The Defenders, Netflix-Marvel Ortaklığının Zayıf Halkası Mı Oldu?


Bilindiği gibi Netflix, prensip olarak izlenme verilerini yayınlamıyor. Ancak dünya üzerinde milyonlarca veriyi analiz eden araştırma şirketleri, bu konuda imdadımıza yetişiyor.

Bir pazarlama-analiz şirketi olan Jumpshot’ın araştırmasına göre, The Defenders, her dizinin ilk 30 günü dikkate alındığında, ABD'de en az izlenen Netflix-Marvel orijinal serisi oldu.

Jumpshot, ayda 160 milyar bireysel veri noktası tutan, 100 milyondan fazla internet tüketicisinden oluşan bir panelden anonimleştirilmiş tıklama akışı verilerini analiz etti. Bu verilere, bağlı TV platformlarında veya Netflix mobil uygulamalarındaki görüntülenme sayıları dahil değil ancak şirket, bu analizin platform üzerindeki toplam görüntülemeyi yansıttığını belirtiyor. San Francisco merkezli şirket, her serinin en az bir bölümünü izlemiş ABD’deki Netflix üyelerini dikkate alarak bir endeks oluşturdu. Netflix-Marvel dizilerinin her birini, bu diziler arasında en yüksek izlenmeye sahip olan Daredevil 2.sezonu ile karşılaştırdı. 18 Ağustos’ta yayınlanan The Defenders, Daredevil 2.sezonunun ilk 30 gününde aldığı izlenmenin ancak %17'sini alabildi.

The Defenders ile kıyaslandığında daha iyi sonuçlar ortaya koyan Iron Fist, Luke Cage ve Jessica Jones’un ilk 30 gündeki izlenmeleri ise sırasıyla, Daredevil 2.sezonunun %28, %27 ve%26’sı kadar. Netflix-Marvel ortaklığının en az izlenme oranına sahip dizisi olmasının yanı sıra, The Defenders, aynı zamanda haftadan haftaya izlenme oranı en çok düşen Netflix-Marvel dizisi oldu. İlk 30 günlük sürede izlenme oranı sırasıyla %67, %48 ve %41 oldu.


Peki The Defenders neden diğer Netflix-Marvel dizilerinden daha az ilgi çekti? Çünkü bireysel hikayelerinde kahramanların her biri, farklı türdeki izleyicilere hitap edebiliyordu. En azından daha önce süper kahraman türünde etiketlenmiş herhangi bir içeriği hiç izlememiş olan Netflix üyelerini düşünürsek; ki onların sayısı da az değil.

Netflix’in bir haber bültenine göre, Marvel-Netflix orijinal serilerini görüntüleyenlerin sekizde biri çizgi roman türü için yeni. Bu yeni başlayanlar grubunda Daredevil izleyicileri, anti-kahraman ve manevi muğlaklık içeren öykülere doğru çekiliyor; Jessica Jones, keskin mizah ve karanlık suça meraklıların ilgisini çekiyor;  Luke Cage izleyicileri tehlikeli ve karmaşık olaylarla ilgili hikayeleri tercih ediyorlar; Iron Fist ise bir gencin olgunlaşma sürecini hikayeleştirmesiyle seyircileri kendine çekiyor.

The Defenders’ın düşük izlenme oranlarıyla ilgili yorumlar çoktan yapılmaya başlandı. Ancak Netflix, içeriklerinin tam performansını seç-izle hizmetinde 30 günden daha uzun bir süreyi dikkate alarak değerlendiriyor. Yine de, bir serinin ilk tüketim hızı genellikle uzun vadeli performansının iyi bir göstergesidir ve The Defenders‘ın henüz ilk ayında önemli bir düşüş gösterdiğini belirtmek gerekir.

Yorum Gönder

[disqus]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget