Ve NAMOR Ölür...

Ümit Kireççi – [email protected]


Atlantis Prensi Namor bilindiği üzere yedi denizlerin hükümdarı, Marvel Comics’in ilk mutantı ve Gerekli Şeyler etiketiyle basılan dizideki İlluminati Grubunun bir üyesiydi. “dili” geçmiş zaman kullanıyorum çünkü mağrur prens Squadron Supreme grubuyla giriştiği mücadelede kafası koparılarak öldürüldü.

İlk kez Almanya’da geçen çocukluğum sırasında okuduğum çizgi romanlardan tanıştığım, Bilka’nın yayınladığı Örümcek Adam dizisiyle hakında fazlasını öğrendiğim, Fantastic Four aracılığıyla orjinal comicslerden hayatını takip edebildiğim Namor’u dün son kez, kafası koparken ve kopan kafası tekmelenirken gördüm. Ve ne yalan söyleyeyim ürktüm. Belki ona biraz hayranlık duyuyor olmamdan belki de ölümünün biraz fazlaca çabuk ve efsanevi olmaktan uzak karelere hapsedilmiş olmasından... Bilemiyorum ama ürktüm öylece bakakaldım.


Aslında teknik olarak sıkı bir Marvel Comics hayranı ve okuru olduğum söylenemez ama genel alışkanlığım “kahraman gruplarını” toplamak olduğu gibi bilinen veya hiç bilinmeyen ve satmayan yayınları takip etmektir. Yalan olmasın her oluşum ve grup hikayesi iyi olmayabiliyor. Bu yüzden de Arkabahçe Çizgi Roman Dükkanında Squadron Supreme’in cildini “Allahım ne olur hayal kırıklığı yaşamayayım” diye dua ederek satın aldım. Beni daha çok merak etiğim Avengers üyesi olan ve dünyası yok oldu denilen Hyperion’un nasıl bir grupla ne şekilde bir araya geldiğini öğrenme isteğiydi.

Oysa kısa bir özetin ardından Atlantis ordularıyla savaşan karakterlerle karşılaştım. Namor, Attuma ve Atlantis ordusu Squadron Supreme ekibine karşı koymaya çabalıyordu.

Aslen her biri DC Comics’in Justice League of America ekibinin çakmalarından oluşan Squadrobn Supreme üyeleri şu kişilerden oluşuyor: Hiperion – Superman, Nighthawk – Batman, Power Princess – Wonder Woman, Dr. Spectrum – Green Lantern, Whizzer – Flash ve daha nicesi... İşte bu ekip dünyalarının yok oluşundan sorumlu tuttukları Namor’u cezalandırmaya karar vererek saldırı başlatmıştır. Ancak bu defa karşımıza çıkan cezalandırma dayak atmaktan çok öldürmeye yöneliktir. Bitekim askerlerden sonra ilk ölen kişi Attuma olur.

Daha sonra Hiperion Atlantis şehrini suyun içinden sökerek çıkarır ve su altında soluk alabilen onlarca sivilin havadan boğulmasına neden olur. Ardından da Hiperion şehri yere çalarak parçalara ayırır.

Bu sırada hışımla uçan ve öfkeden adeta kör olmuş Namor’a gözlerinden ısı ışını atar ve kafasını bedeninden ayırır “Bundan zevk almıyorum” der Hiperion. Ancak Dr. Spectrum yerdeki kafaya tekme atarken tam tersini söyler “Ben alıyorum ama!”

Böylece de deniz altıcı mağrur prens Namor ölerek sahneden çekilir.


Bill Everett tarafından 1939 yılında yaratılan Namor (DC Comics’in Aquaman’ından iki sene önce) ilk olarak Motion Picture Funnies Weekly dergisinde okurla tanışmış zaman içinde Invaders, Avengers, Defenders, X-Men ve İlluminati gibi grupların üyesi olarak Marvel Comics evreninde son derece önemli bir konumda yer almıştır.

Ama olay bu ya... Sonuçta Namor kafası koparılarak öldürülmüştür...

James Robinson’un yazdığı, Leonard Kirk’ün çizdiği, Alex Ross’un kapaklarına imza attığı Squadron Supreme’in (vol 4) Şubat 2016 tarihli ilk sayısı Namor’un ölümü nedeniyle arşivlik bir sayı niteliğindedir bence. Ha, ölen öldüğüyle kalıyor mu çizgi roman dünyasında? Hayır! Bakalım bu ölüm ne kadar sürecek? Ki, benim takıldığım konu değil. Ben bu cezaya neyin sebep olduğunu merak ediyorum. Ama anladığım kadarıyla Gerekli Şeylerin sürdürdüğü diziden bu ölümün sebebini çok yakında Türkçe okuyarak anlayacağız.

Ümit Kireççi - Çizgi Roman Okurları Platformu

Yorum Gönder

[disqus]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget