Karakter-Oyuncu İlişkileri ile Sinematik Evren

Sinematik evrende oynayışları ile gönlümüzde taht kuran oyunculara bir göz atalım.

Çizgi romanlar karakterlerini film yapmaya karar vermiş kişiler sağ olsun, şu zamanda birçok süper kahraman ve süper kötü hayatımızda önemli bir yer bulmuş durumda. Bazıları sosyal medya hesaplarımızın profil fotoğrafları, bazıları da isimleriyle takma adlarımızın ilham kaynakları. Peki bu hale gelmesinde ve koca bir neslin sinema salonlarını doldurmasına sebep olan sadece karakterler mi? Hayır, aynı zamanda onlara beyaz perdede hayat veren oyuncular da karakterler kadar bu işin içinde. Hatta bazıları o kadar içinde ki oyuncular hakkında o karakterlerden başkasını düşünemiyoruz. İşte bu yazımızda da bu oyuncuları ve karakterleri, yapım şirketlerinin “İşte bu harikaydı!” dediğimiz seçimlerini konuşacağız.

1) Batman (Bruce Wayne) – Christian Bale
Hayatımıza birçok Batman hikayesi girdi ve beyaz perde işte bu yüzden birçok Batman oyuncusu gördü. Michael Keaton ismini arayan birkaç göz görür gibiyim burada. Ancak yönetmen Nolan ve Heath Ledger ile beraber doruklara çıkan ve bir neslin Batman sevmesine ve benimsemesine sebep olan Bale gibi müthiş bir oyuncuyu görmezden gelemiyorum. Birçok muhteşem ve başarılı işini görmemize rağmen ortamlarda Christian Bale ismi geçtiği zaman neredeyse hepimizin aklına Nolan üçlemesi geliyordur. Ancak artık kulislerde yeni bir ismin olduğunu da biliyoruz: Ben Affleck. Bana tükürdüğümü yalatan ve çok iyi bir Batman oyunculuğu çıkaran Ben’i de burada anmadan geçmeyeceğim tabii. O da Batman tarihinde Bale kadar büyük bir yeri hak ediyor konuma geldi sayılır, ha?
[Next]

2) Iron Man (Tony Stark) – Robert Downey Jr.
Listeme ikinci sıradan girmesinin sebebinin sadece üç senelik bir fark (Batman Begins, 2005 ve Iron Man, 2008 yıllarında vizyona girmiştir.) olduğunu belirtmek isterim. Ancak bir karaktere hayat verme konusunda Bale-Batman örneğinden bile daha ileri seviyede olduğu hepimizce aşikardır sanırım. İtiraf etmem gerekir ki, Tony Stark karakteri pek sevdiğim biri değildir. Iron Man filmleri de Robert olmasa pek seveceğim filmler değildir. Ancak bir insan, bir karakterin duygularını ancak bu kadar iyi yansıtabilir benim fikrimce. Sırf panik atak mimikleri için Iron Man 3’ü baştan tekrar izlerim. Koca bir jenerasyon ve gelecek nesil kendisini Tony olarak bilecek, ortamlarda fotoğrafını gördüğünde “Aa, bu Robert Downey değil mi?” yerine “Tony Stark be!” diyecektir. Şahsen ben, artık çizerlerin bile serilerinde Robert’ın yüz hatlarını örnek aldığına inanıyorum.
[Next]

3) Wolverine – Hugh Jackman
Gündemde X-Men: Apocalypse’de alacağı rolü ve Logan olarak yer alacağı son film, Wolverine 3 ile büyük yer edinen isim Hugh Jackman’dan başkası değil. Ortamlarda “Abi keşke bırakmasa.” eşliğinde yerine geçecek isimleri tartıştığımız bu oyuncu listemizde yine yeri kesin isimlerden birisi. Yine Tony Stark-Robert Downey Jr. maddesinde söylediğim gibi artık çizerlerin serilerinde Hugh Jackman’ın yüz hatlarını örnek aldığına inandığımı belirtmek isterim. Kanser olayları ile bizi her ne kadar korkutsa da bizi bırakmayacağını içten içe beklediğimiz oyuncunun son Wolverine performansını ben özellikle çoğu çıkacak filmden daha fazla bekliyorum. Gönül isterdi ki, Deadpool ile onu aynı perdede görelim ve huzur içinde ölelim.
[Next]

4) Joker – Heath Ledger


Karşımıza birçok Batman çıktıysa elbette birçok Joker de onunla birlikte çıktı. Karakteri en güzel yaşayan, belki de bu yüzden genç yaşında ölümle tanışan oyuncu, hepimizin gönlünde The Dark Knight ile sarsılmaz bir taht kurdu. Çoğu anarşist gencimizin de baş karakteri oldu. Bugün çoğumuzun hatırladığı bu ismin arkasında da, onun kadar bilinmese bile onun kadar muhteşem olan Jack Nicholson olduğunu bilmek Ledger’ı daha özel yapan şeylerden biriydi. Batman olayında olduğu gibi burada da (şaşırtıcı şekilde beyaz perdede bile bu iki karakter ve oyuncuları sürekli aynı paralel olaylarla gündeme geliyor), kulislerde yeni bir ismin olduğunu biliyoruz: Jared Leto. Kendisinden çok umutlu olduğumu belirtmek isterim. Ancak hiçbir muhteşem performansın Ledger’ı unutturacağını sanmam.
[Next]

5) Deadpool (Wade Wilson) – Ryan Reynolds


Kendisinin Green Lantern ve bizzat Wade Wilson olarak büyük fiyaskolarda yer aldığı filmlerin kötü tadı hâlâ damağımızdadır. Ancak kendisi ipleri eline alarak (20 Century Fox akıllanmıştır artık umarım.) önümüze öyle olağanüstü bir Deadpool koydu ki, artık kimse ne başka bir oyuncuyu Wade Wilson olarak ne de Ryan’ı başka bir filmde başka bir karakterin oyuncusu olarak görmek istemiyordur. Bence sonsuza kadar Deadpool olarak kalabilir ve birçok film çekebilir. Son filminde olduğu gibi üç veya dört kere gitmeyi de bir borç olarak kabul ederim. Hatta onun komik sahnelerine gülmekten ölmeyi de yeğlerim. Abartıyor muyum yoksa?
[Next]

6) Captain America (Steve Rogers) – Chris EvansEvet, yine bir kötü tat geliyor mu ağzımıza? Fantastic Four desem? Alev almasını ve komik olmasını hiç bu kadar istemediğim başka bir oyuncu yoktur sanırım. Yukarıda sesim (sesimiz?) duyulmuş olacak ki, muhteşem bir karakter ile beraber hayatımıza giriverdi Chris Evans. Bu kadar güzel “I can do this all day.” diyebilecek birisini tanımıyorum ben. Yakıştıramıyorum başkasını. Chris Evans bu seçeneği benim elimden aldı. Kendisinin fanboyu(?) oldum sanırım. Ancak ciddi olmak gerekirse hepimiz o Steve Rogers ağırlığını çok güzel sırtladığını görüyoruzdur sanırım. Biliyorsunuz, özel gücü haklı olmak olan bir karakter Captain. Ve Chris Evans bu oyunculuğu ile filmlerinde savunduğu her konu ile bu haklılığı verebiliyor bence. Sen paraşütsüz atlarsan biz de atlarız Cap!
[Next]

7) Magneto (Erik Lehnsherr) – Ian McKellen


Tamam, Ian McKellen’in büyük bir hayranı olduğum için kendisi bu listede yer bulmuş olabilir. Tamam, kendisi daha çok Gandalf olarak biliniyor olabilir. Sonuçta ben de büyük bir Yüzüklerin Efendisi hayranıyım ama arkadaşlar, bu adam sayesinde ben demir bükmeye çalıştım. Böyle bir karizmanın, böyle bir karizma karaktere yapışmadan durması beklenemezdi. Michael Fassbender’ın da güzel bir iş çıkardığının farkındayım ancak ilk X-Men serisinin en unutulmaz yanlarından biri de Ian McKellen’ın Magneto’su olmuştur. Ki oyuncunun başka daha büyük ve güzel işlerinin olduğu da ortada. Ama ismi geçtiğinde aklımıza Magneto da gelmiyorsa...
[Next]

Bonus: Scarlet Witch (Wanda Maximoff) – Elizabeth OlsenKendisinin bu listede olmasının tek sebebi ileride kendisinden çok umutlu olduğumdan ötürüdür. Bildiğiniz gibi Wanda güçleri ile gayet ağır bir karakter ve gelecek filmlerde de bu yüzden adından çok söz ettirecek birisi. Onunla beraber bu rolü çok iyi kotaracağını düşündüğüm Elizabeth Olsen da adından çokça bahsettirecektir bizlere. Age of Ultron filminde Sokovia tarafından en verimli duygu yoğunluğunu almama sebep olan oyuncu, Civil War cephesinde de beni şaşırtmadı ve kendini ve karakterini de bir tık ileriye taşımayı başardı. Özellikle Infinity War kısmında güçleri sebebiyle kendisinden Vision ile birlikte yüksek bir çıkış beklediğimi belirtmek isterim. Eh, bir de aksanı var tabii.

Listede yer almasını beklediğiniz başka karakterler de olduğunu biliyorum. Black Widow rolü ile Scarlet veya Superman rolü ile Henry Cavill. Beklediğiniz çoğu karakterden bazılarını daha iyi işleri olduğu için bazılarını da rolleri ile ilgili kendim çok kararsız olduğu için buraya yazmadım ancak sizler yorumlarda bu karakterlere değinirseniz oldukça mutlu olur ve fikirlerimi de sizinle paylaşırım. Başka yazılarda görüşmek üzere...


Yorum Gönder

[disqus]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget