Green Lantern The Animated Series 17 '' Blue Hope ''


 Gururla Sunar’ın çizgi roman kısmı çoktan bitmiş olsa da, incelemelerin yazımında bazı aksaklıklar nedeniyle verilen aralardan dolayı incelemeler, hala devam ediyor. Merak etmeyin, tüm bölümlerin incelemeleri mutlaka bitecek, tekrardan ara vermek gibi bir niyetim de yok.En nihayetinde elimdeki projeler ne kadar hızlı biterse, yeni projelere geçmem de o kadar hızlı olur öyle değil mi? Bu yüzden Green Lantern : The Animated Series incelemelerimiz ‘’ Blue Hope ‘’ bölümüyle tüm hızıyla devam ediyor. Çok değil, eni topu üç bölüm görmediğimiz Razer da bu bölüm itibariyle yine bizimle. Bölümün adından da anlaşılacağı gibi, sürpriz olmayan, Mavi Fenerler ile tekrar karşılaştığımız bu bölümde evrendeki tek Mavi Fener’ in de artık Aziz Walker olmadığını, bu yalnızlığından kurtulup ekibe yeni bir ismin de katıldığını görüyoruz; Kardeş Warth. Büyük savaşın ardından ortadan kaybolan Razer’ ın da onların yanında olmasının nedeni malum, ama bilmeyenler için tekrar belirtelim, Kırmızı Fenerler’ in güç yüzükleri Mavi Fenerler’ in yanındayken çalışmazlar ki dizide Mavi Fenerler’ in erken çıkışı da sırf bu yüzdendi. Yoksa Kırmızı Fenerler ile gerçekleşen bir savaşta, böylesine kısa olabilecek bir finali asla yapamazlardı. Sinestro Birliği’ nden önce ortaya çıkmaları ne kadar doğru bilemiyorum fakat bunu da bu dakikadan sonra yadırgama niyetinde değilim.
 
 


Neyse, konumuza geri dönecek olursak, öfke kontrolü için Mavi Fenerler’ in yanında kalan ve burada meditasyon yapan Razer, İnsan Avcıları sorununu danışmak için Ganthet’e giden Hal, Kilowog ve Aya ile karşılaşıyor fakat Aya dışında Razer’ın yokluğunu hisseden veya ona ulaşmak isteyen kimse yokmuş meğerse. Bu bölümle fark ediyoruz ki Razer, sırf basit bir aşk hikayesi için diziye konulmuş bir karakter, ya da böyle gösterilerek önemi oldukça azaltılmış. Bir robot ile bir canlı aşkının etikliğini veya mümkünlüğünü tartışmanın yeri burası değil fakat senaristler, biraz da olsa bunu aşmanın bir yolunu bulmuşlar. Aya ile İnsan Avcısı arasında geçen bir diyalogda Aya, yapay zeka ile makine arasındaki farkı açıklarken burada belirttiği yapay zekanın kendini geliştirebildiği hususu yani yeni şeyler ‘’ öğrenebildiği ‘’ fikri sanırım senaristler tarafından basit bir çıkış yolu olarak düşünülmüş.

 

 Mavi Fenerler’ in yanında olup da güçleri artanların sadece Yeşil Fenerler olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. İnsan Avcıları da gücü artanlardan. Bu ne demek ? Daha fazla dövüş ve aksiyon demek elbette. Ama bu sadece bu bölümlük değil, ilk hikaye ( ilk ön üç bölüm ) ile karşılaştırıldığında, daha aktif ve daha aksiyonu bol bir bölümler izliyoruz, ki bu da sezonu daha izlenebilir olmasını ve kolay sindirmemizi sağlıyor. Böylelikle bir bölümün ve kısa süren bir incelemenin de sonuna geldik, söylenecek daha fazla söz kalmadığına göre, sizlere iyi seyirler diliyorum, hoşçakalın.

 
 
 
 
 

Yorum Gönder

[disqus]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget