Kocaeli Kitap Fuarı'ndan İzlenimler


14-22 Mayıs tarihlerinde sekizincisi gerçekleşen Kocaeli Kitap Fuarı, yine bu sene de okuyuculardan ve çevreden yoğun ilgi görmeye devam ediyor. Yoğun şekilde katılımın gerçekleştiği fuarda, her yaştan kişiyi bulabilmek mümkün. Üç salona bölünmüş olan fuar içerisinde, ilk iki salon yayınevlerine ayrılmışken son salon ise sahaflara ayrılmış. Geçen sene de katıldığım fuarın, bu sene daha çok katılımlı olduğunu ve geçen seneye kıyasla çeşitliliğin daha fazla olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca mizah yayıncılığı yapan yayınevlerinin de bu seneki fuarda daha göz önünde ve biraz daha fazla oluşu da dikkatimi çeken bir husus oldu. Fakat en önemli eksiklik; öncekilerde olduğu gibi bu sene de çizgi roman safındaydı. Ülkemizde sadece çizgi roman üzerine yayın yapan birçok yayınevi olmasına rağmen; sadece iki yayınevi, Gerekli Şeyler ve Presstij Yayıncılık çizgi roman okuyucularıyla buluşmuş oluyor.


Her iki yayınevi ile yaptığımız ufak çaplı görüşmelere değinmeden önce, genel olarak fuarın çizgi roman bakımından genel bir perspektifini çizelim. Öncelikle Ayrıntı Yayınları’nın kendine ait panosunda Dövüş Kulübü 2 çizgi romanını ön planda tutan reklam çalışması dikkati çekiyor; yayınlandığı ülkeyle neredeyse aynı tarihlerde ülkemiz okuyucusuyla buluşturan Ayrıntı Yayınları, bu konudaki reklam çalışmasıyla da dikkati çekiyor. Yine Yapı Kredi Yayınları’nın standına uğradığımızdaysa çizgi roman adına pek bir hareketlilik göremiyoruz, çizgi roman yayınlarının arası oldukça açık periyotlarla gerçekleştirmesinden ötürü geçen seneden bu seneye sadece bir-iki yeni yayınla karşılaşıyoruz o kadar. Yapı Kredi Yayınlar şimdilik ‘’Earth One’’ alt başlığıyla çıkan (ülkemizdeyse oldukça yanlış bir çeviri olarak ‘’Yeni Dünya’’ adıyla basılan)  Superman çizgi romanlarında güncel, bunun dışında diğer yayınlarda ise yayınlandığı ülkeyle arayı fazlasıyla açmış durumdayız.   

 


Yukarıda da bahsettiğim gibi, sadece iki yayınevi Kocaeli Kitap Fuarı’nda çizgi roman alabilmek için uğrayabileceğiniz mekanlardan oluyor. Öncelikle A-88’deki Gerekli Şeyler’in standına uğruyor ve burada stant görevlileriyle muhabbet ediyoruz. Şunu belirtmeliyim ki, Gerekli Şeyler geçtiğimiz seneden bu yana fuarda yayın çeşidini çizgi roman adına en çok arttıran yayınevi olarak karşımıza çıkıyor. Şimdilik en son basılanlardan AXIS’i görmekle beraber, yine fuara New Avengers’ın yeni çıkan üçüncü cildinin de fuar bitmeden okuyucuyla buluşacağının haberini aldık. Ayrıca yine muhabbet esnasında öğrenmiş olduk ki, Gerekli Şeyler Avengers hikayelerinde şu anda bir sene geriden geliyor ve arayı açmaya da pek niyetleri yok. Tabii muhabbetimiz burada son bulmuyor, stant görevlilerinden Mesut bey de Kocaeli Üniversitesi mezunu olunca, muhabbetin devamı daha çok o yöne doğru gidiyor.


A-108 standında ise Presstij Yayıncılık’ın sahibi İlhan Yılmaz ile karşılaşıyoruz. Standında kendi yayınları kadar, diğer yayınevlerinin de ürünleri mevcut. Fumetti’den Amerikan çizgi romanlarına, hemen her türden geniş bir tercih imkanı sunan Yılmaz’ın da, bu seneki fuarda çizgi romanda en fazla tür adına çeşitlilik sunan standı açmış olduğunu söyleyebiliriz. Bu sene için kendi yayınları adına bir yenilik sunamasa da, bu müşteriyi pek etkilememiş görünüyor. Özellikle Cassidy ve Legs Weaver adlı çizgi romanlarının oldukça ilgi çektiğini söyleyen Yılmaz, aklında sürpriz projelerin de olduğunu söylese de şimdilik sır gibi saklamayı tercih ediyor. Bir süre hem muhabbet ediyoruz hem de gözlem yapma isteğimi geri çevirmeyerek satışları takip etmemi sağlıyor İlhan Yılmaz. Sonrasındaysa kendisinden bir röportaj sözü alarak oradan ayrılıyoruz.

 


Genel olarak konuşmak gerekirse, uzun vakit geçirdiğim fuar içerisinde anladığım kadarıyla Deadpool, okuyucunun gönlünü fethetmiş durumda. JBC Yayıncılık her ne kadar fuarda bulunmasa da, raflarda ürünleri var ve Deadpool da o rafların tozunu kaldırıyor gibi görünüyor. Bunun yanında fuar içerisinde Batman ve Batman ile alakalı yayınların satış hızının azaldığını görüyoruz. Superman’in durumu zaten biraz vahim. Yine Gerekli Şeyler’in basmış olduğu Marvel NOW! dönemine ait Avengers hikayelerinin de okuyucunun tercihinde ilk sıralardaymış gibi görünüyor.


Eğer hala gitmediyseniz, Kocaeli Kitap Fuarı 22 Mayıs’a dek açık olacak, bizce kaçırmayın.

Yorum Gönder

[disqus]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget