TARİHİN EN BÜYÜK GLADYATÖR SAVAŞI!


Batman v Superman şimdiye kadarki en iyi çizgi roman uyarlaması olmayı kıl payı kaçıran talihsiz bir film!

Küçükken Doğan Egmont’tan çıkan Batman & Superman kitaplarını okurdum. Yalnız hep bu ikilinin yanyana değil de karşı karşıya geldiklerinde ne olacağı merak ederdim. Her ne kadar lisede kült ''The Dark Knight Returns''ü okusam da ben bunu beyaz perdede görmek istiyordum. Yani ben bu filmi 2 yıldır değil, uzun zamandan beri bekliyorum aslında.

Tartışmalı Man of Steel sonrası DC’nin sinemada artık kendi evrenini kurması kesinleşmişti. Ve bu, rüştünü bugüne kadar en zor uyarlamalarda (300, Watchmen) ispatlayan Snyder’ın rehberliğinde olacaktı. Çünkü Warner Bros. çoğu insanın aksine Snyder’ın vizyonunun farkındaydı. Sahi iki katastrofik güç çarpışınca sonucunun ne olacağını düşünüyordunuz ki? Ya da Superman Zod’u öldürme fedakarlığında bulunmayıp ne yapacaktı? Şahsen Man of Steel‘de benim Jonathan Kent’in ölüm sahnesi hariç rahatsız olduğum bir şey yoktu.

Zaten Snyder dik kafalı bir yönetmen olmadı hiçbir zaman. Haklı olsa bile Batman v Superman‘i, Man of Steel‘in külleri üzerine inşa etmeye karar verdi. Yalnız, zeki bir adam olan Ben Affleck bunun sadece David Goyer’le yapılamayacağını biliyordu. Bu yüzden senarist dostu Chris Terrio’nun filmi baştan yazması istedi. Hatta kendisi de ufak dokunuşlarda bulundu. Çünkü Affleck’e göre Snyder’ın vizyonu tamamdı, ama senaryoda sıkıntılar vardı. Ve ortaya iki yıllık beklemeye değen bir film çıktı!

Öncelikle şunu söylemeliyim ki: Ben Affleck şimdiye kadarki en iyi Batman! Affleck’i ilk günden beri savunduğum için çok mutluyum. Klası ve karizması onu bu rol için mükemmel bir tercih yapmış! Acımasız ve yorgun bir Batman yıllardır görmek istediğim bir şeydi zaten. Filmde Batman’in aksiyon sahneleri ise tek kelimeyle harika! Batman’in markası haline gelmiş bütün aletlerini kullanmasını geçtim dövüş koreografileri de muazzam! Özellikle Batman’in Martha Kent’i kurtardığı sahneyi kesinlikle izlemeniz lazım! Snyder’ın dövüş koreografı Guillermo Grispo yine çok iyi bir iş çıkarmış ve söz verdiği gibi bizi Nolan’ın The Dark Knight üçlemesinde hasret kaldığımız bir şeyden kurtarmış!

Övgüyü hak eden bir diğer isim de güzeller güzeli Gal Gadot! Bu kadın özellikle finaldeki performansıyla şovu çaldı! Gadot büyüleyici bir Wonder Woman olmuş! Henry Cavill de Superman olmaya alışmış; ama hala toplum tarafından dışlandığı için Superman'in o sıcak yanını göremiyoruz. Filmin çirkin olmayan kötüsü Jesse Eisenberg’i ise seversiniz ya da sevmezsiniz. Ben ikinci taraftayım. Snyder’ın Lex Luthor’ı günümüzün genç sosyal medya CEO’ları gibi göstermesi fikrini tuttum. Ancak sürekli tuhaf sesler çıkaran manik bir Lex çok sinir bozucu! Karakterin Superman kompleksini gösterirken de daha açık olunmalıydı. Filmde Lex sürekli konuşuyor ama bir türlü şunu diyemiyor: ''Senden nefret ediyorum ve herkesin senden nefret etmesini istiyorum!''


Batman v Superman kesinlikle Snyder’ın şimdiye kadarki en iyi görsel işi! Bu adamın filmde sevdiği çizgi roman panellerini alıp bire bir kullanmadaki ustalığını çok seviyorum! Gerçi filmin her sahnesinde adeta bir tabloya bakıyormuşum hissine kapıldım. Bunda da Snyder’ın yıllardır çalıştığı görüntü yönetmeni Larry Fong’un hakkını yememek lazım. Batman ve Superman arasındaki savaş çizgi romandakini her şekilde geçti! Ama en önemlisi finalde Doomsday ile olan savaş görsel yönden harikuladeydi! Ah bir de Doomsday’i düzgün kotarsalardı keşke...

Şimdi gelelim asıl konuya. Man of Steel sonrası Snyder’ın daha genel izleyici kitlesine hitap eden bir şey yapıp yapmayacağını merak ediyordum. Şükürler olsun ki Snyder çizgisini bozmadı. Snyder’ın bu idealist tavrını tebrik etmekle beraber kendisinin de dediği gibi Batman v Superman sadece fanlar için yapılmış bir film! Mesela filmin akışı için kesinlikle kesilmesi gerektiğini düşündüğüm o ''karanlık gelecek'' sahnesini anlamak için Injustice'i okumanız lazımdı. Okumadıysanız bu sizin filmden koptuğunuz an olabilir. Zaten o ya da bu sebepten ötürü insanlar filmi yerin dibine sokuyorlar şu günlerde. Kritikler medyada art niyetli bir karalama kampanyası bile başlattı.


Bana sorarsanız filmin asıl sorunu kurgu! Snyder anlaşılan montaj koltuğuyla bayağı bir cebelleşmiş. Yoksa Terrio’nun senaryosunda bir sıkıntı olduğunu düşünmüyorum. Mesela, Terrio’nun Batman’in Superman karşısındaki motivasyonunu gösterme şeklini çok sevdim! Bu, Lex Luthor’un manipülasyonundan çok Batman’in doğasıyla ilgili bir şeydi. Yine insanların anlam veremediğim bir şekilde dalga geçtiği; ama benim filmde en duygulandığım anlardan biri olan Martha sahnesi çok etkileyiciydi! Batman sözde insanlığın sonunu getirebilecek bir adamın son anında annesi için yalvardığını görüyor. Sonra da zamanında yapamadığı bir şeyi yapmak için Superman'e söz veriyor: Bir başka Martha'yı kurtarmak!

Uzun lafın kısası, Batman v Superman şimdiye kadarki en iyi çizgi roman uyarlaması olmayı kıl payı kaçıran talihsiz bir film. Warner Bros.un korktuğu gibi genel izleyiciye hitap eden bir film olmayacak bu. Yine de Batman v Superman şimdiye kadar çizgi roman sayfalarından çıkmış en cesur, en şık hamlelerden biri! Bir DC fanının kesinlikle bayılacağı bir deneyim! En basit şekilde ifade etmem gerekirse: Eğer Man of Steel‘i sevdiyseniz bunu da seversiniz. Bakalım Justice League nasıl olacak? Çünkü Batman ekibi toplamaya başladı bile! Ama şu an için sadece kurgu sorununu biraz düzelteceğine inandığım ''Ultimate Edisyonun''un çıkmasını bekliyorum filmin.


Yazar Puanı: 8ULTIMATE EDİSYON YORUMU

Filmin üstünden aylar geçti, ama tartışmalar hala bitmedi. Aylar önce dediğim gibi bu edisyon kurgu sorununu biraz düzeltiyor. Ancak bu ekstra 30 dakikanın sadece 10 dakikasının gerekli olduğu kanaatindeyim. Bu 10 dakikada Batman'in Clark'ın radarına nasıl takıldığı görüyoruz ve bu Superman'in Batman'in arabasını durduğu geceki tavrını açıklıyor. Ayrıca Clark'ı biraz gazetecilik yaparken izlemek çok keyifli. Yine bu versiyonda Lex'in planı daha anlaşılıyor. Superman'in kurşunun ardını görememesi planın önemli bir parçasıymış mesela. Evet ''Ultimate Edisyon'' biraz sıkıyor; ama o 10 dakika çok önemli! Hatta sinemadaki versiyonunda da çoğu şeyi değiştirirdi. Ah Snyder ah...

Yazar Puanı: 8,5

Yorum Gönder

[disqus] [facebook]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget