G.C.P.D. Dosyaları- Two-Face Part 1

G.C.P.D. Dosyaları - Two Face 

 Çizgi romanda ana akım dediğimiz DC ve Marvel’da karakterler genel olarak üçe ayrılır. Herolar, Anti-Herolar ve Villianlar. Peki, cidden tüm karakterler bu kadar kesin olarak ayrılabilir mi? Nereden baksanız 100 yıllık bir kültürden bahsediyoruz burada. 70 yıl önce yaratılan bir karakter onlarca yazar ve çizerin elinden geçiyor. Yüzlerce hikaye anlatılıyor; bu hikayeler bazen karakterler üstünde kalıcı etki bırakıyor. Dahası, her gelen yazar bu karakterin derinine inmeye çalışıyor. Karakterler bu kadar derinleşince de karakterleri kesin kalıplara yerleştirmek saçma oluyor.

Her ne kadar çoğu süper kahraman tayt giyip suçla savaşmaya başlamış olsa da villianlar için böyle genel bir neden yok.  Ancak bazı villianlar motivasyonları ve ahlak yapıları açısından kesinlikle incelenmeyi hak ediyorlar. Bu yazı dizimizde işte tam olarak bunu yapacağız.  Ve bunu yaparken de kendince kuralları ve ahlak anlayışı olan karakterlere eğileceğiz .

İlk durağımız Two Face olacak. Kanunun her iki tarafında da olan bu adamın taraf değiştirmesinde kendince nedenlerinin olması ve bir ahlak anlayışı oluşturmuş olması kimseyi şaşırtmaz herhalde. Her ne kadar villian olarak geçse de çoğu villiandan oldukça farklı olduğu da kesin. Öyleyse bu yazı dizisine başlamak için daha doğru bir karakter göremiyorum. İki parçada inceleyeceğimiz Two-Face'in ilk yazısında onun kökenine ve karakterin çıkış noktasına gideceğiz. O yüzden kemerlerinizi sıkı bağlayın. Birazdan, Harvey Dent'in Two-Face'e dönüşüne tanıklık olacaksınız. 

1)Kökeni
Not: The Long Halloween serisine dair spoiler/sürpriz kaçıran içermektedir.

Two-Face denilince akla ilk gelen şeylerden biri The Long Hallowen hikayesidir. Two-Face için geçerli bir orijin öyküsü olması, bu yazıda en çok adı geçecek hikaye olmasını sağlıyor.  Harvey Dent kendini suçla savaşmaya adamış birisi. Bunu sadece Batman gibi kostüm giyerek değil, yasaları kullanarak yapıyor. İşinde oldukça başarılı. Ona “Altın Çocuk” demelerinin nedeni de bu olsa gerek. Her ne kadar bu işi yapmakta oldukça yetenekli olsa da onun bile tıkandığı bir dava oluyor. Gotham’a çoktandır köklerini salmış bir suç ailesi. Falconeler. Falcone ailesi o kadar güçlü ki Harvey Dent yasalar ile dokunamıyor bile. Yıllar boyu bunun için çabalıyor ve zamanla yasalara olan inancı da yavaş yavaş sönüyor. The Long Hallowen’de bunları takip ediyoruz. İlk sayıda çatıda buluşup Falcone’yi devirmek için ellerinden geleni yapmak için Harvey Dent, Jim Gordon ve Batman bir araya geldiğinde Batman’in yöntemlerini “kendini kanundan üstün görme” olarak görüp ufaktan eleştiren Dent, ilerleyen sayılarda yaptığı yorumlarda kanunları eskisi kadar takmadığını açıkça belli ediyor.


Bu sırada ortaya çıkan “Holiday Killer” işleri çok daha ilginçleştiriyor. Tatil günlerinde cinayet işleyen bu katil ilk başlarda sadece Falcone aile üyelerini öldürse de belli bir süre sonra bu cinayetlerden payını Maroni de alıyor. Ve zamanla tüm oklar Harvey Dent’i göstermeye başlıyor. Batman bile Harvey’nin yasal yollardan yapamadığını, cinayetlerle halletmek isteyebileceğini düşünüyor. Gelgelelim bu Holiday Killer’ın kim olduğuna? Holiday Killer’ın Two Face’in doğuşunda oldukça büyük bir etkisi var. Çünkü hikayenin sonunda her ne kadar katil Alberto Falcone çıksa ve kendisinin Holiday Killer olduğunu söylese de aslında gerçek tam olarak öyle değil.  Çünkü Harvey Dent’in  dediğine göre 2 tane Holiday Killer var ve son sahnedeki Gilda Dent’in itirafına bakarsak 2 hatta belki de 3 Holiday Killer olabilir. Nasıl mı?

Eğer önceden okumuşsanız ne demek istediğimi anlayacaksınızdır. Okumamışsanız da biraz sonra hikayenin en can alıcı yerlerinin spoilerını alacaksınız, devam etmek istiyorsanız bunu göze almalısınız.

Şimdi hatırlarsanız tüm hikaye Holiday Killer’ın kim olduğu üzerineydi. Tüm seri boyunca ikilemlerde kalıyorduk. Sonunda da düğüm çözülüyor ama öyle bir çözülüyor ki kafa karışıklığı pek de üzerinizden gitmiyor. Şimdi sırayla Holliday Killer’larımızı inceleyelim. Sonra bu hikayenin Two Face’in oluşumundaki etkisine değineceğiz daha detaylı bir şekilde.

Gilda Dent

Hikayenin sonunda işlenen 12 cinayetin 2’sinin Gilda Dent tarafından işlendiğini öğreniyorduk. Bunların, Carmine Falcone’nin yeğeni Johnny Viti ve Falcone’nin özel koruması olduğunu kendi ağzından duyuyorduk. Bildiğimiz gibi Harvey Dent tüm hayatını bu davaya adıyordu ve bunu belli bir süre sonra takıntı haline getirmişti. Bu nedenle karısıyla en büyük hayali olan çocuk yapmayı bile erteliyordu. Gilda’nın bu cinayetleri işlemekteki amacı da kocasını bu takıntıdan kurtarıp hayatlarına devam etmekti. Böylece 12 cinayetin ilkini ve üçüncüsünü işledi. Yani Holiday Killer efsanesini başlatan kişi Gilda Dent. Ve bu detayla birlikte oldukça ilginç bir detay daha çıkıyor. İlk ve üçüncü cinayet arasında bir cinayet daha var. Bunu Gilda dışında birisi işlemiş. Yani Gilda da kendinden başka bir Holiday Killer olduğunu farkında. 2. cinayet işlendiğinde zaten Gilda, evlerine yapılan saldırıdan dolayı hastanedeydi. Ve Gilda o ikinci cinayeti işleyenenin Harvey olduğundan şüpheleniyordu. Ve 4.cinayet yılbaşında bir gemide işleniyordu. Harvey başında şapka olmasına rağmen eve saçı ıslak şekilde geliyordu. Gilda bunu sorduğundaysa kardan dolayı ıslandı diyordu. İşte bu ipucu Gilda’nın 2.Holiday Killer’ın kocası olduğuna inanması ve işi ona bırakmaya karar vermesine neden oluyordu. Tabi burada işleri rayından çıkartan bir detay var. Yılbaşında aslında bir cinayet olmadığı. Bildiğiniz gibi Alberto Falcone hiç ölmemişti. Ve tabi tüm bu olaylar da bizi bir diğer Holiday Killer’a getiriyor.

Alberto Falcone

Hikayenin sonunda Holiday Killer olarak Alberto yakalanıyor ve Arkham’a gönderiliyordu. Şimdi onun Holiday Killer olduğuna dair elimizdeki delillere bakalım. Yılbaşı gecesi Holiday Killer yapmış gibi gösterilen bir cinayet tezgahladı. Kendini öldü gibi göstertti. Ve bu onun Holiday Killer olarak daha rahat hareket edebilmesine neden olacaktı. Ama bence onun Holiday Killer olduğuna dair en büyük somut kanıt, o zamana kadar tüm hedefler Falcone ailesindenken, bu tezgahtan sonra Maroni’lerin de büyük kayıplar vermesi. Gilda’nın bu cinayetleri işlemesinin nedenleri belli. Peki ya Alberto’nun? Serinin başından beri Alberto’nun babasına kendini kanıtlamaya çalışmasını izledik. Babasına aile işini devralabileceğini göstermek istiyordu Alberto. İşin garip yanı zaten Alberto’nun babasının gözünde altın çocuk olması. Ama Alberto babasının, onu sadece zekasıyla değil aynı zamanda bu iş konusundaki yetenekleriyle de gurur duymasını istiyor. Ayrıca biraz da saygı duyulmasını istiyordu kendine. Hatta belki de babası gibi ondan da korkulmasını. Ve bunu yapmak için de Holiday Killer’ın mirasını devralmaya çalışıyor. İzlerini silmek adına da sadece Maroni’leri değil de ölmediğini öğrenebilecek kişileri de öldürüyor. Ama işte tam burada akıllara bir soru geliyor. Eğer Alberto kendi ölümünü tezgahlayıp Holiday Killer olmaya karar vermişse gerçek Holiday Killer’ın bıraktığını nereden biliyor?  Alberto hiçbir zaman güçlü biri olmadı. Minyon tipli biriydi.  Ayrıca ne kadar korkak bir karaktere sahip olduğunu da gördük. Holiday Killer’ın peşine düşeceğinden korkmadan bu işe girişmesi gerçekten çok ilginç.

Harvey Dent

Long Halloween hakkında bu kadar konuşmamızın asıl nedenine geldik. Olayın Harvey’nin motivasyonundan yavaş yavaş Long Halloween incelemesine kaymasını hissetmemle birlikte artık bu kısmı biraz toplamamız gerektiğini hissediyorum. Şimdi yukarıda da bahsettiğimiz gibi Dent bu hikaye boyunca yasalardan yavaş yavaş kopuyor. Holiday Killer’ın yaptığı işten etkilendiğini yer yer belirten Harvey gitgide beyazdan koyu griye dönüşmeye başladı. Ve zaten hikayenin kopma noktasında da Two-Face’e dönüştü. Ama oraya gelmeden önce bir soruyu yanıtlamamız gerekiyor: Harvey Dent hiç Holiday Killer oldu mu? Şimdi birinci ve üçüncü cinayeti Gilda işledi, sonra bir daha cinayet işlemedi. Alberto kendi ölümünü tezgahladıktan sonra Holiday Killerlığa soyundu ve o andan itibaren çoğu cinayeti o işledi. Ama acaba hepsini mi o işledi? Gilda’nın hep Falcone ailesinden birini vurduğu gibi Alberto da kendi kimliğini korumaya çalışmadığı sürece hep Maronilere çalıştı. Kimliğini 3 kez korumaya çalıştı. Ve Maroni’lerden de 3 kişi öldürüldü. Etti 6. 1 Nisanda öldürülmeyen bir Riddler da var bir de. 7. Gilda’nın işlediği 2 cinayeti de eklersen 9 eder.  Geriye 3 cinayet kalıyor.  Biri finaldeki Falcone’nin ölümü, onu geçiyoruz. Ama geriye kalan 2 cinayet ne Gilda’ya uyuyor ne de Alberto’ya. Bunlardan biri Dent’lerin evini bombalayan bir çete diğeri ise Falcone’nin adamlarından bir grup. Bunların, işlenen tek çoklu cinayetler olduğunu da not olarak vereyim.  Şimdi Alberto’nun tüm amacı babasına kendini kanıtlamaktı. O yüzden babasının adamlarını öldürdüğünü düşünmüyorum.  Peki onları kim işledi? En akla yatkını Harvey Dent. Neden derseniz, 2.cinayeti işlemesi için çok nedeni vardı intikam almak istiyordu. Karısı neredeyse ölecekti. Çete, Falcone’yi ele vermemişti ve Dent de Falcone’nin ne yapacağını görmek için serbest bırakmalarını söylemişti. Ve akşamına Falcone’nin verdiği parayla ziyafet çekerken öldürüldüler. Ve tabii Gilda’nın, evin bodrumunda bulduğu Dent’e ait 22 kalibrelik silah da var. Tıpkı Holiday Killer’ın kullandığı gibi bir silah. Gilda bunu sorduğundaysa, kanıtı eve getirdiğini söyledi. Zaten Gilda’nın Harvey’in Holiday Killer olduğuna inanmasının asıl sebebi de bu. Çünkü Dent daha önce hiç eve kanıt getirmemişti. Bunun nedenini Dent’in bunu takıntı haline getirmesine de bağlayabiliriz. Ama diğer cinayeti de Dent’e bağlamak bana daha mantıklı geliyor. Bunlara ek olarak Riddler meselesi var bir de. Riddler belki öldürülmedi ama Holiday Killer'ı canlı olarak gördü. Ve bu onu bayağı korkuttu. Her ne kadar söylediği bilmece geri dönüp düşünüldüğünde Alberto Falcone için söylenmesi daha olası gelse de, belki de bahsettiği kendinin öldürülmemesiydi orada. Çünkü bu durum onu bayağı etkilemiş ve korkutmuş görünüyordu ve Alberto Falcone'un böyle bir etkiyi bırakmış olması biraz düşük bir ihtimal. Kendisinin kimliğini açığa vermemek için 3 cinayet işlediğini de düşünürsek öylece kimliğini Riddler'a da göstermek isteyeceğini sanmıyoruz. Bu durumda 1 Nisan olası için de en mantıklı aday Harvey Dent oluyor. Eğer başka biri bahsettiğim bu üç olay için daha mantıklı bir açıklama bulmadıkça da bana göre Harvey Dent 3.Holiday Killerdır. Ki zaten bu 2 cinayeti işlememiş olsa bile her şeyin başladığı gün Carmine Falcone’yi öldürerek Holiday Killer olmuştur.  Eğer Gilda’nın Holiday Killer olduğunu bilmiyorsa 2 Holiday Killer olduğunu söyleyerek de bunu kastediyordu.Tamam Harvey’in neden ve nasıl Holiday Killer olduğundan bahsettik ama onu Two-Face yapan neydi? Aslında onu Two-Face yapan her şeyi yukarıda söyledik. Kanuna olan inancını yitirmesi, bu işi takıntı haline getirmesi ve tüm hayatını adayıp eli boş döndüğü Falcone davasında bu şekilde Falcone’nin zırhında delik açılabildiğini görmüş olması. Ama onu tam olarak Two-Face yapan şey yüzüne yediği asit. Kanuna inancını tamamen yitirdiği dönemlerde Maroni’nin, Falcone aleyhine şahitliği kabul etmesiyle bildiğimiz Dent kısa süreliğine geri döndü ve hayatının duruşmasına çıktı. Her şeyi nihayete erdirmek istiyordu ama işler pek istediği gibi gitmedi. Ve Falcone aleyhine şahitlik yapacağını söyleyen Maroni içeriye Falcone yardımıyla soktuğu asidi Dent’in yüzüne atmasıyla. Dent, hem yüzünün yarısını, hem içindeki umut ve inancın tüm kırıntılarını hem de aklını kaybetti o asitle. Ve artık yavaş yavaş kadere inanmaya başladı. Akli dengesini de kaybetmesiyle, hayatın iki yüzü olduğunu ve ikisine de ihtiyacı olduğunu düşündü ama kendi kaderini çizmektense bu kaderi çizmesi için yazı tura atmaya karar verdi. Tıpkı ikiye ayrılan yüzü ve kişiliği gibi biri iyiliği diğeri kaosu temsil ediyordu.  

Karakterin kökenine tanıklık ettik. Artık Harvey Dent'i gömüp yolumuza Two-Face ve onun motivasyonuyla devam edeceğiz. İkinci yazımızda görüşmek dileğiyle!

Yorum Gönder

[disqus]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget