Green Lantern The Animated Series 14 '' New Guy ''


İşte bu ! Uzun bir zaman sonra görmek istediğim bölüm buydu. Ara finalde bana beklediğimi tam veremeyen dizi, bunu yeni başlangıcında başardı. Kırmızı Fenerlerin istilasını durduran bir kahraman olarak Dünya’ya geri dönen Hal Jordan, hiç beklemediği bir şey ile karşılaşıyor. Dünya’da uzun süre olmadığı için kendisi yerine Guy Gardner’ın Yeşil  Fener olduğunu görüyor. Dizinin ismi aslında bu ipucunu veriyordu ve ben on üç bölümün ardından Hal Jordan’ın yanında yeni bir ismi görmekten memnun oldum. Ama gel gelelim ki dizinin en başında gördüğümüz Anti-Monitor ve İnsan Avcıları beni her şeyden daha  fazla heyecanlandırdı. Hatta gördüğüm ilk saniye aklıma bir teori bile geldi; Yeşil  Fenerler ile Kırmızı Fenerlerin karşı karşıya gelmesi daha doğrusu Kırmızı Fenerlerin oluşumunu sağlayan en büyük unsur neydi? İnsan Avcıları’ nın üzerinde yaşayan canlılarla beraber koskoca bir sektörü yok etmesi. İşte İnsan Avcıları’nın yeniden aktif hale gelmesi bana kalırsa Yeşil Fenerler ve Kırmızı Fenerleri tekrar karşı karşıya getirecek. Bu sadece benim teorim, izleyip göreceğiz.


 Guy Gardner’ i gördüğünde duruma anlam vermeye çalışan Hal Jordan, yeni Yeşil Fener ile ego çatışmasına giriyor ama bu daha sonra yumrukların çarpışmasına kadar varıyor. Savaşımızın nedeniyse, Dünya’yı koruma görevini kimin hak edip kimin hak etmediği. Sonu gelmesi gereken savaşımız bir iş birliğini zorunlu olarak beraberinde getiriyor. İki Yeşil Fener, Noam Chilton’un araştırma yaptığı antik kalıntıda patlama olduğunu öğrenince Kaliforniya yoluna düşüyor. Buldukları şey ise Guy Gardner’i bilgisiz olmasından ötürü pek şaşırtmasa da Hal Jordan’ı endişelendirmeye yetiyor.


 Carol Ferris ise daha farklı düşünceler peşinde. Aşk yaşadığı Hal Jordan ile ayrılmaya karar veren Carol’ un sonraki bölümlerde önemi ne olur bilemem ama bildiğim bir tek şey varsa o da yokluğunu hissetmeyeceğim. Hem aşkından hem işinden olan Hal Jordan Yeşil Fener olmaktan da mı mahrum kalacak yoksa? Çizgi romanlarda gördüğüm Guy Gardner belki de Hal Jordan’dan daha çok sevdiğim bir Yeşil Fener ama umarım bu bölümden sonra kendisini ilk görüşümüz olduğu gibi son görüşümüz olur. Bunu istememin nedeni Guy Gardner ile Hal Jordan arasında sonraki bölümlerde tekrar ego çatışması içinde görmek istemiyor olmam. Ama Guy Gardner nasıl biriyse tüm Oa’yı kendisine hayran bırakmış. Savaştan çıkmış Hal Jordan’ın kıskanması doğal.


 Dizide ufak hatalar gözüme çarpmadı değil. On üçüncü bölümde Hal, Dünya’ya döndüğünde geceydi, yıldızlar arasında yeşil bir  şekilde parlayarak Dünya’ya yaklaşıyordu. Ama bu bölümünde -bölüm hemen bir önceki bölümün devamında gerçekleşiyor-  aynı sahnenin öğlen vaktinde geçtiğini  görüyoruz, bu zaman meselesi dizinin açık bir hatasıydı. Bir önceki bölümde Hal’den tatlı yemek için söz alan Carol Ferris’in bir bölümde tam tersine dönüp ayrılmak istediğini söylemesi saçmaydı, geçtiğimiz bölümlerde güzel aşk tanımları yapıp, Hal’in evreni kurtarması için elinden geleni yapmasından sonra böyle bir ayrılık bence senaryoda kopukluk yaşanmasına neden olmuş, ilk sezon ile ikinci sezon arasındaki Carol'da dağlar kadar fark var. Yine de bölümün heyecanını hiçbir şeye değişmem, Anti-Monitor’u görmek ve bir sonraki düşmanımızın o olacağını bilmek güzel bir duygu. Umarım ilk bölümden verdikleri heyecanı devam ettirip daha dişe dokunur bir final yapabiliriz. Diğer bir tahminim de bundan sonra Oa’dan ve diğer Yeşil Fenerlerden çok da uzak olmayacağımız yönünde. Bence artık Oa ve onun sakinleri de en az Hal Jordan kadar karşımıza çıkacaklardır diye umut ediyorum. Şimdilik bir incelemenin daha sonuna geldik, iyi seyirler diliyorum, hoşçakalın.
 

Yorum Gönder

[disqus]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget