Superman Okuma Rehberi vol.1 – İlk Adım Listesi

Bu rehber, 2 farklı okur tipine hitap etmektedir.

                1.  İlk Adım Listesi, karakteri ilk defa okumaya başlayacak kişiler içindir. Bu listenin amacı, yeni okuru en hızlı şekilde karakterin güncel sayılarına yetiştirmektir. Karakter hakkında hiçbir şey bilmeyen, ilk defa okumaya niyetlenen ve modern seriye hızla adapte olmak isteyen kişilere önerilir.

                2.  Geleneksel liste, tam bir geçmiş arayan okur listesidir. Bu listede güncel serilere pek yer verilmez. Amaç, karakterin geçmişindeki bütün önemli olayları belli bir sırayı takip ederek okumaktır. Karakter hakkında bir miktar bilgisi olan, bazı çizgi romanlarını takip eden ya da güncel çizgi romanları takip eden kişilere önerilir.

Not: Bütün listeler, yeni çizgi romanlar yayınlandıkça güncellenecektir. Sizin de önerileriniz, tavsiyeleriniz ya da merak ettiğiniz şeyler varsa, ilgili okuma listesinin altına yorum olarak yazarak bizleri bilgilendirebilirsiniz!

Nereden çizgi roman temin edebileceğinizi merak ediyorsanız da sizi şuraya alalım:

Nereden Çizgi Roman Okunur? Nasıl Çizgi Roman Temin Edilir?

SUPERMAN İLK ADIM LİSTESİ

1. Man of Steel

Yazar: John Byrne
Çizer: John Byrne
Basım Yılı: 1986
Her okur tipi için Superman okumaya başlamanın ilk adımı bu seridir. DC evreninin ilk yenilenmesinden sonra Superman’in daha ciddi ve daha oturaklı bir şekilde ele alındığı bu seri, kötü adamlardan tutun, Batman gibi birçok yan karakterin Superman’le etkileşimlerini bize sıfırdan anlatıyor. Bu seri, Superman’in en köken hikayesidir diyebiliriz.

2. For All Seasons

Yazar: Jeph Loeb
Çizer: Tim Sale

Basım Yılı: 1998
Superman her zaman bir süper kahraman değildi. Ailesi, dostları ve Smallville adındaki bir kasabada geçen bir gençliği vardı. İşte bu seri, aşırı derecede duygu yüklü olmasının yanı sıra, Superman’in gençliğini ve ilk dostlarını yeniden tanımamızı sağlıyor. Ayrıca Smallville kasabasına yerleşip organik domates yetiştirme duygularınızı da körüklüyor.

3. Birthright

Yazar: Mark Waid
Çizer: Leinil Francis Yu

Basım Yılı: 2003
Sırada okunacak bir köken hikayemiz daha var. Bu hikaye Superman’i birçok açıdan yeniden tanımlayan bir hikaye. Seriyi okurken Man of Steel filminden birçok esintiyi burada bulacaksınız. Örneğin “S” harfinin, sadece Superman’in baş harfi değil, Kripton gezegeninde “Umut” anlamına geldiğini bu hikayeyle öğreneceksiniz.

4. Secret Origin

Yazar: Geoff Johns
Çizer: Gary Frank
Basım Yılı: 2009
Söz konusu Superman olunca, birçok kaliteli yazar, karakteri yeniden tanımlamak için kolları sıvayıp Kal-El’in hikayesine farklı bakış açıları sunmayı tercih ediyor. Bu hikaye de Man of Steel filmini etkileyen kitaplardan bir tanesi. Aynı zamanda Lex Luthor ve Metallo hakkında da doyurucu bilgilere sahip olmamızı sağlıyor.5. Death and Return of Superman

Doomsday
Funeral for a Friend
Reign of the Supermen

3 farklı hikayenin bir araya toplandığı bu cilt, doksanların en önemli çizgi romanlarından birisi. Superman’i baştan aşağı değiştiren en önemli olaylardan birisidir ölümü. Üç cildin tamamını okumanıza şu an için gerek yok. Sadece ölümünün anlatıldığı Doomsday serisini, Superman’in sınırları nasıl test edilir görmek için okuyabilirsiniz.5.1. Whatever Happened to the Man of Tomorrow
Yazar: Alan Moore
Çizer: Curt Swan

Basım Yılı: 1986

Bu hikaye aslında artık hiç geçerliliği olmayan bir döneme ait. Ancak, adeta Superman’e yazılmış bir ağıtı okumak için, Superman’in ölümünden sonrası kadar uygun bir yer daha olabilir miydi? Alan Moore’un bu mükemmel Superman güzellemesi, mutlaka okunmalı.6. The Wedding Album

Yazar: Bir dünya yazar
Çizer: Bir dünya çizer

Basım Yılı: 1996
Clark ve Lois artık evlenmeli değil mi? Superman üzerinde çalışmış, yaşayan bütün çizerlerin hep birlikte kalemlerini ele aldıkları bu sayı, hiçbir şey için olmasa bile, Superman’in bunca yıllık tarihinin en önemli anlarından birisini anlatıyor. Zira bu noktadan sonra okuyacağınız hikayeler artık sakar Clark ve kurnaz Lois’in değil, Superman ve Lois’in hikayeleri olacak.

7. Superman/Batman: Public Enemies
Yazar: Jeph Loeb
Çizer: Ed McGuinness

Basım Yılı: 2003

Normalde bu listelere, okurun kafası karışmaması için sadece karakterin kendi hikayelerini koyuyoruz ve başka büyük karakterleri uzak tutuyoruz. Ancak bu hikaye, hem Batman-Superman ilişkisini güzel bir şekilde başlatıyor, hem de bize ana düşman olarak Lex Luthor’u veriyor. Konusu ise en meşhur konulardan birisi: Süper kahraman kayıt yasası!8. Superman/Batman: Supergirl

Yazar: Jeph Loeb
Çizer: Michael Turner

Basım Yılı: 2004

Public Enemies serisinin hemen ardından gelen bu hikaye, Superman’in Kriptonlu kuzeni Kara Zor-El’in köken hikayesini anlatıyor. Kara’nın dünyamıza alışma çabaları, Superman’in, artık son kriptonlu olma özelliğini yitirmesi ve tüm bunların üstüne Darkseid gibi DC evreninin en önemli kötülerinden birisini görmemiz de işin tuzu biberi oluyor.

9. Lex Luthor: Man of Steel

Yazar: Brian Azzarello
Çizer: Lee Bermejo
Basım Yılı: 2005
Batman için Joker neyse, Lex Luthor da Superman için odur. Tıpkı Batman Joker gibi, bu ikili de birbirlerinin tamamen zıttıdır. Superman’in sadece tek bir kere, o da konuşmadan gözüktüğü bu muhteşem hikayede Luthor’un zihnine giriyoruz ve Superman’e karşı nefretini ve öfkesini mantıklı bir şekilde incelemeye başlıyoruz.10. Last Son

Yazar: Geoff Johns ve Richard Donner
Çizer: Andy Kubert

Basım Yılı: 2006
Yazarların ismine yeniden bakın. Richard Donner, evet! Superman, Kripton’un son oğlu olma özelliğini kaybediyor artık. Bu hikaye, yeni evrende Kripton savaş suçlusu General Zod ve yardımcıları Ursa ile Non’u bizlere ilk defa tanıtıyor. Ve hikayenin başındaysa onları bizlere tanıtan ustanın bizzat kendisi var!

11. For Tomorrow

Yazar: Brian Azzarello
Çizer: Jim Lee

Basım Yılı: 2004

Dünyadaki birçok insan kayboluyor ve Superman’in bundan haberi bile yok. Nereye gittiklerini bilmiyor, neler olduğunu anlamıyor! Zod’u, bir önceki seride tanıdınız, o zaman Superman çizgi romanları içinde en karmaşık tepkileri alan serilerden birisinde General Zod’u içeren ilginç bir macera okuyalım. Ve evet, Superman’in meşhur pozu, bizzat bu serinin kapağı.

12. Brainiac

Yazar: Geoff Johns
Çizer: Gary Frank
Basım Yılı: 2008
Superman’in en önemli düşmanlarından birisini yeniden tanımamızın zamanı geldi. Aynı zamanda bir animasyona daha sahip bu seride, Kripton’un en önemli şehri Kandor’u yeniden görüyoruz ve Superman’i hem duygusal açıdan hem de fiziksel olarak kelimenin tam anlamıyla bir gezegen toplayıcısının karşısında buluyoruz.13. New Krypton

Yazar: Geoff Johns
Çizer: Gary Frank
Basım Yılı: 2008

Brainiac serisinin hemen devamında okuduğumuz bu seri, her ne kadar kendisinden sonra 3 seriyle daha devam etse de ilk adım olarak yeterli. Bu seride şişedeki Kandor şehrine girerek Superman’i, kendi halkının arasında görme fırsatımız oluyor. Ama bundan ötesinde 100,000 Kriptonlu artık aramızda yaşıyor!14. All-Star Superman

Yazar: Grant Morrison
Çizer: Frank Quietly
Basım Yılı: 2005

Tıpkı, The Dark Knight Returns gibi, bir Superman okuru da bu seriyi okumadan önce belli bir altyapı oluşturmalı. Şu ana kadar okuduklarınız her ne kadar bazen yeterli olmayabilirse de bu seri, Superman’in en okunması gereken serilerinden birisi. Adeta bir Superman güzellemesi, Çelik için yazılmış en güzel öykülerden bir tanesi.

15. Superman and the Men of Steel/Bulletproof

Yazar: Grant Morrison
Çizer: Rags Morales
Basım Yılı: 2012

Ve artık New52 dönemindeyiz. Bu toplam 17 sayıda genç, fevri ve gözüpek bir Superman izliyoruz. Kariyerinin daha başlarında, herkesle başı belada, Lois Lane ile sadece platonik bağı var ve ta gümüş çağ döneminden kalma çok önemli bir düşman karşısında!
16. H’el on Earth

Yazar: Scott Lobdell
Çizer: Kenneth Rocafort
Basım Yılı: 2013
Hani bir zamanlar Superman, Kripton’un son çocuğu diyorduk ya, Kriptonlu düşmanlardan da vazgeçilmediği aklınızda bulunsun. Esasında Superman kronolojisinde büyük etkileri olan bir seri değil bu. Ancak Supergirl-Superboy-Superman üçlüsünün, New52 evreni içindeki yeni ilişkilerini incelemek için okunası en ideal noktalardan birisi. Yine de istenmiyorsa, atlanabilir.

17. Truth

Yazar: Greg Pak ve diğer Superman yazarları
Çizer: Bolca
Basım Yılı: 2015
Superman güçlerini kaybetti ve artık sadece eski gücünün kalıntısına ve halkın desteğine sahip. Sadece bu da değil, Superman’in Clark Kent olduğunu artık bütün dünya biliyor ve nereye giderse gitsin mutlaka tanınıyor. Yine de uyarmak gerek, bu seri lineer bir anlatıma sahip değil. Her şeyin nasıl başladığını ilerleyen sayılarda öğreniyorsunuz. Öncesinde okumanız gereken bir şeyleri kaçırdığınızı sakın düşünmeyin!

Tebrikler Superman evrenine ilk adımlarını atan pek sevgili okur, güncele yetiştin! Bundan sonrası, uzmanlaşmaya başlama evresi! 

Uzmanlaşmak için Geleneksel Liste’ye buradan ulaşabilirsiniz!

Ve son olarak, bu serilerden okuduklarınızı incelemek, detaylarını kurcalamak ister misiniz? Listeden seçin, istediğiniz bir çizgi romanın incelemesini yapın, bize inceleme@cizgikafe.com adresinden gönderin, bu listede sizin incelemenizi gösterelim bütün meraklı dostlara! 
 Superman okuyun, okutturun!

Yorumlar