Marvel Kendini Açık Etti!
Son zamanlarda Marvel’ın beyaz perde atağının hepimiz farkındayız. Spider-man ile başlayan furya Daredevil (meeehhh…) Hulk ve Ghost Rider ile devam etti. Daha sonra Hulk, IronMan, Thor ve Captain America filmleri geldi ki bunlar sadece başlangıçtı. Kendi başlarına bile başarıyı elde eden bu filmler aslında bir yerde Avengers filmi için girizgahtı.


      Evet, Marvel şirketi çizgi romanlarda uyguladığı ‘’Crossover’’ (Çapraz kurgu diyebiliriz en Türkçe) mantığını filmlerde de başarılı bir şekilde uyguladı. Avengers (Yenilmezler? meeeh…) filmi ile çok büyük başarı elde etti. Tüm zamanların en çok izlenen filmleri arasına girdiği gibi bir çok dalda da sinema dünyasının en büyük ödüllerinden birer birer toparladı. En son ‘’People’s Choice’’ (Halkın Seçimi) ödüllerinde Robert Downey – En İyi Aktör ve En İyi Süper kahraman, Chris Hemsworth – En İyi Aksiyon Filmi Yıldızı ödüllerini kapıp kaçarken yakalandılar.

Arka planda kalan Bruce Banner ise neden bu kareye yakalandığını düşünürken, Hulk'a dönüşüp dönüşmeme konusunda kararsız kaldı.

Ve hepimizin de bildiği ve hevesle beklediği gibi, önümüz film deryası. Şu ana kadar izlediklerimizin devamlarının geleceği gibi (IronMan, X-Men, Wolverine) yeni serilere de el atılacak (Guardians Of The Galaxy, Ant-Man) Galiba çok uzattım. Yazının amacına gelelim: Avengers 2’de ne ile karşılaşacağız? (Daha doğrusu karşılaşabiliriz?)
İlk filmde aslında çok da yabancı olmadığımız, çizgi romanlarda milyon kez tüketilmiş olan Loki’nin hain planları konusunu sıkılmadan hatta aşk ile şevk ile izledik. (Her ne kadar Loki o kadar da ‘’Hilebaz Tanrı’’ görünmese de…)

"Allah'ını seven üstüme toprak atsın :("

Peki sırada? İkinci filmde Marvel bizi ne ile bağlayacak?

Son zamanlarda bir çok çizgi romanda ya da filmde bir işaret ile karşılaşır oldum. Hatta işaret olmaktan çıktı, direkt gözümüze sokulmaya başlandı bile. Ne mi o? Infinity Gauntlet! (Ben diyeyim sonsuzluk eldiveni, siz deyin baş belası!) Şimdi bu Sonsuzluk eldiveni dediğimiz arkadaş nedir uzun uzun anlatmaya girmeyeceğim. Bilen bilir, Marvel’ın Crossover’larının babasıdır. Bilmeyen de Altevren’in derinlemesine incelemesinden gereken her şeyi öğrenebilir:


Peki ben bu kanıya nereden mi vardım? Ahan da sizlere ipuçlarım!Varan 1: Thor, o ne abi?

Thor filminde, buz devlerinin Asgard ganimet odasına sızma
 girişiminde yakaladığımız bir sahne.Varan 2: Avengers son dakikada topu doksana takıyor!

Kötülerin kötüsü, ölümün sevgilisi, evrenin belası adamımız Thanos
 (ki kendisi Infinity Gauntlet’İn ilk sahibi olur efenim) Avengers filminin
 son dakikasında belirerek bize gülümsüyor.Varan 3: Ultimate evreninde neler oluyor?

Valla Ultimate evreni öyle bir hal aldı ki, ne yaptıkları belirsiz. En son Cumhurbaşkanı Captain America  (HA?), dul kalan Susan Storm’u (HA?!) uzaya, Infinity Gauntlet’in taşlarını toplamaya yolluyordu!


Varan 4: Haydaaa, ana evrende de mi aynı muhabbet?
En son gelişen olaylardan sonra taşları bizim Illuminati’deki adamlarımız aralarında pay ederek saklamışlardı. Şimdi de evrenleri yok edecek meçhul bir tehdit için geri toplama kararı alıyorlar.

Marvel ya çok akıllı ya da çok şapşal bir şirket. Çünkü ya bizi ikinci filme kadar küçük küçük konuya hazırlıyor, ya da bu kadar okuyucunun ve seyircinin gözüne sokup anlamamamızı bekliyor. Büyük bir ihtimal ile bu da başarılı bir crossover girişimidir. Tahminimce ikinci filme giden yolda yine bu konuya giriş yaparak hem vizyonda hem de yukarıdaki gibi çizgi romanlarında bizi hazırlayacak. Görsel konuda da bu senaryoyu vizyona taşıyacak her teknolojiye sahip olduklarından kolaylıkla altından kalkabilirler diye düşünüyorum. E karakterler de oturdu artık bir yerde… Ha, bir ihtimal daha var, sağ gösterip sol da vurabilir! Bir bakarsınız ikinci filmde yine sadece bir hazırlık evresi olarak kullanılabilir!

Kim bilir?!

Not: Tüm bu Infinity Gauntlet olaylarının çizgi romanda Guardians of the Galaxy etrafında şekillendiğini, Guardians of the Galaxy filminin Avengers 2 öncesinde çıkacağını ve filmde Thanos'un da yer alacağını unutmayalım.

Yorum Gönder

[disqus]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget