The Flash Sezon 1 - Çizgi Roman Göndermeleri 12-23
1. sezonun bütün göndermelerini masaya yatırmaya devam ediyoruz. Sırada 12. bölüm ile 23. bölüm arası var!

1. bölümden 11. bölüme kadar yer alan bütün göndermeleri görmek için şuraya bakabilirsiniz:

http://www.cizgikafe.com/2016/01/the-flash-sezon-1-cizgi-roman.html
Öyleyse başlayalım!


S01E12 - Crazy For You

1. Peek-a-Boo: Bölümümüzün kötü karakteri, ışınlanabilen, bir görünüp bir kaybolabilen ve ismini türkçeye "ce-eee" diye çevirebileceğimiz bu karakter dizinin yapımcılarından Geoff Johns'un yarattığı bir karakter. Çizgi romanlarda Peek-a-Boo, hasta babasına böbreğini vermek ister ama uyuşmaz, bu yüzden de güçlerini yeni bir donör bulmak için kullanır. O da olmayınca hastanelere girerek böbrek çalmaya çalışır. Flash'ın dikkatini de böyle çeker.

2. Barry'nin karaoke performansı: Çizgi romanlarla bir alakası yok ama Grant Gustin daha önce Glee dizisinde oynuyordu. Güzel şarkı söylemesi şaşırtmasın.

3. "Titreşimle arası iyi olan tek kişi sen değilsin.": Cisco bu cümleyi Pied Piper'a söylüyor. Kast ettiği kişi ise kendisi, çizgi romanlardaki adıyla Vibe.


4. Elle kurşun yakalamak: Barry bu bölümde ateş alan bir kurşunu havada yakalıyordu ve sarsılıyordu. Flash Comics #1'in kapağına baktığımız zaman aynı sahneyi Jay Garrick'in oynadığını görüyoruz.

S01E13 - The Nuclear Man

1. 52 ve Waid: Flash'ın durdurduğu bir suç bu iki sokak arasında oluyor. 52'nin DC New 52'yu kast ettiğini biliyoruz. Waid ise Flash'ın en iyi hikayelerinden Koşmak için Doğdu ve Barry Allen'ın Dönüşü hikayelerinin yazarı Mark Waid'e gönderme. 

2. Quentin Quale: Bölümün başında Firestorm'un saldırdığı bu kişi Martin Stein'ı zamanında araştırma merkezinden kovan eski patronudur. Quale bölümde Firestorm ile karşılaştığında çıktığı bina Stein ile beraber çalıştıkları Concordance Research binası.

3. Channel 52: Meşhur kanalımızı görmesek olmazdı zaten.

4. Dr. Stein: Çizgi romanlarda da Firestorm'un beyniydi kendisi. Yine dizideki gibi çizgi romanda da ilk birleşerek Firestorm Matrixini oluşturduğu kişi Ronnie Raymond'dı. Ayrıca belirtmek gerek, çizgi romanlardaki Ronnie Raymond, dizidekinin aksine hıyarın tekidir.

5. Clarissa Stein: Çizgi romanlarda Dr. Stein'ın eşi kendisinden işe çok fazla zaman ayırdığı için ayrılmıştı.

6. Conway Bilimsel Başarı Ödülü: Dr. Stein'ın bu ödülü üç kere kazandığını öğreniyoruz. Conway ismi Firestorm'un yaratıcısı Gerry Conway'e bir atıf.

7. Mal Duncan: Barry, Linda'ya Mal Duncan'ın caz performansını dinlemeye gitmeyi öneriyor. Mal Duncan Hornblower, Vox, Guardian gibi bir dünya farklı isim almış küçük çaplı bir kahraman. İşin sevimli yanıysa Duncan, çizgi romanlarda da bir caz sanatçısı.

8. Flame on: Barry, Firestorm'a "Flame on" moduna girmemesini söylüyor. Flame on, Fantastik Dörtlü'nün yaramaz çocuğu Human Torch'un alev almadan önce söylediği meşhur sözüdür.

9. Keystone Combines: Linda, Barry'e bu takımın önceki gece maçı 2-0 kazandığını söylüyor. Çizgi romanlarda hem Linda, hem Wally West, hem de Captain Cold, bu takımın taraftarlarıdır.

S01E14 - Fallout

1. "İmkansız bizim için sadece bir başka Salı günü demek.": Dr. Stein ve Ronnie'nin beyin dalgalarını sabitlemenin imkansız olduğunu söylediklerinde Barry bu sözü söylüyor. Dizi, Amerika'da Salı akşamları yayınlanıyor. Yani bir nevi, "bu hafta olmadı, haftaya çözeriz be hafız" cevabı bu aslında.

2. Coast City'den Sam: Caitlin, Ronnie'yi Iris'e bu şekilde tanıtıyor. Bildiğiniz gibi, Coast City, Green Lantern Hal Jordan'ın memleketidir.

3. Pittsburgh: Dr. Stein ve Ronnie, durumlarını daha iyi incelemek için Pittsburgh'a gideceklerini söylüyorlar. Çizgi romanlarda her iki karakterin de memleketi burasıdır.

4. Midway City: Iris, Caitlin Coast City yerine Midway City deyince yalan söylediğini anlıyor. Midway şehri dizinin ikinci sezonunda göreceğimiz Hawkman ve Hawkgirl'in memleketleri.

S01E15 - Out of Time

1. Weather Wizard: Hakiki WW, ilk bölümde ölen kardeşinin havayı kontrol etmesine yarayan asasını alan Mark Mardon'dır. 

2. Wizard'ın asası: Cisco'nun, Mardon'ı durdurmak için tasarladığı asa çizgi romanlarda bizzat Mardon tarafından havayı kontrol etmesi için kullanılıyor.

3. Barry'nin kendisini görmesi: Flash bölümün başında koşarken yanından kendisinin geçtiğini görüyordu. Bu muhtemelen bir Flashpoint göndermesi. Aynısını çizgi romanda da görüyorduk.

4. Buster Keaton: Cisco'nun ve Harrison Wells'in birlikte izledikleri siyah beyaz sessiz film Cameraman filmidir, yönetmeni de Buster Keaton'dır. Herhangi bir çizgi roman göndermesi yok. Sadece mükemmel bir yönetmen ve oyuncu olduğunu ve kesinlikle filmlerini izlemenizi isterim. The General, Sherlock Jr, Steamboat Bill Jr,  Seven Chances, Cameraman, Our Hospitality tavsiyelerimdir.

S01E16 - Rogue Time

1. Rogues: Flash'ın düşmanları, Batman'in ya da diğer karakterlerin düşmanları gibi katil ya da cani değiller. Bu yüzden gerçekten çizgi roman dünyasında Rogues ekibi olarak bambaşka bir yerleri var. Forever Evil serisi sırasında herkes çalıp, öldürmekle meşgulken Rogues ekibi insanları kurtarmaya çalışıyordu. Grodd Central City'i goril ordusuyla yerle bir etmeye kalktığında Flash'a şehirlerini korumak için yardım etmeyi teklif ediyorlardı. Bölümün sonundaki Captain Cold-Flash konuşması bunu gerçekten güzel bir şekilde özetlemeyi başardı.

2. "Benim gibi başkaları": Mardon bu cümleyi kurduğunda aslında 1. bölümde ölen kardeşinin Flash'ı görünce söylediği cümlenin bire bir aynısını kullanıyordu.

3. Barry'nin zaman yolculuğu tartışması: Harrison Wells zaman yolculuğu yapmanın tehlikelerinden bahsederken Barry "Sadece annemi kurtaracağım" diyor. Buna karşılık Wells, "Peki, annen yaşarsa ne kadar çok kişi ölecek tahmin edebiliyor musun?" diye soruyor. Bunun tamı tamına cevabını Flashpoint çizgi romanında alıyoruz. Merak edenler için cevap: Çok kişi ölüyor.

S01E17 - Tricksters

1. 52. Sokak: Evet, görmekten bıktınız belki ama, yazarlar atmadan duramıyor.

2. James Jesse: Mark Hamill'in oynadığı orijinal Trickster Rogues ekibinin ilk üyelerindendir. Ama Jesse için asıl ilginç olan nokta, 1990lardaki Flash dizisindeki Trickster karakterini oynayan kişi yine Mark Hamill'di. Deposunda tuttuğu şeylerin hepsi 90lardaki diziye ait ürünlerdi. Kostümü bile. Mark Hamill'ın efsane oyunculuğundan bahsetmeye gerek bile yok.

3. Axel Walker: 2. Trickster, yine çizgi romanlardan fırlamış, aynı görevi idame ettiren bir karakter. Yaratıcısı, dizinin yapımcılarından Geoff Johns.

4. Titreşimle duvarlardan geçebilmek: Barry bu özelliğini bu bölümde keşfediyor. Mark Waid'in bolca kullandığı bir özellikti bu da. Waid, Man of Steel filminde Superman, Zod'un boynunu kırdığında sinemayı terk etmiş. Bu sahneyi görünce verdiği tepki ise şu:


5. "I am your father": İlk Trickster, ikincisine bunu söylüyordu. Hatırlatalım, Mark Hamill, Star Wars serisinde Luke Skywalker'ı oynuyordu.

6. Vito D'Ambrosio: Bu bölümde belediye başkanı Anthony Bellows'u oynayan Vito, 90lardaki Flash dizisinde polis memuru Tony Bellows'u oynuyormuş. Hmm...

7. Eobard Thawne'ın yüz nakli: Bölümün sonunda Thawne, Harrison Wells'in yüzünü kopyalarken Barry Allen'ın Dönüşü hikayesinde estetik ameliyat geçirerek Barry Allen'ın yüzünü kopyalıyordu.

S01E18 - All Star Team Up

1. Arılar: Cisco arıları görünce "Arılar, neden hep arılar olmak zorunda ki?" derken doğrudan Indiana Jones'a bir gönderme yapıyor. Indi de "Neden hep yılanlar olmak zorunda ki?" derdi. Tabi Harry Potter'da Ron Weasley örümcekleri görünce aynı şeyi söylüyordu. Acaba hepsi Indiana Jones'a mı gönderme yapıyordu yoksa bu cümle yazarlar arasında kutsal mı?2. Bug-Eyed Bandit: Her ne kadar bölümümüzde bir kadın tarafından canlandırılsa da çizgi romanlarda aslında bir erkek olan bu kötümüz gerçekte bir Atom düşmanı. 

3. Cisco'nun alternatif zaman çizgisini hatırlaması: Cisco, Harrison Wells'in aslında kendisini öldürdüğü zamanı hatırladığında bir nevi çizgi romanlardaki Vibe'ın yeteneklerini sergiliyordu. Vibe de New52 sonrası alternatif zaman çizgilerinden görü alabiliyordu.

4. Arılarla savaş: Bug-eyed Bandit'in arılarıyla savaşırken Cisco, titreşim silahı kullanarak Vibe karakterine, Caitlin de buz kullanarak Killer Frost karakterine gönderme yapmış oldu.

5. Hudson Üniversitesi: Bölümde arıların saldırısına uğrayan kişilerden birisi Hudson Üniversitesinden çıkmakta. Burası, Nightwing Dick Grayson'un ve ilk Killer Frost olan Crystal Frost'un üniversiteye gittikleri yer.


S01E19 - Who is Harrison Wells?

1. Coast City: Barry bir koşu pizza alıp gelmeye gitmişti bu bölümde. Green Lantern Hal Jordan'ın memleketi olduğunu söylemiştik.2. Everyman: Dokunduğu herkese dönüşebilen bu kötü adamımız Grant Morrison'un enfes 52 serisinde yarattığı bir karakter. Ama bölümde annesinin yerine geçiyor olması bir çizgi romandan çok annesinin kıyafetlerini giyen Psycho'nun manyağı Norman Bates'e gönderme muhtemelen.

3. Kanarya Çığlığı: Cisco'nun Laurel için geliştirdiği bu minik alet, Black Canary'mize alabildiğince çığlık atma imkanı sağlıyor. Bunu eleştiriyor olabilirsiniz ancak çizgi romanlarda da Dinah sesini kaybetmeye başladığı zaman buna benzer bir alet takmıştı.

4. What the Frak: Cisco'nun şaşkınlık cümlesi. Doğrudan ve şüphesiz Battlestar Galactica göndermesi. Dışarıdaki bütün BSG fanlarına selam olsun: So say we all!

5. CAM 52: Eddie'nin iki polis memurunu vurduğu görüntünün altında bu ibare yer almaktaydı.


6. Ferris Airlines: Bölümün başında bahsi geçen bu havayolu şirketinin sahibi, Green Lantern'ın sevdiceği Star Sapphire, Carol Ferris'tir.


S01E20 - The Trap

 1. Gazete: Bölümün başındaki gazetede birçok şey görüyoruz. Gazetenin yazarının ismi değişerek Iris West-Allen olmuş. Arrow yerine Green Arrow kullanılmış ve Hawkgirl'ün kurtarmaya geldiğinden bahsetmiş. 


2. Vakum: Barry'nin kollarını sallayarak vakum oluşturması Flash'ın en hatırlanası özelliklerinden birisidir. Bolca gördük çizgi romanlarında.

3. HAL: Cisco, Gideon'un olduğu odadan ayrılırken "ya bu HAL, her şeyi anlatırsa" diyordu. Tabii ki burada kast edilen HAL, Green Lantern olan değil, 2001: A Space Odyssey'in şerefsiz bilgisayarı HAL9000.


S01E21 - Grodd Lives

1. King Kong: Grodd aşağıdaki binaya tırmanıyordu bölümde. Eh, binaya tırmanan bir goril görüp de King Kong göndermesini anlamamak mümkün mü? Ayrıca bu bina Smallville dizisinde Justice League ekibinin Watchtower binasıydı.


2. Muz: Grodd muzlardan nefret ettiğini söylüyordu. Doğrudan çizgi romanlardan alınma bir karakteristiği.

S01E22 - Rogue Air

1. Hal Jordan: Ferris havayolu şirketi pilotlarından bir tanesi kaybolduğu için kapatılmış. HACILAR! HAL JORDAN!

2. "Part of my rogues": Bu cümleyi Captain Cold kuruyor. Ekibine çoktan Rogues ismini vermiş bile.

3. Yüzükten çıkan kostüm: Thawne'ın kostümü yüzüğünden çıkıyor. Bu aslında Barry'e ait bir özellik.


4. Cecile Horton: Central Şehrinin baş savcısının adı buymuş. Kendisi çizgi romanlarda Barry'i bir katliamdan dolayı savunmuştur mahkeme salonunda.

5. Cold as ice: Captain Cold ve Flash barda otururken arka planda Foreigner'ın bu şarkısı çalıyordu.

S01E23 - Sezon Finali - Fast Enough

1. Barry'e trajedi yaşatmak: Wells yaptıklarını böyle açıklıyordu. Çizgi romanlarda Zoom, Wally West'i daha iyi bir Flash yapabilmek için ona trajedi yaşatmaya çalışıyordu.

2. So long and thanks for all the fish: Cisco singularity oluştuğu zaman bu cümleyi söylüyordu. Douglas Adams'ın muhteşem Otostopçunun Galaksi Rehberi serisinin 4. kitabının ismi bu. Yunuslar dünya yok olmadan ayrılırken insanoğluna söylüyordu bu cümleyi.

3. Killer Frost: Barry geleceği gördükçe Caitlin'in tam olarak Killer Frost halini de görüyordu.

4. Rip Hunter: Wells zaman küresini görünce Rip Hunter'ın bunların ilkini icat ettiğini söylüyordu. Rip Hunter bir zaman yolcusu. Kendisini Legends of Tomorrow dizisinde görüyoruz.

5. Flash Müzesi: Barry'nin gördüğü şeylerden birisi de Flash müzesiydi. Central City'de Barry Allen'a adanmış bir Flash müzesi bulunmakta çizgi romanlarda.

6. Jay Garrick: Garrick'in efsanevi kanatlı şapkasını görüyoruz.

7. Hawkgirl: Singularity'i izleyen kalabalığın arasında Kendra Summers, Hawkgirl de bulunmakta.

8. Excelsior: Martin Stein'ın haykırdığı bu söz Stan Lee'ye ait.

9. 1 dakika 52 saniye: Flash'a gereken zaman bu kadar. 52 yine göz kırpıyor.

10. Zamandaki görüntüler: Crisis on Infinite Earths serisinde Flash koştukça tıpkı bu bölümdeki gibi zamanın içinde görüntüler görüyordu.

11. Singularity: Zero Hour serisinde dünyayı tehdit eden şey zamandaki kırılmaların sebep olduğu bir kara delikti.

Böylelikle ilk sezona ait bütün göndermeleri tamamlamış olduk. 1. sezonla işimiz bitmeden önce son olarak bir de sezonun genel değerlendirmesi var. Bizden ayrılmayın!

Yorum Gönder

[disqus]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget