The Flash Sezon 2 - Çizgi Roman Göndermeleri 1-11


The Flash'ın ilk sezonunu hızlı bir şekilde masaya yatırdık. Bütün sezonun çizgi roman göndermelerini ve easter egglerini inceledik, sonra da sezonun genel değerlendirmesini yaparak ilk sezon incelememizi tamamladık.

Ve şimdi de sırada 2. sezon var. Yine aynı sistemi uygulayacağız. İlk yazımızda ilk 11 bölümün göndermelerini çıkaracağız. Sezon tamamlandıktan sonra önce 12 ve 23. bölümler arasındakilerin göndermelerini anlatıp 2. sezonun genel değerlendirmesini yapacağız. Yani 2. sezon bitene kadar sezona dair tek yazımız ilk 11 bölümün çizgi roman göndermeleri ve easter eggleri olacak.

Başlayalım!


S02E01 - The Man Who Saved Central City


1. Al Rothstein/Atom Smasher: İlk sezonda parçacık hızlandırıcısının patladığı zamanda kaybolan kişilerin arasında Al Rothstein de vardı. Atom Smasher çizgi romanlarda Earth 2'nun süper kahraman takımı olan Infinity Inc.'in bir parçasıyken daha sonra JSA ekibinin bir üyesi oldu. Ayrıca orijinal Atom olan Al Pratt'in de yeğeni olur. 

Her ne kadar çizgi romanlarda öfke kontrol sorunu olan, bir müddet Black Adam için de çalışmış olan bir karakter olsa da Atom Smasher hiçbir zaman bir kötü karakter olmadı. Bu yüzden dizinin, onu kötü olarak kullanması oldukça ilginç bir durum.

Dizinin yapımcılarından Geoff Johns'un JSA yazdığı bir dönemde annesi öldürüldüğü için intikam alma dürtüsüyle hareket etti kendisi ve daha sonra zamanda geriye giderek annesini kurtarmaya çalıştı. Hmmm...benzerliği fark eden?

2. Channel 52: Linda Park'ın sunuculuk yaptığı kanalı gördük yine.

3. Zoom: Zoom'un resmen adını duyduk Atom Smasher'ın ağzından. Zoom kimdir? Aslında CCPD'de kötü adam profilcisi olan Hunter Zolomon, Grodd yüzünden sakat kalır, zamanında kendisine çok güvendiği için profilini çıkardığı bir suçlunun silah taşımadığını, taşısa bile ateş etmeyeceğini söyleyerek polis ekibini içeri gönderir. Ama suçlu silahını ateşleyerek komiseri, Zolomon'un nişanlısının babasını vurur ve öldürür. Nişan atılır. Zolomon tüm bunlardan sonra yakın dostu Wally West'ten zamanda geriye gidip bir şeyleri düzeltmesini ister. Wally reddeder. Zolomon da kendi başına gitmeye çalışınca kozmik koşu bandı patlayarak Zolomon'a yetenek verir.

Ama şöyle bir durum var, Zolomon hız kazanmaz. Zamanı manipule eder. Saniyelerin arasında normal hızıyla dolaşır, bu yüzden yavaşlayamaz zaten. Dışarıdan bakan birisi Zolomon'un söylediği şeyleri bile anlayamaz örneğin. Zolomon bu hale gelmesinden Wally'i suçlar. İyi bir Flash olmadığı için buna sebep olmuştur Zolomon'a göre. Barry Allen'ı iyi bir Flash yapanın Profesör Zoom yani Reverse-Flash olduğunu düşünerek kendisi de bu misyonu edinir, onu örnek alarak adını Zoom koyar.

4. Jay Garrick: Orijinal Flash. O kasketiyle yaratılmış ilk koşucu. Gücünü kimyasal bir değişimden alır. Bu yüzden Barry, Wally ya da Bart gibi Speed Force ile hiçbir bağı yoktur. Speed Force'dan güç alamadığı için de diğerlerine nazaran en yavaş Flash'tır. Ama onun çizgi romanlardaki görevi her zaman bir kahramanlıktan çok bir mentor olmaktı.
5. Queen Sokağı: Bölümdeki yerlerden birisi de burası. Queen ailesi o kadar zengin ya da prestijli miydi?

6. Flash Sinyali: Hadi ama, bunu hiç kimse kaçıramazdı. Üstelik Barry "Bir çizgi romanda görmüştüm" şeklinde açıklıyor durumu. O sinyali görünce hepimizin suratı bir kilometrelik sırıtışla dolmadıysa bir şey demiyorum.

7. Flash Günü: Diğer bütün kahraman şehirlerinin aksine Central City halkı, Flash'a hayrandır ve daima müteşekkirdir. Flash Günü de çizgi romanda yer alan bir gelenek. Flash müzesine doğru atılan ilk adımlardan birisi.


S02E02 - Flash of Two Worlds

1. Flash of Two Worlds: Bölümün isminde bile koca bir easter egg var. Bu isim The Flash 123. sayı hikayesinin adı. Bu hikayenin önemli noktası, Jay Garrick ve Barry Allen'ın ilk kez tanıştıkları bölüm. Hatta DC evrenini Multiverse (çokluevren) kavramıyla tanıştıran sayı bu. Bu bölüm de DC televizyon evrenini çokluevren mantığı ile tanıştırmış oldu. 

Sadece bölümün adıyla bitmiyor bu sayıya yapılan gönderme. Patty "Flash yardım et" dediğinde oluşan sahne doğrudan sayının kapağıydı:2. Earth-2: DC'nin retro karakterlerinin yer aldığı evrenin ismini dizide duyuyoruz. Bu evrende kimler var? Green Lantern kostümü Alan Scott'ta, Flash kostümünde Jay Garrick, Kara Zor-L adında Power Girl, Huntress kostümünde Helena Wayne, Doctor Fate, Mister Terrific, Sandman, Fury ve daha birçoğu. 

3. Zoom: Zoom'u bu bölümde Earth-2'da Jay Garrick ile mücadele ederken görüyoruz ve mavi mavi parladığına şahit oluyoruz. Şimdi, Zoom'la ilgili ilginç bir bilgi verelim.

Çizgi roman dünyasında hız düşmanı olan tek kişiler Barry ve Wally değil. Jay Garrick de hızı kullanan bir zıt düşmana sahip: Edward Clariss, diğer adıyla The Rival. Ve sıkı durun, Clariss de tıpkı 2. sezon fragmanlarında ve bu bölümde gördüğümüz gibi arkasında diğer Flash'ların aksine kırmızı/sarı renk bırakmak yerine mavi renk bırakıyor.

Clariss de Jay Garrick ile aynı üniversiteye gitmiş ve onun yaşadığı olayları kendi üzerinde deneyerek güç kazanmış birisi. Velocity 9 isminde süper hız kazandıran bir ilaç üretir (daha sonra bu sıfırlandı, ilacın mucidi Vandal Savage oldu) ama bilimsel çevrelerden gerekli desteği ve önemi almayınca aşağılandığını düşünerek ufaktan delirir.

Zamanla hıza daha tutkun olur ve en sonunda sonu Speed Force'un içine hapsolmakla biter. Speed Force'tan kaçtığında ise maske takmak yerine yüzünü titreşime sokar. Koyu renk ve mavi tonlar giydiği için de izleri mavi mavi parlar hep. Dizide de Earth-2'da Jay Garrick'in baş düşmanı olarak görüyoruz Zoom'u. Olabilir mi peki?


Pekala, bir de ikinci bir ihtimal atalım ortaya: Cobalt Blue.

Bu arkadaş, Barry'nin neredeyse kötücül ikizi. Arkasında mavi mavi izler bırakır yine. Peki, neden onun olma ihtimali de var? Kendisi Eobard Thawne'ın bir atası: Malcolm Thawne. 

Ancak Clariss daha olası bir seçenek. Eğer ismen o değilse bile kökenini muhtemelen Clariss'ten alacaklardır.

Black Flash dedikodularını ise doğrudan yok sayıyorum. O yüzden ondan bahsetmeyeceğiz.

4. Sand Demon: Bölümümüzün kötü adamı aslında hiçbir zaman Earth-2 karakteri olmamıştı. Kendisi sadece küçük çaplı bir Firestorm düşmanıdır.

5. 52 geçit: Her yana açılan 52 geçit kesinlikle DC'nin 52 paralel evrenine gönderme. Sonunda 52 sayısını hakikaten ilgili bir yerde gördük.

6. Hudson Üniversitesi: Burayı yeniden gördük. Patty buradan mezun olmuş. Zamanında Dick Grayson'un da gittiği üniversiteydi.

7. Blackgate hapishanesi: Earth-1 Sand Demon'un görgü tanığı Central City'nin hapishanesi Iron Heights'ta değil, Gotham'ın meşhur hapishanesi Blackgate'deydi.

8. Monty Python and the Holy Grail: Hem Barry'nin hem de Patty'nin en sevdiği filmlerden birisi. Benim de en sevdiğim filmlerden birisi. Muhteşem bir absürt komedidir. Mutlaka izlemelisiniz. Hatta, siz ne yapın biliyor musunuz, bütün Monty Python serisini ve televizyon skeçlerini de izleyin. İzlediğinize değecek.

9. Green Arrow: Oliver'ın duyurusunu burada da eş zamanlı olarak izledik. 

10. Woodrue serası: Sand Storm'un saklandığı yer burasıydı. Jason Woodrue, Swamp Thing'in düşmanı, Poison Ivy'nin akıl hocasıdır.

11. Patty Spivot: Kendisi 70lerde yaratılmış bir karakter. Sadece bir olay yeri inceleme ekibi üyesiyken New52 düzeninde Barry'nin sevgilisi oldu.


S02E03 - Family of Rogues

1. Lewis Snart: Leonard ve Lisa'nın babalarının bu pislik davranışları, ailesine çektirdiği çileler doğrudan çizgi romanlardan alınmış. Aynı çileyi Captain Cold çizgi romanlarda da çekti.
2. Suicide Squad: Tam olarak adı geçmese de Lewis Snart insanların enselerine bombalar yerleştirip kendi adına iş yaptırıyor. Tamı tamına Suicide Squad ekibinin yaşadığı şey bu.

3. Khandaq Elması: Khandaq'ın elli kere ismini duyduk dizi evreninde. Black Adam'ın memleketi olan bir Orta Doğu ülkesidir.

4. Deathstorm: Martin Stein'ın alevleri mavileşti bu bölümde. Ronnie Raymond çizgi romanlarda öldükten sonra Blackest Night hikayesinde Deathstorm ismiyle dönmüştü. Hem de mavi mavi alevlerle. Bu sezon maviye takıntı mı var?

İşin ilginci New52 döneminde Earth-3'de Deathstorm karakteri Firestorm'un kötücül ikizi ve kendisi Martin Stein.
5. Speed Cannon: STAR Labs'in altındaki geçide yapılan bu alet, çizgi romanlarda Speed Force konusunda ustalaşmış bir ırkın inşa ettiği bir şeydir. Gezegenlerini uzaylı istilacılardan korumak için inşa etmelerine rağmen Jay Garrick'in gezegenlerine gelmesine sebep olurlar. İstilacıları kurtardıktan sonra da Jay'e Speed Force'tan bir miktar armağan ederler.

S02E04 - Fury of Firestorm

1. Fury of Firestorm: Bölümün ismi doğrudan çizgi romanlardan alınma. Hakikaten çizgi romanlardan ama. Firestorm'un 80lerde çıkan çizgi romanlarının ismi Fury of Firestorm idi. 

2. Jefferson Jackson: Her ne kadar dizinin yaratıcıları Jackson'ın dizi için yaratılan bir karakter olduğunu söylemiş olsalar da Jackson, Gerry Conway tarafından Firestorm dergisinde yaratılmış bir karakter. Ama dizideki Jackson aslında tamamen çizgi romanlardaki Ronnie Raymond'ın bir uyarlaması. Eski futbolcu, heyecanlı ve boşvermiş bir serseridir Ronnie.


Not: Bu arada Felicity Smoak'ın da çizgi romanlarda Ronnie Raymond'un üvey annesi olan bir yazılım şirketi sahibi olduğunu biliyor muydunuz?

3. Tokamak: Henry Hewitt çizgi romanlarda Firestorm'un düşmanıdır. Kendisi yozlaşmış bir enerji şirketinin yöneticisidir.

4. King Shark: O, hani bölümün sonundaki yarı insan yarı köpekbalığı muhteşem derecede absürt karakter var ya, o gerçek! Çizgi romanlarda gerçekten de böyle manyak bir karakter var. Mutasyon geçirmiş bir köpek balığı kendisi aslında. Yer aldığı en önemli çizgi romanlar Gail Simone'un Secret Six serisi ve Suicide Squad serileriydi. Ayrıca Assault on Arkham animasyonunda da kendisine yer bulmuştu.


5. Hudson Üniversitesi: YETHER! Resmen yeni 52 göndermemiz oldu bu. Jason Rusch burada çalışmalarını sürdürüyor dizide.

6. Titanic: Jax, Profesör Stein'e "müziği sevmediysen Titanic soundtrack'i de var" diyor. Profesör Stein'ı oynayan Victor Garber, Titanic'te de oynuyordu. Eminim soundtracki dinleseydi kafası oldukça karışabilirdi.

7. Convergence: Profesör Stein, ortağıyla birleşmesini "Convergence" kelimesiyle tanımlıyor. He he.


S02E05 - The Darkness and the Light

1. Atlantis: Jay, en iyi arkadaşlarından birisinin Atlantisli olduğunu söylüyor. Altını iyice kazımaya gerek yok, kast ettiği kişi Arthur Curry, yani Aquaman.

2. Vibe: Cisco resmen çizgi romanlardaki ismini söyledi. Her ne kadar öncesinde sadece cümle içinde kelime olarak kullansalar da ilk kez bir isim olarak bu bölümde adı geçti.

3. Hız yansıması: Doctor Light'a karşı Flash'ın kullanması gereken yeni yeteneği de yine çizgi romanlarda aşina olduğumuz yeteneklerden birisi. Hiçbir yeteneği aksatmadan diziye aktarmaları gerçekten de çok güzel bir şey. İnsanın içini kıpır kıpır ediyor.

4. Hawkgirl: Kendra Saunders ile ilk defa tanışıyoruz. Jitters'ın baristası zamanla Hawkgirl'e dönüşecek.

5. Doctor Light: Çizgi romanlarda 2 tane Doctor Light vardır. Birincisi Arthur Light isminde muhteşem bir zekaya sahip kötü adamdır. Dizide daha önce de ismi geçen Ralph Dibny'nin eşi Sue Dibny'e tecavüz ettikten sonra okurların gözünden oldukça hızlı düştü ve sonunda Spectre tarafından öldürüldü.
2. Doctor Light ise Kimiyo Hoshi isminde asyalı bir hanım kızımız. Linda Park da ona dayanarak Doctor Light yapılmış olmalı. Kendisi uzun müddet boyunca bir Justice League üyesi oldu ve hiçbir zaman kötü bir karaktere dönüşmedi.


S02E06 - Enter Zoom

1. Robert Queen: Earth-2 evreninde Green Arrow Oliver Queen değil, oğlu öldükten sonra kahraman olan babası Robert Queen. Flashpoint: Knight of Vengeance serisinde Bruce Wayne çocukken öldürüldükten sonra babası Thomas Wayne Batman olmuştu. 


2. Jesse Quick: Karakteri ilk defa gördük bu bölümde. Jesse aslında çizgi romanlarda Johnny Quick'in kızı. Asıl soyadları Chambers ama görev başında Quick oluveriyorlar. Baba kız, speed force'a ulaşabilmek için matematiksel bir formül söylüyorlar: 3X2(9YZ)4A

Özellikle Wally West'in Flash olduğu dönemde birçok kez yardımına koştu. Hatta kısa bir dönem için Flash ismini bile aldı Jesse.

3. Channel 52: Earth-2'da bile en çok izlenen haber kanalı Channel 52. Hükumet destekli olabilirler.

4. Bol Yemek: Linda, gergin olduğu zaman çok fazla yediğini söylüyordu. Çizgi romanlarda bu özellik kocası Wally'e ait. Gerçi Wally yemeyi sevdiği için yiyordu daha çok. Tabii bir de gücünü speed force'tan almadığı zamanlar metabolizmasını güçlü kılması gerektiği için bolca yiyordu.

5. Terminal Velocity: Flash'ın hızından bahsedilirken ortaya atılan bu terim, en iyi Wally West çizgi romanlarından birisine ait. Çok yakında sizlerle olacak.

6. Coast City: Cisco, Linda'nın Coast City'deki bir arkadaşında kaldığını söylüyordu. Coast City: Hal Jordan'ın memleketi.

7. Zoom: Zoom'a dair herhangi bir gönderme yok ancak O NEYDİ YAHU!

S02E07 - Gorilla Warfare

1. Gorilla Warfare: Bölümün adı 90lardaki bir çizgi romana gönderme. Green Lantern ve Flash'ın, Grodd ve Hector Hammond'a karşı savaştıkları bir seri. Gerçekten...ama gerçekten kötü bir seri.

2. Hawkgirl: Hawkgirl'ü bu bölümde tam kostümüyle görmüş olduk. Çizgi romanlardaki kostümünden daha koyu renkli ve daha kapalı. 

3. Grape Ape: Cisco, Grodd için Grape Ape diyordu bölümde, meğersem burada 70lerde yayınlanan bir çizgi filme gönderme yapıyormuş. İşte tam olarak şu karakter:


4. Cortexin: Grodd'un bölümde çaldığı ilaçlardan bir tanesi bu. Bu ilaç çizgi romanlarda gorillerin zekalarının gelişmesini sağlayan ilacın bizzat kendisi.

5. Gorilla City: ARKADAŞLAR GORILLA CITY! Çizgi romanlarda aslında Grodd'un kökeni doğrudan burası. Bu şehir aslında Afrika'daki ormanlarda gizli bir yerdir. Buradaki goriller New52 hikayelerine göre bir uzay gemisinin yaydığı dalgalar sonucunda zekileşir ve bir medeniyete dönüşürler. Kabilenin başındaki kişi Solovar'dır. Grodd, iktidar hırsına yenik düştüğü için ve burnunun dikine gitmesinden dolayı kabileden sürülmüştü. 

Muhtemelen Earth-2'nun Goril şehri zaten bu şekilde hazır halde bekliyor olmalı ve başında da Solovar olmalı. Grodd'un sıradaki bölümünde kabilesinden dışlanmasını ve iktidar savaşını izleyebiliriz. Tabii Flash da şehrin içine hapsolmuş bir haldeyken!
Not: Grodd bölümlerinde çıldıran tek ben değilim, değil mi?

6. King Kong: Grodd varsa King Kong göndermesi olmaz mı? Öyle kör göze parmak sokan cinsten değil ama koca bir goril kendisine yakın gördüğü beyaz elbiseli bir kadını kaçırıyor. Nasıl King Kong göndermesini kaçırabiliriz ki?

S02E08 - Legends of Today


1. Vandal Savage: Savage tarihin ilk çağlarında gökten yağan bir meteor fırtınasında radyasyona maruz kalarak ölümsüzlüğünü kazanıyor. Başka bir kabilede yaşayan birisi de aynı meteor yağmuruna maruz kalarak her ölümünden sonra yeniden dirilme yeteneği kazanır. Her ne kadar bu arkadaşın adı da Immortal Man olsa da bence dizideki yansımayı anladınız siz. ;)

Bu vandalın ayrıca Scandal Savage isminde eşcinsel bir kızı bulunmakta. Kendisini merak edenlere hemen Secret Six serimizi okumalarını tavsiye edelim. 

2. Hawkman & Hawkgirl: Aslında dizide gördüğümüz kökenleri çizgi romanlardaki bir kökenlerine oldukça benzer bu ikilinin. Tek farkı, o gün bu ikiliyi öldüren kişi Vandal Saavage yerine Hath-Set isminde başka birisi. Dizide Vandal Savage'ın ilk kişiliğinin adı Hath-Set olmuş farklı olarak.

Chay-ara ve Prens Khufu'nun hikayesini önceki sezondaki Nighthawk & Cinnamon göndermesinde anlatmıştık. Dizi ilk sezondan ipuçlarını vermişti bize.

Ayrıca ilginç bir bilgi verelim her iki karakter de ilk defa Flash 1. sayıda ortaya çıktılar. Jay Garrick'in ve Flash karakterinin dünyaya tanıtıldığı ilk sayıda, evet.


3. Çiftlikteki Kahramanlar: Thea, ekip çiftlik evine giderken "Bütün kahramanlar bir çiftlik evine gidip saklanıyor, nerede görmüştüm ben bunu?" cevap verelim: Avengers: Age of Ultron. Tıpkı filmdeki gibi bu bölümde ekibi çiftliğe götüren de bir okçu.

4. Velocity 6: Yukarıda The Rival'ın Velocity 6'yı icat ettiğini ama yeni serilerde bunu icat edenin Vandal Savage olduğunu söylemiştik. Ve dizide de ilacı icat eden kişi Savage. Görünen o ki Velocity 9 hala boşta. Zoom'a adım adım?

5. Hayatımız ne ara bir "Indiana Jones" filmine döndü?: Cisco, Horus'un asası, antik mısır karşısında dayanmıyor sonunda. Tabii ki de kast ettiği film ilk Indiana Jones filmi: Ark of the Covenant.

6. Oliver'ın Oğlu: Connor Hawke. Gelecekte Oliver Queen'in ardından Green Arrow olan kişi. Muhtemelen Legends of Tomorrow'un Oliver Queen'in yaşlılığını içeren bölümde kendisini Green Arrow olarak göreceğiz.


S02E09 - Running to Stand Still


1. Trickster'ın Duvarı: Trickster'ın duvarında çizili birçok kalp, boyama ve Deadpool fragmanlarında Deadpool'un çizdiğini gördüğümüz şeylerle dolu. Burada gönderme çizgi romanlara değil. 90lardaki The Flash dizisinin "The trial of Trickster" bölümünde Trickster hücresinde buna çok benzer kartlar çizip duvarlara asıyordu.


2. Wally West: Wally ile resmen tanıştık. Kendisi çizgi romanlarda Iris West'in küçük yeğeni, iflah olmaz bir Flash hayranıdır. Ve günün birinde Flash'ın güçlerine kavuşur. Bir müddet Kid Flash olduktan sonra Barry'nin Crisis on Infinite Earths serisinde ölmesiyle Flash ismini yüklenir. 

New52 evreninde ise sarışın Wally yerine siyahi bir genç yer almakta. Babasının ölümünden sonra Iris'in yanında yaşamaya başladı ve şu an güçlere sahip. Beyaz-kırmızı karışımı bir kostümle koşturuyor etrafta.


3. The Godfather: Harry, "Godfather her evrende vardır" diyor güzel bir selam duruyor. Umarım Godfather III, Earth-2'da bizdekinden daha kalitelidir. He he.

4. Okamura Toys: Flash'ın gönderildiği, C4 dolu oyuncak fabrikasının adı buydu. Hiro Okamura çizgi romanlarda bir oyuncak imparatorluğunun dahi varisi. Toyman diye de geçer ama kötü adam olan Toyman ile karıştırmamak gerekir. İyilerin yanındadır.

5. Zoom: Zoom her bölümde bir şeyler atıp kaçıyor. Bu bölümde de Flash'ın daha güçlü ve daha hızlı olmasını istediğini görüyoruz. Tabii bunu, ondan beslenebilmek için istiyor. Çizgi romandaki Zoom ise Wally'nin daha iyi bir Flash olması için çabalıyordu. Amaçları farklı olsa da ikisinin de istekleri aynı.

S02E10 - Potential Energy

1. Markovia: Hem Arrow'da hem de Flash'ta Khandaq ile birlikte en çok duyduğumuz diğer ülke. Arrow'un ilk sezonunda deprem makinesini yapan kişi Brion Markov'dur. Ama bu ülke daha çok Geo-Force isimli depremler yaratabilen kahraman prensiyle ünlüdür. 

2. Midway City Üniversitesi: Patty'nin gideceği üniversite Hawkgirl ve Hawkman'in savundukları yuvaları Midway City'de. Ayrıca Doom Patrol ekibi de bu şehirde. 

3. Naydel Kütüphanesi: Turtle'ın saklandığı yer burasıydı. Martin Naydel, zamanında ilk kez Turtle'ı yaratan iki kişiden birisiydi. Diğeri de zaten o dönem Flash'tan sorumlu yazar Gardner Fox'tu.

4. The Turtle: Cisco'nun da dediği gibi, Ninja Kaplumbağa değil. Ninjalıkla alakası bile yok. Kendisini dünyanın en yavaş adamı diye tanımlar. Sadece 1 değil, 2 tane Turtle var DC evreninde. 1.si Jay Garrick'in düşmanıydı ve bir laboratuvar kazası sonucu etrafındakilerin hızını çekme yeteneğine sahip oldu. Çok büyük bir numarasını göremedik. İkinci Turtle ise kendine Turtle Man dedi. Ama adamın herhangi bir süper gücü yoktu. Sadece suçlarını yavaş işliyordu. Örneğin ilk hikayesinde Central City'de soyduğu bir bankadan sonra insanlar her yerde onu ararken adam en başından beri kasanın içinde saklanıp saatler sonra çıkarak yavaş yavaş tüymüş bir karakter. 
Orijinal Turtle, Wally West zamanında geri döndü. Muhtemelen yer aldığı en önemli hikaye, The Secret of Barry Allen'da, Wally'nin kazara kendisine bir miktar speed force aktarımı yapmasıyla etrafındaki kinetik enerjiyi çekip geri verebildiğini fark etti. Wally'e de ani hızlar vererek kontrolünü kaybetmesini sağlıyordu dövüşürken.

Dizideki Turtle bu ikisinin karışımı daha çok.
S02E11 - The Reverse-Flash Returns

1. 9:52: Cisco, Christina McGee'nin öldüğünü gördüğünde saat 9'u 52 geçiyordu. Meşhur 52'miz yine karşımızda.

2. Vibe gözlükleri: Harry'nin Cisco için tasarladığı gözlükler Cisco'nun çizgi romanlarda kullandığı gözlük doğrudan.


3. Hunter Zolomon: Jay'in Earth-1'daki ikizinin adını öğrendik ve Hunter Zolomon ismi dizide ilk defa kullanılıyor. Zolomon'un kim olduğunu ilk bölümdeki Zoom maddesinde anlatmıştık. Eğer hemencene unutmuşsanız hatırlatalım: kendisi Zoom olur.

4. Reverse-Flash: Eobard Thawne henüz Flash ile resmen karşılaşmamış ve daha onu yeni yeni tanımaya çalışıyor. Bu bölümde büyük çoğunlukla aslında ilk sezonda kalan boşlukları tamamlamak için yer alıyordu, mesela neden Harrison Wells'i kendisine yüz olarak seçtiği gibi.

Böylelikle ikinci sezonun ilk yarısını kapatmış oluyoruz. Önümüzdeki 12 bölümün göndermelerini de sezon biter bitmez, final bölümünün ardından yayınlayacağız. Dolayısıyla sezon değerlendirmemiz de finalden sonra gelecek. O zamana kadar bizden ayrılmayın!

Yorum Gönder

[disqus]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget