TAVİZ VE UMUT

*Spoiler içermez.

Öncelikle şunu söylemem lazım ki; bu Zack Snyder’ın filmi değil! Bu Snyder’ın planı hiç değil! Salona girerken Joss Whedon’ın post prodüksiyonunun Snyder’ın imzasını bozacağından çok korkuyordum ve korktuğum başıma geldi. Esasen buradaki sorun Whedon’ın filme eklediği 4-5 sahnede değil, çıkardığı bir dünya sahnede! Warner Bros. bu filmin Batman v Superman gibi fan odaklı olmasını önlemek ve genel izleyiciyi yakalamak için filmi oldukça sadeleştirmek istedi ve bu iş için Whedon’ı getirdi. Sonra da filmden 1 saati aşkın kesinti yapıldı.

Warner Bros.’un uzun vadeli bir planı yok ve perde arkasını herkes görüyor. Bu yüzden DC filmleri daha uzun bir süre medya tepkisiyle karşılaşmaya devam edecek. Her hafta DC filmlerini ilgilendiren bir dedikodu okuyoruz ve bunların çoğu malesef doğru çıkıyor. Hal böyle olunca da insanlar bu yeni tanımaya başladıkları evrene karşı iyice bileniyorlar. Rotten Tomatoes’un Justice League skorunun yine %46 olmasının başlıca sebebi bu. Tabii bu filmin herkese rağmen hala yaptığı şeyler var.

Bir kere Justice League castı aralarındaki müthiş kimyayı daha ilk filmden göstermeyi başarıyor! Özellikle Ezra Miller filmde oldukça sempatik! Snyder’ın Flash yorumu oldukça ilginç olmuş! Flash’ın şakaları tam yerinde ve iyiydi. Ben en çok Peter David’in 90’lardaki vahşi Aquaman’ini severim. İşte Snyder da bundan esinlenmiş olacak ki bu rol için Jason Momoa’yı seçmiş. Momoa yine tam bir hayvan! Doğası gereği Batman ile sürekli atışıyor. Gal Gadot her zamanki gibi bir tanrıça! Batman ve Wonder Woman’ın filmdeki dinamiği çok güzel. Ray Fisher’ın Cyborg’u da gayet başarılı, ama benim için olmasa da olurdu. Ben Affleck ise bu sefer Batman olarak hayran bırakamıyor. Whedon’ın Batman yorumu çok yumuşak. (”Tanrım, uzunmuş.”)

Dürüst olmak gerekirse ilk yarıyı izledikten sonra büyük bir hayal kırıklığına uğradım; ama ikinci yarı bambaşkaydı! Birlik toplandıktan sonra adeta Justice League Unlimited‘tan bir bölüm izliyormuşum hissine kapıldım. Savaş sahneleri stüdyonun isteğiyle kısaltılmış ama kalanı bile yetti. Hatırlayalım ilk Avengers filminde bazı karakterler geri planda kalmıştı. Burada ise birliğin her üyesinin ışıldadığı bir sahnesi var! Wonder Woman ve Flash’ın günün kahramanı olduğu sahneler salondan büyük reaksiyon aldı. Özellikle Superman öyle bir dönüş yapıyor ki şimdiye kadar ki bütün bu gizliliğin hakkını veriyor! Bu sefer Büyük Mavi sadece dünyayı değil, filmi de kurtarıyor!

Tabii bu savaş sahnelerinde Whedon’ın cilası bazen sırıtıyor ve eklediği bazı sahneler bütün akışı bozabiliyor. Öte yandan, stüdyo yine bir kırpma yaptığı için Steppenwolf dümdüz bir villain olarak karşımıza çıkıyor. Geçmişi ve Darkseid’la olan ilişkisini göremiyoruz. İnsana en çok da Justice League’in Avengers’ınki gibi akılda kalıcı bir tema müziği olmaması koyuyor. Bilmeyenler için Junkie XL’in müzikleri de çıkarıldı filmden. Ancak filmin asıl sorunu; yazımın başında dediğim gibi stüdyonun buyruğu doğrultusunda gereğinden fazla sadeleştirilen senaryo! Mesela filmde normalde önceki filmde başlayan ”Injustice” hikayesi devam edecekti; ama Whedon bunu tamamen çıkartmış. Hatta siyah kostümlü Superman’i bile göremiyoruz. Filmde Green Lantern’lar da bir şekilde yer alacaktı, ama şu an bahsi bile geçmiyor. Oysa bu çok önemli bir konuydu, çünkü bu istila dünya dışı bir tehdit. En önemlisi de Green Lantern’ların temeli bu filmde atılmalıydı.

Uzun lafın kısası, Snyder’ın genel izleyiciyle barışmak adına çektiği son filmin tam halini hiçbir zaman bilemeyeceğiz ama esamesi ”istenini” veriyor! Justice League sade ve eğlenceli bir blockbuster! Filmin bitiminde yanımdaki çocuğun ”bu sefer olmuş!” yorumu bunun bir kanıtı.  Elbette Snyder için bu ağır bir filmdi, çünkü filmini pek çok şeyden taviz vererek bitirdi. Yine de iş ahlakı ve oyuncularının ona karşı olan sevgisi sayesinde perde arkasındaki dramaya dayanabildi. Umut hala var! Zaten jeneriğin sonundaki o harika ikinci sahne DC filmlerinin bizlere oldukça heyecan verici bir evren hazırladığını gösteriyor!

 Yazar Puanı: 7

ankatozu.wordpress.com 

Yorumlar