CBR 2012’nin En İyi Çizgi Romanlarını Seçti!


2012, bizde olmasa da dünyanın geri kalanında çizgi roman için bereketli bir yıl oldu. Her ne kadar başı çeken şirketlerin ana kurguları, büyük olayları, vurdulu kırdılı aksiyonları başı çekse de, alternatif ve bağımsız şirketler de gerçekten iyi işler çıkardılar. Özellikle suç-gerilim tarzı, her yaştan okuyucunun ilgisini çekerek yine gönüllerdeki yerini kanıtladı.


Şüphesiz bugün, çizgi roman hiç olmadığı kadar formunda. Her ne kadar satışlar önceki yıllardan geri kalsa da, şimdiye dek hiç görülmediği kadar çeşit ve kurgular beğenilerimize sunuldu. Sağolsun ki CBR (Comic Book Resources) bütün ana serileri, devamlı serileri, alternatif yayınları teker teker okuyarak bizlere satış/kurgu/çizgi eksenindeki kendi fikirlerince en iyi 10 çizgi romanı çıkartmışlar. Bakalım listede neler var. Geri sayım başlasın:

10: HELLBLAZER
Yazar: Peter Milligan
Çizer: Giuseppe Camuncoli
Şirket: DC Comics/Vertigo
Hellblazer yıllardır Vertigo Comics’in belkemiği olmuş durumda. John Constantine’in karanlık ve pesimist yapısı insanların özellikle ilgisini topluyor. Bir rivayete göre bu yapıyı Peter Milligan’dan daha iyi anlatacak kimsenin olmadığı düşünülürmüş. 2012’nin en iyi satış rakamlarına da sahip olan bu seri, içinde bulunduğumuz 2013 senesinde sonlanacak.
9: UNCANY X-FORCE
Yazar: Rick Remender
Çizer: Billy Tan, Greg Tocchini, Phil Noto
Şirket:Marvel Comics
Seri şimdiye dek süregelen X-Men kitapları arasında ilk 5’te gösteriliyor. Özellikle çizimlerin yarattığı etki kesinlikle takdire şayan. Kapaklarını tablo yapıp odanıza asabilirsiniz. O kadar diyorum. Ayrıca Uncanny X-Force bizim hazırladığımız Mesih Destanı adlı dev X-Men serimizin son ayağını oluşturuyor. Bekleyin ve görün.

8: THE UNDERWATER WELDER
Yazar: Jeff Lemire
Çizer: Jeff Lemire (Evet kendisi)
Şirket: Top Shelf
Jeff Lemire hem bir baba hem bir oğul. Ve bu iki vasfın, iki değerin ne demek olduğunu da mükemmel bir şekilde işleyen bir eser ortaya çıkarmış. Edebiyatta Turgenyev’in ‘’Babalar ve Oğullar’’ı ne ifade ediyorsa, çizgi roman dünyasında da bu kitap o anlamı ifade ediyor. Bir çok insan için kesinlikle bu kitap çok şey anlam ifade ediyor. Bir ihtimal ülkemizde basılma olasılığı olduğunu da çıtlatalım hafiften.
7: MANHATTAN PROJECTS
Yazar: Jonathan Hickman
Çizer: Nick Pitarra
Şirket: Image Comics
Pitarra gerçek bir sanatçı. Bu görsel şölen Hickman’ın kıvrak zekası ile birleşince ortaya şeytani bir deha, tehlikeli bilimsel teknolojiler ve tarihin en büyük olaylarından biri için akıl almaz bir alternatif gerçeklik ortaya çıkıyor. Bu öylesine bir kitap ki, diyologların edebiliği içerisinde büyülenirken tarihin içerisinde kendinizi kaybedeceksiniz. Hatta CBR’nin tabirine göre ‘’Sanki hiç beklemediğiniz bir şekilde, Einstein sizinle kafa buluyor gibi hissedebilirsiniz!’’


6: DAREDEVIL
Yazar: Mark Waid
Çizer: Chris Samnee & Paolo Rivera
ŞirketMarvel Comics
Kesinlikle eski usül çizgi roman budur! Eğlendirici öğeler, biraz aksiyon-macera karışımı, ustalıkla hazırlanmış ancak yormayan diyaloglar. Kapakta her ne kadar Daredevil olsa da içeride birbirinden harika konuk oyuncular. Beklenmedik süprizler ve daha niceleri. ‘’Çizgi Roman’’ severlere.


5: PROPHET
Yazar: Brandon Graham
Çizer: Simon Roy & Giannis Milonogiannis
Şirket: Image Comics
Prophet kesinlikle farklı bir deneyim sunan bilim kurgu romanı. Alışılmadık bir edebi dil ile birlikte yoğun bir detaycı anlatım kurgusuna sahip. Çizimlerin de bir sanat galerisinden çıkmışvariliğini hesaba katarsak, bu kitaba çizgi roman dünyasının sanat filmi diyebiliriz. Yani herkese hitap etmeyebilir ancak kesinlikle bir baş yapıt.
4:BATMAN
Yazar: Scott Snyder
Çizer: Greg Capullo
Şirket: DC Comics
Şu kadarını söylüyorum, Yepyeni 52’nin Batman’i nasıl bir şeymiş görmek istiyorsanız, bizi takipte kalın.
3: HAWKEYE

Yazar: Matt Fraction
Çizer: David Aja & Javier Pullido
Şirket: Marvel Comics
Avengers’ın destansı kahramanlıkları yanında, bu sıradan alelade bir kitap. Evet, bu yalnızca normal bir adam hakkında normal bir kitap. Ancak normal bir insanın iyi olabilme ve iyi kalabilme çabasını öyle güzel anlatıyor ki, günümüzde yayınlanan en iyi ‘’Heroic’’ (kahramansı) seri olarak görülüyor. Adamımız öylesine havalı, neşeli, zeki, esprili, becerikli, yakışıklı ve bir o kadar da sakar, şapşal ve tembel ki; tamamı ile ‘’İnsan’’ olmanın doğasını anlatıyor.
2: BUILDING STORIES
Yazar: Chris Ware
Çizer: Chris Ware
Şirket: Pantheon
Valla arkadaşlar, sizlere karşı dürüst olucam: İncelemeden hiçbir şey anlamadım… Adamlar bir övüyor, bir sövüyor… Bir yerin dibine sokuyor, bir el üstünde tutuyor. Zaten kendileri de söylemiş okumadan anlaşılmaz diye. Hayır neymiş bu bu kadar valla ben de merak ettim, ilk fırsatta okuyup anlatırım size de.

1: SAGA
Yazar: Brian K. Vaughan
Çizer: Fiona Staples
Şirket: Image Comics
İki düşman askeri birbirlerine aşık olur. Çocuk yapar. Tüm dünya bunların peşine düşüp bunları avlamaya çalışır… Çok mu klasik geldi? Ama adamlar bunu bambaşka bir dünyada, aşırı fantastik bir dille ve inanılmaz bir mizah ile tarif etmişler. Yüzde yüz eğlence garantisi sunuyorlarmış. Bu kadar da iddialılar. Aşk, dram, mizah, macera, şiddet, töre vb. her türlü ögeyi barındırdığı için ilk sırayı kapmayı becermiş bu seri; Image’in Marvel ve DC gibi dev şirketleri geçmesini sağladığı için tebrik ediyoruz.
Kaynak: CBR

Yorumlar