Inceleme: Arrow S02E19 – The Man Under The Hood

Yönetmen: Jesse Warn

Senaryo: Greg Berlanti & Geoff Johns

Oyuncular: Stephen Amell (Oliver Queen/Arrow), Katie Cassidy (Laurel Lance), David Ramsey (John Diggle), Willa Holland (Thea Queen), Emily Bett Rickards (Felicity Smoak), Susanna Thompson (Moira Queen), Caity Lotz (Black Canary), Paul Blackthorne (Quentin Lance), Manu Bennett (Slade Wilson), Summer Glau (Isabel Rochev), Carlos Valdes (Cisco Ramon), Danielle Panabaker (Caitlin Snow)

Yayın Tarihi: 16 Nisan 2014


Bu noktadan sonrası bölüm ile ilgili spoiler içermektedir. Uzak durmanızı, şöyle bir göz atacaksanız spoiler sızıntı kostümünüzü giymenizi tavsiye ederiz

Bölümün konusu:

Oliver, Canary, Diggle ve Felicity karargahlarına döndüklerinde Slade’in onları beklediğini görürler ve çıkan kavgada içlerinden biri hastaneye gidecek kadar kötü yaralar alır. Thea artık patlama noktasına gelmiştir ancak Oliver müdahale etmek üzereyken araya Slade girer ve Ollie bir karar vermek zorunda kalır. Slade’le savaşına devam mı edeceği yoksa ailesine mi döneceği konusunda bu karar Oliver’ı zorlamaktadır.

Easter egg ve DC Comics göndermeleri

1. Skeleton Key: Deathstroke’un aradığı, bu her kapıyı açan anahtarı Time of Death bölümünde Clock King’in icadı olarak görmüştük.

2. Doctor Lockhart: Aslında bir easter egg yahut gönderme değil ama ilginç olan iki sezondur, dizide ne zaman bir sakatlık olsa, hastalık meydana gelse ortaya çıkan doktor bu adam. Az biraz Arka Sokaklar’ın her vakaya karışan doktorunu andırmıyor değil.


3. Cisco Ramon: Cisco Ramon, Deathstroke’un saldırdığı iki bilim insanından birisi. Çizgi roman dünyasında ise Justice League ekibinde de kendine yer bulmuş Vibe karakteridir Ramon. Bu Latin Amerikalı süper kahramanımız ilk defa Justice League of America Annual #2 sayısıyla Gerry Conway tarafından çizgi roman dünyasına kazandırıldı. Sonik güçleri olan Vibe’ın savaştığı kişiler arasında diziden tanıdığımız Profesör Ivo da bulunmakta. Ve ne acıdır ki Vibe’ı öldüren de Ivo’nun bizzat kendisidir. New 52 ile beraber Vibe’ın kökeni de değişti. Aslına bakılırsa Cisco Ramon ismi de bu dönem verildi. Buna ek olarak paralel evrenleri ve ana evrendeki yırtıkları da hissedebilmesi güçlerine eklendi. Vibe’ın yeni yaratıcısı ise bu bölümün yazarı Geoff Johns’tur. 

4. Funny Vibe: Haliyle Ramon’un kendi karakterine gönderme yapması var burada.

5. Caitlin Snow: Deathstroke’un saldırdığı diğer bilim insanı ise Caitlin Snow. Bu hanım ablamız çizgi romanlarda Killer Frost isminde bir kötü kadını oynamakta ve Firestorm’la bağları olan bir karakter. Özellikle Flash dizisinde Firestorm’u göreceğimizi de düşünürsek, Killer Frost’un bu kadar erken devreye sokulması gayet güzel. 


Killer Frost STAR laboratuvarlarında kendi çalışma alanında uğraşırken HIVE örgütü tarafından saldırıya uğrayıp bu hale gelen birisi. HIVE de Diggle’ın abisinin öldürülme emrini veren ekipti, unutmayalım. Firestorm’un kendi derdine derman olacağını öğrenen Frost, kahramanı arayıp onun güçlerini almak için uğraşmaktaydı.

6. Own Definition of Cool: Caitlin’in kendi karakterine gönderme yapmasını görüyoruz bu sefer.

7. Arthur Light: Ramon’un eline alıp kullandığı cihazı tasarlayan kişinin adı Arthur Light ve bu kişi çizgi romanlarda STAR laboratuvarlarından ışık yüklü bir kostümü çalıp kötücül amaçla kullanarak Dr. Light isimli kötüye dönüşmüştür.

8. Iris West: Barry Allen, Flash’ın eski sevgilisi ve eşi. Flash dizisinde bol bol göreceğiz.

9. Bludhaven: Isabel, Roy’u Bludhaven’de bulduklarını söylüyor. Bludhaven kurgusal bir DC şehri. Nightwing’in koruyuculuğunu üstlendiği şehirdir.


Bölümün artıları ve eksileri

+ Slade diziye giren en iyi kötü adam olma rolünü kesinlikle kaybetmiyor ve Arrow’un baş düşmanı olduğunu hissettiriyor.
+ Thea açısından çok güçlü ve karakter ön planlı bir bölümdü.
+ Sonunda Slade’e karşı bir nevi zafer kazanılması. Zira git gide can sıkıcı olmaya başlıyordu kahramanların hiçbir şey yapamamaları.
+ Isabel’in bir önceki bölümle beraber karakter gelişiminde daha da sağlam adımlar atıldı.

– Flash dizisinin karakterleri sanki biraz gereksizce sokulmuşlardı. Yani olmasalar da olurdu.

The Man Under the Hood bölümü isminin de hakkını vererek bize maskenin altındaki adamı daha detaylıca anlattı ve ondan korkmamızı sağladı. Tuhaf Flash eklemelerinin dışında bu bölüm ana hikayeyi oldukça sağlam şekilde taşımasıyla dizinin temposunu yükseltmeye devam ediyor.


Yorumlar