Thor: Karanlık Dünya - İskandinav Mitolojisi Dosyası


Thor filmi yaklaştıkça özel dosyalarımız da aynı hızla artmaya başlıyor. Filmle ilgili haberleri, fragmanları verdikten sonra sıra geldi filmin kendisine. Tabi filmi vermeyeceğiz, filmin konusunu oluşturan İskandinav Mitolojisinden bahsedeceğiz ve filmden önce az da olsa bir altyapı vermiş olacağız.


Malumunuz üzere eski dönem insanları, evrenin gizemini çözmek için bazı şeyler atmışlar ortaya. Dünya’nın nasıl oluştuğu olsun, kendilerinin nasıl ve niye meydana geldikleri olsun birçok sorularına cevap olsun diye tutundukları bazı hikâyeler çıkarmışlar. Eh, ozanlar da sağda solda ekmek parası uğruna elde saz, hikâyeler uydurmaya başlayınca da mitolojiler doğmaya başlamış.

   Öncelikle belirtmem gereken bir şey var ki İskandinav Mitolojisi, Yunanlara göre daha ağır ve oturaklı bir kurgu evrenidir. Zeus’un kadın peşinde koştuğu bir mitolojiye göre her hikâye daha oturaklı olur tabi ki. Yani en azından benim görüşüm bu. Yunan'ı seveni de taşlayacak değiliz.

   Yalnız İskandinav mitolojisinin en kötü yanı isimleridir. Telaffuz etmeyi becerip aklınıza yerleştirirseniz size hayranlıkla bakacağımı bilmenizi isterim. O yüzden peşinen uyarıyorum, isimlere çok takılmayın. 

YMIR
En başta boşluk vardı. Daha sonra Muspelheim’in ateşi –ateş olarak Surtur ismindeki ateş devinden bahsedilir burada- ve Niflheim’in soğuk buzu meydana geldi boşlukta. Ardından bu ikisi boşlukta çarpışıp kaosu meydana getirdiler. İşte bu kaos ortamında Ymir isminde bir dev meydana geldi.Ymir uykusundayken biri erkek biri dişi olmak üzere iki canlı doğar koltuk altından. 

 Ymir ile beraber var olan Audhumla isminde bir inek hem bu iki çocuğa hem de Ymir'e süt analığı yapar. Ymir hayvanın sütünü emerken inek de Niflheim’da bir tane buzu yalar sürekli. Birinci günün sonunda buzda bir adamın saçları belirir. İkinci gün tüm kafa, üçüncü günse tam bir beden ortaya çıkar. İşte o şeyin adı Buri’dir. İnsan tipli bir kardeşimiz kendisi yine.

Buri başgan bir tane dişi devden –Ymir’in koltuk altında oluşan canlılardan birisi de olabilir bu, değişik bilgiler var.- bir çocuk edinir. Borr ismindeki bu yeni doğan çocuk da Bolthor isminde bir dev kızıyla evlenir ve 3 önemli tanrının, Odin, Vili ve Ve’nin babası olur. 

   Odin ve diğer iki kardeşi, şöyle bir sağlarına bakarlar, bir sollarına bakarlar. Her yerde tipsiz tipsiz hayvan gibi devler vardır. Hiddetle saldırırlar hepsine . Bir iki tane dışında Jötünn de denilen tüm devleri  öldürürler. Şöyle bir versiyon da bulunmakta: En büyük dev olan Ymir'i öldürürler, akan kanda 2 dev dışında geri kalan tüm devleri boğarlar. Ama bu versiyon pek rağbet görmemiş ki ilk versiyon daha popüler. Odin ve biraderleri Ymir’in ölüsünden koyun gibi faydalandılar sonra.  Derisi toprağı, kanı okyanusları, nehirleri ve gölleri, kemikleri kayaları, beyni bulutları –ki içi boş sanırım beynin-, kafatası da cenneti oluşturur.  

   Mekanı ayarlayan Odin, Vili, Ve üçlüsü bir araya gelip babaları Borr gibi bir canlı yaratmaya karar verirler. 2 tane ağacı eğerler bükerler, insan tipi verirler. Düşünme, irade ve duygu soslarını da üzerine serpiştirince tanrı spesiyali, sofralara konmak için hazır olmuş olur. İlk insanı böyle yaratırlar. Bir diğer deyişle, İskandinav Mitolojisi’ne göre biz insanlar, ağaçtan gelmişiz. Evet, hepimizin özündeki odunluk buradan kaynaklanıyor sanırım.


Ve en nihayetinde de Asgard'ı inşa ederler. Tüm evrenleri yarattıktan sonra bunları Yggdrassil isimli ağaca dağıtırlar. Bu ağaca sarılı 9 krallık şunlardır:

1-NIFLHEIM: Buz devlerinin krallığıdır. Sis ve buz ile doludur. En büyük buz devi ise Ymir'dir.
2-HELHEIM: Buz dolu cehennemdir. Ölülerin donarak işkence çektikleri ebediyet krallığıdır. Burayı kontrol eden kişi Hel'dir.
3-SVARTALFHEIM: Kara Elflerin krallığıdır. (buraya döneceğiz tekrar)
4-JOTUNHEIM: Devlerin, daha spesifik olmak gerekirse taş devlerinin krallığıdır.
5-MIDGARD: Orta-Dünya anlamına gelen bu krallık insanoğlunun krallığıdır.
6-VANAHEIM: Odin, Thor, Loki gibi "Aesir" tanrılarının ölümcül düşmanları "Vanir" tanrılarının krallığıdır. 
7-ASGARD: Hepimizin bildiği gibi Aesir tanrılarının krallığıdır.
8-ALFHEIM: Light Elflerinin krallığıdır.
9-MUSPELL: Terk edilmiş ateş ve yıkım krallığı. Ateş devi Surtur tarafından hükmedilir.

Yggdrassil'in köklerinde ise bir yılan durmaksızın bu kökleri kemirmektedir. Kıyamet günü Thor tarafından öldürülene dek de buna devam edecektir. Bununla birlikte bu kökleri sulayan 3 tane de Norn cadısı vardır. Bu cadılar geçmişi, şimdiyi ve geleceği bilip temsil ederler. Toplu paket halinde “Mukadderat” diye de bahsedebiliriz kendilerinden.

Ve en nihayetinde Odin ve ahalisi tanrıları meydana getirmişler.

Şimdi mitolojinin kökenini öğrendiğimize göre kısaca Thor: The Dark World filminde karşımıza çıkacak olan Malekith ve dadaşları, Dark Elflerden bahsedelim.

Svartalfheim'da yaşayan Dark Elflere "Dökkálfar" denir orijinal isimlerinde. Işığa aşık Light Elflerinin aksine ışıktan nefret ederler ancak çoğu yerde dendiği gibi yer altında yaşamazlar. Sadece kalelerinin altlarında devasa mağaralar bulunmaktadır. Önceden insanoğlunu koruyan erkek ruhlar iken zamanla kötüye evrilmişlerdir. Bu kötü yapıları sebebiyle tıpkı Jotunheim gibi Asgard'dın hoş görmediği krallıklardan biridir. Doğrusu Dark Elfler hakkında mitolojik bilgi kısıtlıdır. Liderleri de pek bilinmemekte. Bugünlerde Dark Elfler fantastik kurgu oyunlarında ya da D&D gibi FRP'lerde yeniden tanımlanmakta. 


Son olarak "Çizgi romanlarda Dark Elfler ve Malekith" kısmından da behsedelim.

Kara Elfler, Malekith the Accursed (Lanetli Malekith) tarafından hükmedilen bir ırktır. Aralarında en güçlü kişi Algrim the Strong'dur. Malekith yaptığı bir hile ile Algrim'i Thor ile savaşmaya zorlar ve ona ihanet ederek ölümüne sebep olur. En büyük liderleri olur. Malekith'in güçleri ise insanüstü hız, güç, dayanıklılık, refleks, çeviklilik. Tüm dark elfler gibi oldukça yavaş yaşlanıp uzun bir ömür sürer. İyileşme yeteneği vardır ve en önemli özelliği de sihir enerjisini manipule edebilir.

Geri kalanını ve daha detaylı işlenişini Thor: Karanlık Dünya filminde izleyeceğiz. Hepinizi bizimle izlemeye davet ediyoruz.
 

Yorum Gönder

[disqus]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget