Inceleme: Arrow S02E16 – Suicide SquadYönetmen: Larry Teng

Senaryo: Bryan Q. Miller & Keto Shimizu

Oyuncular: Stephen Amell (Oliver Queen/Arrow), Katie Cassidy (Laurel Lance), David Ramsey (John Diggle), Willa Holland (Thea Queen), Emily Bett Rickards (Felicity Smoak), Susanna Thompson (Moira Queen), Caity Lotz (Black Canary), Paul Blackthorne (Quentin Lance), Michael Jai White (Bronze Tiger), Sean Maher (Shrapnel), Michael Rowe (Deadshot), Cynthia Addai Robinson (Amanda Waller), Audrey Marie Anderson (Lyla Michaels)

Yayın Tarihi: 19 Mart 2014


Bu noktadan sonrası bölüm ile ilgili spoiler içermektedir. Uzak durmanızı, şöyle bir göz atacaksanız spoiler sızıntı kostümünüzü giymenizi tavsiye ederiz.Bölümün konusu:

Lyla Diggle’dan Suicide Squad ekibi ile bir göreve çıkmasını ister. Suicide Squad ekibi, A.R.G.U.S. yöneticisi Amanda Waller’ın bir araya getirdiği ve yüksek riskli görevlerde kullandığı bir ekiptir. Ekibin üyeleri arasında ise Diggle’ın baş düşmanı Deadshot, Oliver’ın düşmanı Bronze Tiger bulunmaktadır.

Easter egg ve DC Comics göndermeleri

1. Ostrander Hotel: Diggle ve Lyla’nın buluştukları otelin adı. John Ostrander uzun zaman boyunca DC için çalışmış en önemli yazarlardan birisi. Bu bölümle de ilginç bir bağı var çünkü Suicide Squad konseptini modern şekilde uyarlayan ve ekibin bugün ön planda olmasını sağlayan kişi bizzat John Ostrander’dır.

2. Lyla Michaels: Lyla’nın kod adı Harbinger. Bu geçen sezon da bahsi geçen bir isimdi. Harbinger çizgi roman dünyasında Crisis on Infinite Earth serisinde önemli rol oynayan bir karakterdi. Daha sonra Supergirl ile iyi arkadaşlar olsa da Darkseid tarafından öldürülmüş bir karakterdir. Ve olası Supergirl dizisinin de belki evrene dahil edilme fikrini düşünürsek, neden olmasın?

3. Amanda Waller: Waller’ın kod adı ise Mockingbird’dü. Waller, çizgi roman dünyasında bu kod ismi kullanarak Secret Six ekibini yönetmekteydi. Secret Six kim derseniz, yayınlamış olduğumuz Villains United (Kötüler Birleşiyor) serisini okumanızı tavsiye ederim.

4. Gholem Qadir: Bölümün ana karakteri bu silah kaçakçısı arkadaş, dizi için yaratılmış bir karakter ancak belirtmemiz gereken şey şu: Oliver ve Roy’un “Tremors” bölümünde durdurdukları tırdaki deprem makinesinin alıcısı Qadir’di.


5. Khandaq: Amanda Waller, Gholem Qadir’in izinin Khandaq ülkesine kadar sürüldüğünü söylüyor. Khandaq, çizgi roman dünyasında Shazam/Captain Marvel’ın baş düşmanı Black Adam tarafından yönetilen kurgusal bir Orta Doğu ülkesidir. Black Adam burada doğmuştu ve daha ülkenin genç bir prensi iken güçlerini burada kazanmıştı. Ülkesi, Ahk-Ton isimli bir büyücü tarafından yağmalanmaya başlayınca büyücüyü öldürmüş ve bunun yüzünden uzun bir tutsaklığa mahkum olmuştu. Black Adam tutsaklıktan kurtulduktan sonra ülkesini diktatörlükten çıkarıp kendisini yeni liderleri ilan etmişti.

6. Qurac: Waller, Qadir’in Qurac’da iş yaptığını söylemişti. Qurac da bir diğer kurgusal Orta Doğu ülkesi. Dizide de Sebastian Blood ve annesi de bir dönem burada yaşamışlardı.

Qurac ve Khandaq isimleri size zamanında basılan Yeniçeri, bizim yayınladığımız Tower of Babel ve Young Justice dizisinden sizlere tanıdık gelebilir.

7. Markovia: Avrupa’da bir kurgusal ülke olan Markovia, Markov kraliyet ailesi tarafından yönetilmekte ve Sovyetler’in uydu ülkesi olmuş bir ülkeydi. DC’nin Geo-Force ve Terra karakterlerinin memleketi burasıdır.

8. Task Force X: Amanda Waller, Suicide Squad ekibinin resmi adının Task Force X olduğunu söylüyor. Her ne kadar çizgi romanlarda da ekibe bazen bu isim verilse de Task Force X, A.R.G.U.S. ile benzer bir yapılanma ve Suicide Squad, Checkmate ve Argent gibi yapılanmaları kontrol ediyor.

9. Zoe: Deadshot’ın kızı. Çizgi romanlarda Deadshot, Star City’de yaşayan bir kızı olduğunu öğrenince uzun yıllarca sürdürdüğü kötü adam hayatını bir kenara bırakıp kızının yaşadığı mahalleyi yerel çetelerden temizlemeye kalkar ancak daha sonra kendisinin bir kahraman olmadığını düşünür ve Green Arrow’a kızına göz kulak olması için söz verdirtir.

10. HARLEY QUINN! (Başka bir şey demeye gerek yok sanırım.)


11. Fifth and Giffen: Felicity, Oliver’a Fifth ve Giffen sokakları arasında bir hırsızlık olduğunu söylüyor. Keith Giffen, zamanında Suicide Squad’a 12 sayı yazmış ve DC’nin önemli yazarlarından birisi.

12. Deathstroke’un maskesi: Ollie bir çatıda Deathstroke’un maskesini bir boruya yerleştirilmiş halde bulur. Burası, Brad Meltzer’ın Identity Crisis serisinin sonuna, Green Arrow ve Deathstroke’un düşmanlığının başladığı noktaya bir göndermedir. Serinin öncesinde Green Arrow, Deathstroke’un gözüne bir ok sapladıktan sonra Deathstroke, Oliver’ı öldürmeye yemin eder ve maskesini bu şekilde geride bırakır.Bölümün artıları ve eksileri

+ Diggle’ı spot ışıkları altında görmek güzeldi. Böyle tek başına ilerlediği zamanlarda karakteri normal zamanlardakine göre çok daha iyi yerleşiyor ve oturuyor. Böyle bölümleri daha çok görürüz umarım.
+ Suicide Squad ekibi hayal kırıklığına uğratmadı. Hepsi olması gerektiği gibiydi ve diziye güzel yerleştirildiler. 
+ Harley Quinn!!

– Gholem Qadir daha iyi geliştirilebilen bir karakter olabilirdi. 

“Suicide Squad” bölümü ana konudan uzaklaşan ama ana konuyla bağını da koparmayan güzel bir bölümdü. Özellikle dizinin ileride neler yapabileceğini göstermeleri açısından önemliydi de.

 

Yorumlar