Bir Bitirme Tezi: Nimona

Nimona, aynı zamanda Netflix’in çok sevilen yapımlarından She-Ra and The Princesses of Power adlı animasyon dizisinin hem çizeri hem de yapımcısı olan Noelle Stevenson tarafından henüz bir sanat koleji öğrencisiyken web comic olarak kaleme alınmaya başlamış ve Stevenson’ın bitirme tezi olmuş romanı olarak çıkıyor karşımıza. Daha sonra HarperCollins tarafından basılmış olan grafik roman ülkemizde Martı Yayınları’ndan çıktı. Biz de severek okuduk ve sizlere de önermek istedik. Başlamadan uyaralım, orta derece spoiler içeren bir yazı olacak, roman hakkında hiçbir şey bilmek istemeden okumak isteyenlerin önce okumasını şiddetle tavsiye ederiz.

Romana ismini veren karakter Nimona hakkında bize çok az ipucu vermesine karşın bizi karaktere ısındırması ve onun ahlaki değerleriyle birlikte güçlerini anlamamızı sağlaması bakımından yazar başarılı bir iş çıkarıyor. Nimona’yla birlikte ana karakterler olarak karşımıza Ballister Blackheart ve Ambrosius Goldenloin çıkıyor. Ambrosius ve Ballister çocukluklarından beri “enstitü” adında bir kurumda eğitim görmüş iki başarılı şövalye. Çok da sıkı bir dostlukları var. Fakat daha sonra enstitü bu ikilinin arasında adeta bir kara kedi oluyor ve bir çarpışma eğitimleri sırasında Ambrosius, Ballister’ın kolunu kaybetmesine ve kalan hayatını metal bir kolla geçirmek zorunda kalmasına sebep oluyor.  Ballister bu hadiseden sonra kasaba için ve enstitü için “kötü adam” konumuna geçiyor. Enstitünün manipülasyonuyla bir en iyi arkadaşlar düşman oldu hikayesi yaratılmış oluyor. Ballister hem gördüğü ihanetten hem de bulunduğu konumdan memnun olmasa da bunların verdiği öfkeyle kötü adam olmaya daha yatkın hissediyor ve enstitünün düşmanı oluyor. Fakat bu noktada başka bir etmen devreye giriyor, o da ahlaki değerler. Kimin açısından bakıldığında Ballister Blackheart kötü biridir? Vatandaşlar Ballister’ı kendi değerleri çerçevesinde değerlendirerek mi yoksa enstitü öyle söylediği için mi kötü ilan ediyor?

Buna ek olarak Nimona’nın da romana dahil olması ve Blackheart’ın çırağı olarak karşımıza çıkmasıyla bu sorgulama daha da büyüyor ve Nimona’nın geçmişine, kökenine ve onun da iyi mi yoksa kötü mü olduğuna dair sorularla pekişiyor. Nimona farklı bir yerden gelen ve çok nadir rastlanan bir güce sahip olan bir “kız”. Evet tırnak içinde kız çünkü ejderhaya ya da kediye de dönüşebiliyor. Hatta istediği ve canlı olan her şeye dönüşebiliyor. Yani bir “shapeshifter”. Biz Nimona’nın genç kız halini görsek de bunun Ballister için dönüştüğü biri mi yoksa gerçek hali mi olup olmadığını bilmiyoruz. Aynı zamanda bilim insanı olan Ballister’a çıraklık etmek için gelen Nimona, içten çürümüş ve yalanlar ve manipülatif yöntemlerle halkı kandıran, bilimi ve büyüyü kötü amaçlar için kullanan enstitüyü yenmekte de Ballister’a yardım ediyor. Nimona gelmeden önce böyle bir çabası olmayan şövalyemiz kendisine biçilen kötü adam rolünü oynamak ve Ambrosius’la sahte dövüşlere girmekle bir yandan da evinde bilimle uğraşmakla meşgulken Nimona’nın çıkıp gelmesi ve zor da olsa ona yeni bir bakış açısı vermesiyle birlikte böyle bir misyon üstlenmiş oluyor. Nimona bazen bir şeyleri yapmak zorunda bırakarak bazen de kendi içindeki güç dengesizliklerini Ballister’a yansıtarak onun düzenini biraz alt üst etse de kısa zaman içinde eski şövalye için vazgeçilmez bir ortak ve paha biçilmez bir dost oluyor. Yine de Nimona’ya dair hiçbir şey bilmeyen Ballister bir yandan Nimona’ya dair gerçeğin bir yandan da enstitünün yalanlarının izini sürüyor.

Roman çok az karakterle işlemesine rağmen bu karakterlerin aralarındaki dinamikleri ve mizahi notaları okumak oldukça keyif veriyor. Çizimlerin de bir o kadar göz yormayan bir tarzda olması hem hızlı hem zevkli bir okuma deneyimine katkıda bulunuyor. Buna rağmen üç ana karakterin de geçmişi hakkında çok az bilgi verilmesi ve özellikle Nimona’ya dair Ballister’ın öğrenmek istediği ve bizim de hayli merak ettiğimiz şeylerden neredeyse hiçbirini öğrenemiyor olmamız hayal kırıklığı yaratıyor. Yazarın orta çağ ve gelecek kurgusunu, büyü ve bilimi, iyi ve kötüyü başarılı bir şekilde sentezlediği ve çok basit bir tema Nimona hariç sıradan karakterle büyüleyici bir iş çıkardığı romanda arka planı zayıf bırakması ve tatmin edici bir son yazmaması üzücü. Ama bunun sebebi IMDb’de çıkış tarihi 14 Şubat 2022 olarak görünen potansiyel bir Nimona animasyon dizisi olabilir. Dizinin çıkıp çıkmayacağı ya da Nimona’ya sağlam bir geçmiş, güçlü bir motivasyon ve farklı bir son verip vermeyeceği henüz muamma olsa da bu kadar potansiyeli olan bir karakter ve hikayenin başarılı bir animasyon diziye dönüşmesini umut ediyoruz.

Yazan: Elif Çetin

Yorumlar