Kimlerdendir?: Batgirl

Kimlerdendir serimizin bu yazısında Batgirl'ün kökeni (orijini), tarihçesi, güçleri, Batgirl hakkında bilinmesi gerekenler ve yer aldığı çizgi romanlardan bahsettik.

Tarihçesi

Çizgi roman tarihinde bugüne kadar tam altı Batgirl boy gösterdi. Ancak biz bugün bunlardan en meşhurunun, yani Barbara Gordon’ın kim olduğuna bakacağız. Bir kere bilinenin aksine, Barbara Gordon, Batgirl kostümünü giyen ilk kişi değildir. Kendisinden önce Batwoman olarak bildiğimiz Kathy Kane’in yeğeni Bette Kane bu kostümü giymiştir. Bette Kane, bu kostümle birlikte Teen Titans’ta yer alsa da kostüme çok uzun süreli sahip olmadı.

Barbara Gordon aslında ilk olarak çizgi roman sahnelerinde boy göstermedi. Kendisi Batman’in 60’lı yıllardaki televizyon dizisinin üçüncü sezonunda yer alması için Gardner Fox ve Carmine Infantino tarafından yeni Batgirl olarak yaratıldı. Daha sonrasında ise Batman’in Detective Comics sayfalarında görünmeye başlayarak çizgi roman dünyasındaki yerini de aldı.

Kökeni

New 52 sonrasında oluşturulan evrende kendisi Jim Gordon’ın kızı olarak tanıtılsa da New 52 öncesinde kendisi Jim Gordon’ın yeğeni olarak tanıtılmıştı. 13 yaşındayken her sorumlu süper kahraman gibi anne ve babasını kaybetti. Ancak bu sefer anne babasını öldüren bir süper kötü ya da sıradan bir suçlu değil, araba kazası ve babası Roger’ın içki problemiydi. Bu olayın üstüne amcası Jim, Barbara’yı evlat edindi ve Barbara da Gotham’a taşınmış oldu. Ancak Flashpoint sonrası evrene çekilen sıfırlamadan sonra bu değiştirildi ve Barbara, Jim’in ilk eşi Barbara Eileen’dan olma kızı olmuş oldu.

Köken konusuna değinirsek, Barbara’nın Batgirl oluşuyla ilgili iki köken hikayesi var. Bunlardan ilki, 1967 yılına dayanıyor. Bu, Barbara’nın çizgi romanlarda ilk görünüşü olmasının dışında ayrıca Batgirl oluşunu da anlatan bir hikaye ancak hem eski olduğunu hem de Crisis of Infinite Earths öncesi yazıldığını da düşünürsek bu hikayenin pek bir geçerliliği kalmadığını söyleyebiliriz. Onun yerine köken hikayesi olarak Batgirl: Year One’a bakmamız daha doğru olacak. Zaten Batgirl: Year One hikayesi bir nevi 1967 yapımı Detective Comics hikayesinin de tekrardan yazılmış hali.

Barbara’nın küçük yaştan itibaren Batman’e takıntısı vardı ve onun hakkında öğrenebildiği her şeyi öğrendi. Hatta öyle ki gizlice Jim Gordon’ın ofisine girip Batman hakkındaki dosyaları bile karıştırmışlığı var.

Büyük ısrarlar sonucu babası Jim’i ikna ederek dövüş sanatları konusunda eğitim almaya başladı. Tabii bu eğitimi de son derece başarılı bir şekilde tamamladı. Fiziksel gelişiminin yanında, zihinsel olarak da epey yol katetti. Doğuştan gelen görsel hafızasının da yardımıyla, Gotham Heights lisesinden üstün bir başarıyla 16 yaşında mezun oldu ve Gotham Devlet Üniversitesinde eğitimine başladı. Tabii bu sırada dövüş sanatları
konusunda da kendini geliştirmeye devam etti ve Dragoncat’ten Jijitsu dersleri aldı.

Üniversiteden mezun olduktan sonra kütüphanede işe giren Barbara’nın asıl hedefiyse polis olmaktı. Ancak hem Gotham Polis Departmanından hem de FBI’dan gerekli boy sınırını aşamadığı gerekçesiyle reddedildi. Bunun üstüne polis olamayan Barbara, adaleti sağlamanın başka yolunu buldu. Küçüklükten beri takıntılı olduğu Batman’in kullandığı karanlık yolu... Batman’den aldığı ilham nedeniyle de kendisini Batgirl olarak tanımlayıp bir kostüm hazırladı.

Kendisinin Batgirl olarak sahneye çıkışıysa Polis Departmanının hazırladığı bir partide Killer Moth adlı bir düşmanın, Bruce Wayne’i kaçırmasıyla oldu. Robin ile işbirliği yapıp Bruce Wayne’i kurtaran Barbara, Batgirl kimliğini kazanmış oldu.

Güçleri

Aslında hiçbir süper güce sahip olmayan Barbara, Boks, Judo, Kung-Fu, Jijitsu ve Çubuk Dövüşü gibi dövüş sanatlarında uzmanlık sahibi. Kendisi ayrıca dahi derecesinde bir zekaya ve bilgisayar konusunda da büyük bir yeteneğe sahip.

İlişkileri

- Roger Gordon (New 52 öncesi biyolojik babası)
- Thelma Gordon (New 52 öncesi biyolojik annesi)
- James Gordon (Babası)
- Barbara Eileen (Annesi)
- James Gordon Jr. (Kardeşi)
- Sarah Essen (Üvey Annesi)
- Dick Grayson (Sevgilisi)

Bulunduğu Takımlar

- Birds of Prey
- JLA

Bilseniz Fena Olmaz

- Barbara Gordon, 1988 yapımı Killing Joke hikayesinde Joker tarafından vurularak sakat bırakıldı ve Batgirl olarak kariyeri sona erdi.

- Killing Joke’daki kazadan sonra Barbara, Oracle kimliğini aldı ve çizgi romanlardaki önemli yerini korumaya devam etti. New52'da bu hikayenin geçerliliğini yitirdiğini büyük ölçüde gördük. Bununla alakalı olarak şu yazıya bakabilirsiniz.

- Çizgi romanlarda, Barbara Gordon ilk Robin olan Dick Grayson ile bir süre çıkmıştır.

- Batgirl kostümünü kendisinden önce Bette Kane, kendisinden sonra Helena Bertinelli, Cassandra Cain, Charlie Gage-Radcliffe ve Stephanie Brown giydi.

- Cassandra Cain, Jim Gordon’ı kendi babası suikastçi David Cain’in elinden kurtardıktan sonra, Barbara ondan Batgirl kostümünü giymesini ister ve onun akıl hocalığını üstlenir.

- Önemli bir not: Batgirl karakterinin ebeveynleri konusunda DC bugüne dek pek çok değişiklik yapmıştır. 60’lı yıllarda aslında Jim’in biyolojik kızı olarak ortaya çıkan Barbara, Crisis on Infinite Earth sonrası çıkan Batman: Year One hikayesinde Jim’in gençleştirilmesiyle birlikte yeğeni ve evlatlık kızı olmuştur. Ancak 2011’de yapılan New 52 yenilenmesiyle birlikte Barbara tekrar Jim’in öz kızı olmuştur.

Medya

Batgirl bugüne kadar pek çok animasyonda yer aldı. Bunun dışında görüldüğü pek çok dizi, film ve oyun da oldu. Kendi filmi henüz çıkmasa da Joss Whedon’un bir Batgirl film projesinde çalıştığını biliyoruz. 1-2 seneye muhtemelen kendi filmine de kavuşacak.

Yer Aldığı Animasyonlar

- The New Adventures of Batman (1977)
- Batman: The Animated Series (1992-1995)
- Batman & Mr.Frezee: Sub Zero (1998)
- The New Batman Adventures (1997-1999)
- Batman Beyond: Return of the Joker (2000)
- Batman Beyond (1999-2001)
- Gotham Girls (2000-2002)
- Batman: Mystery of Batwoman (2003)
- Justice League (2001-2004)
- Justice League Unlimites (2004-2006)
- The Batman (2004-2008)
- Batman: The Brave & The Bold (2008-2011)
- Batgirl Year One Motion Comics (2009)
- Batman Under the Red Hood (2010)
- Young Justice (2010 - )
- Beware The Batman (2013-2014)
- Teen Titans Go! (2013 - )
- DC Superhero Girls (2015 – )
- Batman: Bad Blood (2016)
- DC Superhero Girls: Super Hero High (2016)
- DC Superhero Girls: Hero of the Year (2016)
- Batman: Killing Joke (2016)
- Lego Batman Movie (2017)
- Justice League Action (2017 - )
- DC Superhero Girls: Intergalactic Games (2017)

TV Dizileri ve Filmler

- Batman (1966-1968)
- Batman & Robin (1997)
- Birds of Prey (2002-2003)

Oyunlar

- Batman: Vengeance (2001)
- Batman: Rıse of Sın Tzu (2003)
- Arkham Asylum (2009)
- Arkham City (2011)
- Batman: Arkham Origins (2013)
- Batman: Arkham Knight (2015)
- Young Justice Legacy (2013)
- DC Universe Online (2011)
- Injustice: Gods Among Us (2013)
- Lego Batman: The Video Game (2008)
- Lego Batman 2: DC Super Heroes (2012)
- Lego Batman 3: Beyond Gotham  (2014)

Çizgi Romanlarda Batgirl

- Batgirl Year One

Batgirl için en kabul gören orijin hikayesi Batgirl Year One’dır. Tıpkı diğer Year One konseptli serilerde olduğu gibi karakterin kökenine dönen bu hikayede, Barbara’nın Batgirl oluşunu adım adım görüyoruz. Eğer Batgirl okumak istiyorsanız başlamanız gereken seri budur.

- Batgirl New 52

Barbara 1967’den 1988 yılına kadar Batgirl titrini üstünde
taşısa da hiçbir zaman Batgirl olarak kendi serisi olmadı. Daha sonrasında Killing Joke’da yaşanan olaylardan sonra da uzun bir süre Batgirl kostümü giyemedi. 2011 yılında yapılan sıfırlamayla birlikte Barbara Gordon’ı sonunda kendi kostümü ve serisinde görme fırsatını elde ediyoruz. Eğer Barbara Gordon’ın yer aldığı bir Batgirl serisi istiyorsanız bu seriye bakmanız en doğru tercih olacaktır.

- Killing Joke

Barbara Gordon, Batgirl ismini ne kadar taşıdıysa Oracle ismini de bir o kadar taşıdı. Pek çok çizgi roman sever onu Batgirl’den çok Oracle olarak anmasının nedenlerinden biri de bu. Bu seri bir Batgirl serisi değil. Batman ile Joker arasındaki bir başka sapkın oyun. Batgirl burada kilit bir role bile sahip değil. Kendisi sadece bir yem. Ancak bu seri Batgirl karakterinin tüm gidişatını değiştirmiştir. Kısaca Batgirl, Killing Joke’u değiştiremedi ama Killing Joke, Batgirl’ü kalıcı bir şekilde değiştirdi ve onun Oracle olma yolunu açtı. Eğer bu dönüşümün nedenlerini görmek istiyorsanız bu seriyi okumalısınız.

- Birds of Prey

Barbara Gordon’ın Oracle olarak geçirdiği zamanlardan bir şey okumak isterseniz şüphesiz en doğru tercih Birds of Prey olacaktır. Çünkü Birds of Prey’in kurucusu ve liderliğini Oracle ile Black Canary paylaşıyor. Bahsettiğimiz seri bu ekibin ilk serisi 1999’dan 2009’a kadar on yıllık süreçte yayınlanıp 127 seriye ulaşan seri. 127 seriyi okumak istemezseniz de Gail Simone’un yazdığı bölümleri okuyabilirsiniz.

Yorum Gönder

[disqus]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget