Inceleme: Arrow S02E18 – Deathstroke

Yönetmen: Guy Norman Bee

Senaryo: Mark Guggenheim & Drew Z. Greenberg

Oyuncular: Stephen Amell (Oliver Queen/Arrow), Katie Cassidy (Laurel Lance), David Ramsey (John Diggle), Willa Holland (Thea Queen), Emily Bett Rickards (Felicity Smoak), Susanna Thompson (Moira Queen), Caity Lotz (Black Canary), Paul Blackthorne (Quentin Lance), Manu Bennett (Slade Wilson), Summer Glau (Isabel Rochev)

Yayın Tarihi: 2 Nisan 2014


Bu noktadan sonrası bölüm ile ilgili spoiler içermektedir. Uzak durmanızı, şöyle bir göz atacaksanız spoiler sızıntı kostümünüzü giymenizi tavsiye ederiz


Bölümün konusu:

Slade’in arabasına binen Thea, durumdan habersiz olarak kendini Slade’in mahkumu olarak bulur. Oliver ve arkadaşları onu kurtarmak için harekete geçerler. Fakat aynı zamanda Isabel Rochev’in de pek temiz olmadığını ve en başından beri Slade için çalıştığını öğreniriz.

Easter egg ve DC Comics göndermeleri

1. Franklin Pike: Franklin Pike’ın çizgi romanlarla herhangi bir bağı yok ancak kendisini oynayan Adrian Holmes, Smallville dizisinde Zod’un emrindeki bir Kriptonlu askeri oynamıştı.

2. Sins of the Father: Isabel Rochev yaptıklarının sebebini “babanın günahları” sebebiyle yaptığını söylüyor. Çizgi roman dünyasında Isabel, kendisini Robert Queen’in gerçek varisi olarak görmekte. Hatta Robert Queen’in tek “aşkı” olduğunu iddia eder ve anne Queen’in yüzüğünü ve mücevherlerini bile takar. Ve tek isteği Queen ailesinin yüz karası, hovarda evlat, serseri mayın Oliver Queen’i ortadan kaldırmaktır. 


3. STAR City: Roy şehri terk ederken “Starling City” tabelasının isminin eksildiğini ve “Star City” ismini görüyoruz. Green Arrow’un çizgi romanlardaki şehrinin adı da zaten Starling City değil, Star City’dir.

Bölümün artıları ve eksileri

+ Slade dizinin en sağlam karakterlerinden birisi ve ekranda bol bol Slade görmekten kimsenin şikayetçi olacağını sanmıyorum.
+ Stephen Amell kesinlikle tüm sezon boyunca en iyi oyunculuğunu bu bölümle gösterdi. Thea’nın kaybolmasına olan şaşkınlığı, hüznü, Slade’in suçlu olduğunu bilmesine rağmen elinden bir şeyin gelmemesinin sıkıntısı, Slade’e olan öfkesi, Isabel Rochev’e olan güveni ve yediği ihanet ve daha birçok sahnede Oliver’ın duyguları sınanırken Stephen Amell hepsinin üstünden gelerek harika bir oyunculuk sergiledi bu bölümde.
+ Sezonun en karanlık ve en dramatik bölümünü izledik. Thea’nın karakterinin çözülmesinden tutun her şeyin dibe battığını göstermeye başlamaları cesur kararlar aldıkları anlamına geliyor.
+ Tamı tamına 18 bölüm geçti ve sonunda Isabel Rochev bir işlevi olduğunu gösterdi! Aslında bir eksi olarak yazılabilir bir madde bu anca Rochev’in kullanımı bu günahı affettirip bölümün sevapları arasında yer alıyor.

– Doğrusu bu bölüme eksi vermek biraz acımasızca olur. Öyle iyi bir bölüm bu.

Deathstroke bölümü birçok açıdan sezonun ve hatta belki de dizinin en iyi bölümlerinden birisi. Oliver’ın orijin hikayesi ve belki de Green Arrow’un en büyük sınavının olduğu bölümlerden birisi oldu Deathstroke. Karanlığı ve dramasıyla ana konuya geri döndüğümüz 18. bölüm Deathstroke her alanda sınıfını geçiyor.


Yorumlar