebiliriz. Belirtmek gerekir ki güzel sürprizler de bu bölüme renk katıyor. Hatta kaç bölümdür şikayet ettiğim durumların bazıları da bu bölümde olmadığı için belki de olumsuz eleştiri yapamayabilirim kolay kolay.

 
 Bildiğiniz gibi ‘’Heir Apparent‘’ bölümünden sonra ardımızda tusak Prens Ragnar’ı ve kraliçe Yeşil Fener Iolande’yi bırakmıştık. Tabii o zamanlarda da söylediğim gibi Betrattus’ta eski bölümde gerçekleşen olayların geleceği az çok etkileyeceğini tahmin etmiştim ancak bu kadar iyi bir bölümle karşıma çıkacaklarını tahmin etmiyordum. Prens Ragnar’ın öfkesi zaten apaçık belliydi, yeşil yüzüğün onu seçmeyişi ve tahta çıkamayışı onu gayet öfkelendirmişti. Durum böyle olunca öfkenin olduğu yerde varolan Kırmızı Fenerler de karşımıza çıkıyor haliyle. Prens Ragnar, Kraliçe Iolande’ye öfke kusarken, hapishanenin penceresinden birden bire beliren kırmızı yüzükle beraber olaylar başlıyor.
 
 

 
 
Uzun süredir görmeyi özlediğimiz Oa gezegeni ve Koruyucular da bu bölümde karşımıza çıkıyor. Ancak görmeyeli Koruyucuların tavırlarında pek değişiklik yok, her ne kadar duygu barındırmayan canlılar olsalar da kibir deposu gibiler ( özellikle Appa ). Ayrıca konseyin geçmişteki hatalarını kabul etmemeleri ve hatta bundan ders bile çıkarmamış olmaları ( Ganthet hariç ) da zaten bunun bir göstergesi gibi. Tabii Ganthet de bu hatadan ders çıkarmış olmasının bedelini de bu bölümde sürgünle ödemek zorunda kalıyor.

 

 Bu sırada Hal Jordan ve vazgeçilmez ekibi  de Kraliçe Iolande’nin mesajını alır almaz harekete geçiyorlar ve Betrattus’a vardıklarında tahtta oturan Kırmızı Fener Ragnar’ı gördüklerinde ister istemez şaşırıyorlar. Talihsiz gezegenimiz Betrattus’ta ise ilk bölümlerde Shyir Rev’i ve  gezegenini yok eden ‘’ Kurtarıcı ‘’ adlı makineler de karşımıza tekrar çıkıyor. Anlayacağınız ya Betrattus Kırmızı Fenerlerin ve Ragnar’ın elinde kalacak ya da yok olacak.

 


 

Bölümün konusu hakkında az çok bilgi verdikten sonra artık incelemeye başlayabiliriz. Öncelikle şunu belirtmem gerekirse bu bölüm gerçekten iyiydi ve bundan sonraki bölümlerin daha iyi olacağını düşünüyorum ve umarım hayal kırıklığına uğramam. Bu bölüm gerekli bölümlerden birisiydi aslına bakılırsa,  bölümde karşımıza artık oluşmayı bekleyen yeni bir fener takımı daha çıkmış oldu. Şuan sadece feneri mevcut olsa da yakında yüzük de oluşup sahibini bulacaktır elbet. Yıldız Safirleri, Kırmızı Fenerler ve Yeşil Fenerlerden sonra acaba hangi takım karşımıza çıkacak dersiniz ?

 
 Büyük savaş öncesi oluşması gereken takımın sinyallerinden sonra en büyük artı yön ise geçmiş bölümleri havada bırakmadığını göstermesi. Açıkçası Ragnar ve Iolande’yi tekrar görmeyi bekliyordum lakin  Ragnar’ı bir Kırmızı Fener olarak görmek gerçekten sürpriz oldu. Bu bölümde nasıl ki eskilerden bazı kişileri gördüysek bundan sonraki bölümlerde yine geçmişte gördüğümüz dostları ve düşmanları tekrar göreceğimizi düşünüyorum, örneğin Aziz Walker gibi.

 
 

 Şimdi Koruyucuların ne yapacağını daha çok merak ediyorum aslında. Çünkü geçmişte o kadar gezegen ve canlının yok olmasından dersini almayan Koruyucular, Kırmızı Fenerlere karşı  tüm Yeşil Fener Birliği’ni harekete geçirmiş durumda. Hal Jordan durumun bu kadar büyümemesi inancında olsa da özellikle Appa tam bir savaş çığırtkanı konumunda olduğu ve tüm Koruyucuları etkilediği için şuan aslında belirsiz bir durum var. Ya diziyi izleyen tüm kişilerin beklediği gibi büyük bir savaş gerçekleşecek ya da daha basit hamlelerle Kırmızı Fener sorunu savuşturulacak,  izleyip göreceğiz.

 
 Şimdilik bir incelemenin daha sonuna geldik, bir sonraki bölümümüzde görüşmek üzere, hoşçakalın.

 
 

 
 

Yorum Gönder

[disqus]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget