BİR BATMAN v SUPERMAN SAVUNMASI

Günümüzde internet herkese ifade özgürlüğünün yanında karalama, abartma, manipule etme gibi özgürlükler de veriyorken hayatı ''zevkler ve renklere'' bırakamıyoruz malesef. İnternet zevklerimize büyük ölçüde müdahil olabiliyor. Oysa eskiden her şey ne kadar da basitti. Bir filme sadece tek bir fragmandan edindiğin beklentiyle giderdin. Seni yönlendiren Youtube kanalları, bloglar, art niyetli film sitelernin hiçbiri yoktu. İşini profesyonel yapması gereken kişiler sadece belli başlı mercilerdi.

Şimdi ise internettin bize verdiği yetki sayesinde herkes söz sahibi olabiliyor. Bu da herkesin profesyonel olması gerektiği anlamına geliyor. Bu mümkün olmayan bir şey. Ancak eğer yazılarımızı yayınlayacak cesaretimiz varsa olmalıyız. Aksi taktirde o kuyuya taş atan deli oluruz her zaman.

İşte Batman v Superman'in  bu sebeplerden son zamanların en tartışmalı filmi olması bu yazımın esin kaynağı oldu. Eğer Batman v Superman'i eleştirme sebebimiz filmin kurgu sorunu, fan odaklı olması, pek çok materyali aynı anda kullanması, hatta Lex Luthor yorumuysa bile bu yazıyı okumayabilirsiniz, vaktinizi çalmak istemem. Ancak aşağıdaki şeyleri siz de söylüyorsanız beni bir dinleyin derim.


1 - ''BATMAN ÖLDÜRÜYOR!''

''İnan bana yaparım!''

Hayır, Batman öldürmüyor! En azından keyfi değil. Öldürmek ile öldürmek zorunda kalmanın arasında fark var. Dikkat ettiyseniz Batman Martha Kent'i kurtarmadan önce bıçaklanması ve ensesine ateş edilmesine rağmen kimseyi öldürmüyordu. Fakat Martha Kent'i kurtarmak için KGBeast'i kızarttığı sahnede başka seçeneği kalmamıştı. Tıpkı Man of Steel'de Superman Zod'u öldürme fedakarlığında bulunurken başka seçeneği kalmaması gibi. Filmde Batman'in öldürmek zorunda kaldığı anlardan bir diğeri de takip sahnesiydi. KGBeast'in haydutları Batmobile'e roket atar ve makineli tüfeklerle saldırırlarken Batman'in saadece savunmada kalması gerçekte Batman için bile mümkün olmazdı! İşte Snyder ne yapıyorsa filmlerini gerçekçi kılmak için yapıyor. Batman Begins'de Batman'in Ra's Al Ghul'u alenen ölüme terk ettiği sahnede insanlar bir şey dememişti. Demek ki bazen Batman'in ahlaki kodundan önce başka şeylere bakılıyor.


2 - ''MARTHA SAHNESİ ÇOK SAÇMA!''

''O ismi neden söyledin!''

Bu benim hiç beklemediğim bir tepkiydi! Çünkü filmin en duygusal sahnelerinden biri buydu ve çok sevmiştim. Ancak film vizyona girdikten sonra en çok dalga geçilen ve eleştirilen yine bu sahne oldu. İnsanlar bu sahnede Batman'le Superman'in birden arkadaş olduğunu bile söylediler. Oysa bu sahne Batman'in kefaret sahnesiydi. Kaderin bir oyunu olacak ki yıllar sonra Batman sözde insanlığın sonunu getirebilecek bir adamın son anında annesi için yalvardığını görünce zamanında yapamadığı şeyi yapmak için söz veriyordu: Martha'yı kurtarmak! Ayrıca Batman planından vazgeçmedi sadece bir anlık tereddütü Lois Lane'e Luthor'un komplosunu anlatması için gereken fırsatı verdi. Günümüzde o kadar ruhsuz insanlar olduk ki...


3 - ''SUPERMAN HALA ÇOK KÖTÜ.''

''Superman hiçbir zaman gerçek olmadı. O sadece Kansaslı bir çiftçinin hayaliydi.''

Henry Cavill bugüne kadar Superman'i soğuk bir şekilde oynadığı için çok eleştirildi. Bunun bir sebebi var elbette. Man of Steel'de Clark'ı bir outsider olarak topluma karışmaya çalışırken izledik. Batman v Superman'de ise toplumun Superman'i kabul etmeye henüz hazır olmadığını gördük. Aslında Superman şu ana kadar hep kurban rolünde oldu. Zod'u öldürmek zorunda kaldığında o Smallvilleli naif çiftçi çocuğu da ölmüştü. Doomsday'le savaşırken ise kendisini kabul etmeyen insanları koruyabilmek için bu defa gerçekten öldü. Snyder Superman'in karakter gelişimini gerçekten çok güzel işliyor, önümüzdeki filmlerde artık onun o sıcak tarafını göreceğimize eminim.


4 - ''BATMAN SUPERMAN'LE DÖVÜŞMEDEN ÖNCE VÜCUT ÇALIŞIYOR.''

''Arrgh!''

Biliyorum komik ama inanın internetteki en yaygın tepkilerden biri buydu. Ne desem bilemiyorum? Bruce Wayne'in düzenli olarak ağır idmanlar yaptığı çizgi roman tarihinin en az bilinen gerçeklerinden biri değil. Kaldı ki bu sefer metal bir zırh giyecek. Oyuncularını fiziksel olarak da en iyi biçimde hazırlayan Snyder bu harika sahnede bir taşla iki kuş vurmuştu!


5 - ''ZACK SNYDER'I HİÇ SEVMİYORUM.''

Affleck, Snyder'ın sahneyi nasıl çektiğini incelerken.

Aslında bütün mesele bu değil mi? Bu adamı çizgi roman tarihinin belki de en zor uyarlaması olan Watchmen'i çektiğinde sevmiştin. Hala Nolan'ı mı arıyorsun yoksa? O zaman sana bir şey söyleyeyim; Warner Bros. Nolan'a Man of Steel'i yönetmesini teklif ettiğinde Snyder'ı öneren Nolan'dı. Neden? Çünkü Snyder görsel yönden deha bir yönetmendir. Her filmine müthiş bir emek harcar. Filmini tepki alacağını bilse bile en doğru olan şekilde çeker. En önemlisi bir çizgi roman okuru olarak karakterlere büyük bir tutkuyla yaklaşır. Affleck'i Batman v Superman'in çekimleri sırasında sürekli Snyder'ı incelerken görmüşünüzdür. Affleck bile solo Batman filmi için sürekli Snyder'dan bir şeyler öğrenmeye çalışıyordu. Ben hala Zack Snyder'ın doğru adam olduğuna inanıyorum! Nolan'a efsanevi The Dark Knight üçlemesi için müteşekkiriz; ama ileri bakmanın zamanı geldi artık!


Ne diyorduk? Profesyonellik. Elbette ben size bir şeyi zorla sevdiremem; ama bir şeyi sevmiyorken bile profesyonel olmamız gerektiğini naçizane hatırlatabilirim. Bazen kimse profesyonel davranmıyorken bile bizim profesyonel davranmamız fark yaratır. Lütfen artık bakış açımızı değiştirelilm ve Snyder'ın yapmaya çalıştığı şeye ön yargısız yaklaşmayı deneyelim. Ben Snyder'ın arkadaşı ya da avukatı değilim. Sadece 1994'te eline Superman'in 92. sayısını aldığında hayatı değişen bir çocuğum hala. Ve bir DC fanı olarak yapılan güzel şeyleri savunmaya çalışıyorum. Profesyonelce ve saygıyla.

Yorum Gönder

[disqus] [facebook]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget