YAŞASIN KÖTÜLÜK

Bir Suicide Squad filminin en önemli gayesi eğlendirmek olmalı ve film bunu çok iyi yapıyor.

Bazen kahramanlarımız bizi hayal kırıklığına uğratır ya da daha kötüsü bizi yüzüstü bırakırlar. Böyle durumlarda hayat kötü adamlara ikinci bir şans verir. Buna da kefaret deriz. İşte Suicide Squad fikri bundan doğuyor. Yalnız Suicide Squad’ı diğer anti-kahraman gruplardan ayıran bir şey var: Bu adamlar kendilerini değiştirmeye çalışmaktansa etraflarında olanları değiştirmeye çalışıyorlar. Doğalarıyla katiyen kavga etmiyorlar.

WB’a bu filme yeşil ışık verdiği için teşekkür ediyorum. Wonder Woman kadar cesur ve riskli bir hamleydi bu. Yine de müzikte doğru bir prodüktörle, sinemada da doğru bir yönetmenle her şey mümkündür. Yalnız David Ayer bu film için doğru yönetmen değildi. Bu filmi çekmek için doğmuş yönetmendi. Ayer filmlerinde underdog karakterleri tercih eden ve aksiyon sahnelerini oldschool çekmeyi seven bir yönetmen. Bu onu Suicide Squad için mükemmel bir tercih yapıyor.

Şimdi gelelim filme. Her şeyden önce bunun bir Batman değil, Suicide Squad filmi olduğunu bilmemiz lazım. Dolayısıyla filmde Joker sadece bir yan karakter olarak yer alıyor ve yeterince sahne süresi var. Jared Leto’nun sahnelerimi kestiler diye ortalığı kaldırması hiç profesyonelce değil. Leto bu tür kaprisleri sadece 30 Seconds to Mars’ta yapmalı. Evet, bu filmin ne olduğunu iyi bilmemiz lazım. Bir Suicide Squad filminin en önemli gayesi eğlendirmek olmalı ve film bunu çok iyi yapıyor. Aksiyon sahneleri ise Ayer’den beklenen kalitede. Batman ise senaryoya iyi yedirilmiş. E o zaman eleştirmenlerin karaladığı kadar filmin bir eksiği var mı? Bence yok. Ayer belki ilk çizgi roman deneyiminde her şeyi sırtlanmayıp işin yazım kısmında yardım alabilirdi.

O kadar İntihar Takımı diyoruz. Peki takım nasıl olmuş? Ayer kadro olarak New 52’daki Suicide Squad’ı seçmiş. Harley Queen tek kelimeyle mükemmel! Margot Robbie ara sıra rolden çıksa da film genelinde tam bir tatlı bela! Ayer, Harley’in külliyatına dair olan her şeyden sağlam bir potpuri yapmış. Deadshot da hemen ardından geliyor. Will Smith olduğu her filmi eğlenceli ve sempatik yapar, burada da geleneği bozmamış. Deadshot kelimenin tam anlamıyla filmin kalbi! Ayer, Deadshot’ın bu ucubeler arasında insani yönü en fazla olan karakter olduğunu görmüş ve bunu iyi kullanmış. Takımın kalanı da bir o kadar iyi aslında. Yalnız Katana’nın orijin hikayesi bu film için bile fazla gülünç, kesinlikle değiştirilmeliydi. Şımarık model Cara Delevingne’in oynadığı Enchantress ise tam bir fazlalık! Son iki filmdir görücüye çıkan düşmanlar Zod’un çektiği çizgiye yaklaşamıyorlar bile. Düşman demişken artık Joker’e bir gelelim… Bugüne kadar Joker’i oynayan her aktör karaktere bir şey kattı. Leto ise karakteri daha abartılı oynamanın ötesine geçemiyor. Bu eğlenen ya da şaka yapabilen bir Joker değil. Sadece kabadayılık yapan bir Joker. Suçun Soytarı Prensi bu kadar lineer bir karakter olmamalı. Benim için tam bir hayal kırıklığı oldu.

Filmdeki şarkılar ise ayrı bir paragrafı hak ediyor! Filmlerinde kendi müzik zevkini gösteren yönetmenleri hep çok sevmişimdir. En son James Gunn bunu çok güzel yapmıştı mesela. Ayer de bunu öyle iyi yapmış ki sinemadan çıkınca arkadaşla şarkıları konuşmadan edemedik. Filmin fragmanlarını da güzel yapan buydu zaten. O yüzden, Suicide Squad’ın hem Steven Price imzalı score albümü, hem de soundtrack albümü kesinlikle alınmalı.

Uzun lafın kısası, Suicide Squad doğru beklentinin karşılığını veriyor. Ne azı, ne fazlası. Ben tamamen bir grup pis adamın ortalığın tozunu kaldırdığı bir popcorn filmi izlemek beklentisiyle salona girdim ve gayet keyif aldım. Ayer Training Day‘de yaptığı gibi sağlam bir öykü yazamamış belki ama Suicide Squad’ın o uçuk ruhunu iyi yakalamış! Dahası kimyası güzel tutan bir ekip kurmuş. Bence bu da dahil hiçbir kritiğe bu kadar takılmayın ve gidin kendiniz görün. En kötüsü hoş bir vakit geçirirsiniz.


Yazar Puanı: 7

Yorum Gönder

[disqus] [facebook]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget