Kimlerdendir?: Adam Warlock

Tarihçesi

Tıpkı Marvel evreninin yarısı gibi Adam Warlock’ta efsane ikili, yani Stan Lee ve Jack Kirby’nin elinden çıkma. İlk olarak 1967 yılında Fantastic Four #66-67 sayılarında boy gösteren Adam Warlock’un isminden bu sayılarda ''Him'' şeklinde bahsediliyor. Daha sonra serinin kötü karakteri olarak boy gösterdiği Thor sayılarında da ''Him'' isminden kurtulamıyor. Onun Adam Warlock olarak anılmasıysa 1972 yılındaki Marvel Premiere’in ilk iki sayısında gerçekleşiyor. Bu iki sayıda tekrar tanıtılan Adam Warlock, bu sayılardan birkaç ay sonra da kendi serisine kavuşuyor.
On beş sayı süren bu serinin ardından pek çok kez kendi serisine kavuşsa da tek başına yer aldığı serilerin en uzun süreni bu ilk serisi. Daha sonrasında Drax, Gamora, Pip the Troll ve Moon Dragon gibi isimlerin de yer aldığı  Infinity Watch ekibiyle birlikte yer aldığı doksanlı yıllarda yayınlanan Warlock and Infinity Watch serisi ise yayın hayatına kırk iki sayı boyunca devam etmeyi başardı.
Warlock, zaman zaman Guardians of the Galaxy serilerine konuk oldu. Ayrıca kendisi Annihilation: Conquest, Infinity War ve Infinity Gauntlet gibi önemli serilerde kilit roller aldı.

Kökeni

Adam Warlock, Enclave adlı bir örgüt tarafından yaratılmıştır. Bu Enclave adlı örgütün amacı, kendilerine evrim basamaklarında en üst seviyeye ulaşmış, mükemmel bir insanoğlu yaratmaktır. Yarattıkları bu insanlarla da dünyayı boyundurlukları altına almayı planlamaktadırlar. Bu amaçları doğrultusunda türünün ilk prototipi Adam Warlock’u yarattılar. Ve ona Him (O)  ismini verdiler. Koza içerisinde duran Adam Warlock’un doğuşu, Fantastik Dörtlü ekibinin Enclave’in onu yarattığı tesis olan Beehive’ı ziyareti sırasında olur. Bu ziyaret sırasında Enclave örgütü kaçar ve kaçarken tüm tesisi de kendini imhaya ayarlar. İşte böyle bir karmaşa esnasında Warlock yani Him kozasından çıkar. O karmaşa anına rağmen, yaratıcılarının emellerinin ne kadar çarpık olduğunu anlar. Ve düşüncelerini toplamak adına uzaya gider ancak fazla uzaklaşamadan yolu Uatu yani Watcher tarafından kesilir ve Watcher onu dünyaya yollar.
Dünya'da olduğu sayılarda Thor serisinde boy gösterir. Bu seride, Lady Sif’i kaçırıp daha sonrasında Thor tarafından öldüresiye dövüldükten sonra, amaçsız bir şekilde ortada kalan Adam Warlock, daha önce de yaptığı gibi uzaya gider ancak bu sefer kimse onu dünyaya geri döndürmeye çalışmaz. Uzaya yaptığı yolculuk sırasında High Evolutionary ile tanışır. High Evolutionary, o zamanlar ismi olmayan Warlock’a hem Warlock ismini verir, hem de bir amaç ve sinematik evrende Vision’da gördüğümüz Ruh Taşı’nı (Soul Gem) verir. Bu sayede Warlock hemen hemen bizim bildiğimiz halini almış olur.
Tam olarak bizim bildiğimiz halini alması ise Jim Starlin’in elinden geçmesiyle olur. Karakter bugünkü popülerliğini de ayrıca Starlin’e borçludur. Jim Starlin’in yazdığı ve Marvel evreninin gelmiş geçmiş en önemli hikayelerinden biri olan Infinity Gauntlet’te kilit rol oynaması Adam Warlock’un bugün bu kadar tanınmasının asıl nedenidir.

Güçleri

İnsanlığın evriminin son hali olarak yaratılan Adam Warlock, buradan gelen bir süper insan güçlerine sahiptir. Bu güçlere, kuvvet, hız, dayanıklılık, refleksler gibi pek çok alt başlık dahildir. Ayrıca kendisi enerjiyi manipüle edebilir. Henüz Adam Warlock ismini almadan önce Him versiyonunda iken telepati gücü de vardı ancak zamanla bu yeteneğini kaybetti.

İlişkileri


 • Enclave (Yaratıcısı)
 • Ayesha (Genetik ikizi)
 • Gemini (Genetik akrabası)
 • Goddess (Kendisinin iyi versiyonu)
 • Magus (Kendisinin kötü versiyonu ayrıca en azılı düşmanlarından biri)
 • High Evolutionary (Manevi babası)

Bulunduğu Takımlar


 • Guardians of the Galaxy
 • Infinity Watch

Bilseniz Fena Olmaz

- Enclave, Warlock’un kaçışından sonra onun genetik ikizi Ayesha’yı yarattı ve ona da Her ismini verdi.
- Dünyaya ikinci dönüşünde tanıştığı dört gençten biri olan Ellie Roberts, Warlock isminin önüne Adam ismini veren kişidir.
- Kendisi 77 senesinde bir seride Thanos tarafından öldürülmüştür.
- Bu ölümünün ardından mezarına şu yazılmıştır: “Burada Adam Warlock yatıyor. Tanrı katili, iki dünyanın kurtarıcısı ve  işkence çekmiş bir ruh. Şimdi huzur içinde yatsın.”
- Kendisi birkaç yıl sonra dirilir ve Infinity Gauntlet serisinde Thanos tüm herkesi devirdikten sonra karşısına çıkıp Thanos’u mağlup eder.
- Kısa bir süreliğine Guardians of the Galaxy’nin liderliğini yapmıştır.

- Adam Warlock, Sonsuzluk Eldiveninin bütün gücüne sahipken Drax'in Thanos'u öldürme açlığını yok etmiştir.

Medya

Adam Warlock Guardians of the Galaxy Vol. 2’nin post-credits sahnelerinde boy gösterdi, ayrıca kendisi Guardians of the Galaxy’nin üçüncü filminde karşımıza çıkacak.
Animasyon Serileri
- Siver Surfer (1998 yılında çıkan bir sezonluk animasyon serisi)
- Avengers: Earths Mightiest Heroes
- Marvel’s Guardians of the Galaxy
Oyunlar
- Marvel Super Heroes: War of the Gems
- Marvel Avengers Alliance (Oynanabilir Karakter)


Çizgi Romanlarda Adam Warlock


 • Warlock vol. 1

Adam Warlock karakterinin temellerinin atıldığı seri budur. Daha önce Thor ve Fantastic Four gibi serilere konuk olsa da Adam Warlock o zamanlar tamamiyle başka bir karakterdi. Karakterin şimdiki haline gelmesi Marvel Premiere serilerinde boy göstermesiyle oldu. Marvel Premiere serisinde karakteri tekrardan ortaya çıkaran ikili Roy Thomas ve Gil Kane, o iki sayıdan hemen sonra çıkarttığı bu seride, Warlock dünyaya beraberinde ruh taşıyla birlikte döner ve Man-Beast, Rex Carpenter gibi düşmanlarla savaştıktan sonra Gamora ve Pip the Troll ile birlikte kendisinin kötücül ikizi Magus’la karşı karşıya geliyor. Üstelik bu seride Warlock ile Thanos’un yolları da ilk kez kesişiyor.
 Dediğimiz gibi Warlock’un tek başına yer aldığı belki de en önemli seri budur karakterin temelini oluşturmaklla kalmıyor Warlock için en önemli düşmanlar da burada karşısına çıkıyor. O yüzden bu seri Adam Warlock adına doğru bir başlangıç noktası.


 • Warlock vol. 2

Merak etmeyin Warlock’un tüm vol’lerini önermeyeceğiz. Ancak ilk vol’ün yarısından sonra yazar olan Jim Starlin, Adam Warlock’u bu seride Infinity Gauntlet’e hazırlıyor. Thanos ile daha önce yolları kesişen Warlock bu seride Thanos ve Magus ile bir daha karşılaşıyor. İçinde geçen olaylar ile Infinity Gauntlet açısından oldukça önemli bir seri.


 • Infinity Gauntlet

Marvel evreninin en önemli hikaye örgülerinden biri. Thanos tek tek tüm karakterleri yere serdiği bu seride, tüm Marvel evreni düşmüşken Thanos karşısına dikilen karakter Adam Warlock’tur. İşte bu yüzden de bu hikaye Warlock açısından büyük önem taşıyor. İlk iki vol’de gerçekleşen olayların çoğu Adam Warlock’u bu büyük yüzleşmeye hazırlamak içindi zaten.


 • Warlock and Infinity Watch

Infinity Gauntlet sonrasında geçen ve yine Jim Starlin imzası taşıyan bu seri, içerisinde Warlock, Gamora, Pip the Troll, Drax ve Moondragon olan Infinity Watch ekibini konu alıyor. İçerisinde Warlock için yeni olan Living Tribunal Galactus ve Eternity gibi önemli karakterlerin bulunmasının yanı sıra Adam Warlock’un şimdiye dek kullanılan tüm düşmanlarını da içinde barındırıyor seri. Tabii Warlock’un düşmanlar galerisine yenilerini eklemeyi de ihmal etmiyor. Ayrıca Adam Warlock’un en uzun soluklu serisi de bu.


 • Infinity War

Hemen hemen tüm karakterlerin birbirine girdiği, kanın gövdeyi götürdüğü bu seride bu sefer Marvel evrenini titreten karakter Adam Warlock’un baş düşmanı kendi kötücül ikizi Magus’tan başkası değil. Yine Marvel’ın önemli hikayelerinden olan bu seride tahmin edebileceğiniz gibi Adam Warlock’un da önemli bir yeri var.

Yorum Gönder

[disqus]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget