Inceleme: Arrow S02E20 – Seeing Red

Yönetmen: Douglas Aarniokoski

Senaryo: Wendy Mericle & Beth Schwartz

Oyuncular: Stephen Amell (Oliver Queen/Arrow), Katie Cassidy (Laurel Lance), David Ramsey (John Diggle), Willa Holland (Thea Queen), Emily Bett Rickards (Felicity Smoak), Susanna Thompson (Moira Queen), Caity Lotz (Black Canary), Paul Blackthorne (Quentin Lance), Manu Bennett (Slade Wilson), Kevin Alejandro (Sebastian Blood), Bex Taylor-Klaus (Sin)

Yayın Tarihi: 23 Nisan 2014


Bu noktadan sonrası bölüm ile ilgili spoiler içermektedir. Uzak durmanızı, şöyle bir göz atacaksanız spoiler sızıntı kostümünüzü giymenizi tavsiye ederiz

Bölümün konusu:

Mirakuru’nun etkisi altındaki Roy öfkesini kontrol edemeyecek duruma gelir ve öfkesini şehre salar. Oliver, Roy’un tamamen Mirakuru etkisi altına girdiğini anlar ve onu durdurmanın yollarını arar. Sara, Roy’u durdurmanın tek yolunun onu öldürmek olduğunu söyleyince işler daha da karışır. Ve Slade sonunda Oliver’dan intikamını almak için son hamlelerini yapmaya başlar. Moira, Thea ve Oliver üçlüsünü kaçırıp zamanında Sara ve Shado arasında karar veren Ollie’nin şimdi annesi ve kız kardeşi arasında seçim yapmasını ister. 

Easter egg ve DC Comics göndermeleri

1. Dr. Lockhart: Bu adamı niye gönderme diye yazıyorum anlamıyorum ama bu bölümde de aynı doktorla karşılaştık. Starling City’de gerçekten başka doktor yok mu?

2. Moira’nın Ölümü: Evet, Slade kılıçla doğradı gariban Moira’yı. Peki, Moira çizgi romanlarda nasıl ölmüştü?

Eski versiyonunda, Moira Afrika’da aslanlar tarafından parçalanmıştı. New 52 versiyonunda ise Ollie adadan geldiğinde hala yaşıyorken kanserden ölmüştü. Daha detaylı öğrenmek için yayınladığımız Green Arrow serisini okuyabilirsiniz. Oliver’ın adadan döndüğünde annesi ile olan ilk karşılaşması için eğer doğrudan bir sayı söyleyeceksek Green Arrow 25. sayıyı okuyabilirsiniz.

3. Ollie’nin çocuğu: Efendim, bu bölümle öğrendik ki Oliver’ın dizinin 2. sezonu itibariyle aşağı yukarı 9-10 yaşlarında bir gayri meşru çocuğu var. Başka bir bilgi öğrenmedik. Oliver’ın bu meçhul çocuğunu çizgi roman dünyasında aramak isterseniz, ismi: Connor Hawke.

Üniversitedeyken Sandra Hawke ile tanışıp onu hamile bırakan Ollie, daha sonra kadına para verip uzaklaşmasını teklif etmişti ancak çocuk doğduktan kısa bir süre sonra dayanamayıp çocuğunun yanına gitmişti. 

Connor büyüdükçe babasının adımlarını takip etti. Onun gibi olabilmek için Kaliforniya’da bir tapınağa gitti ve babası ile yolları burada kesişti. Daha sonra Oliver bir uçak kazasında hayatını kaybedince ismini Connor aldı ve Green Arrow geleneğini o sürdürdü. Oliver tekrar hayata döndüğünde de onun yanında yardımcı olmaya devam etti.

New 52’da Earth-2 serisini takip edenler Connor Hawke’ın Red Arrow olarak giriş yaptığını hatırlayacaklardır. Ancak henüz Ollie ile Connor arasında bir ilişki olduğundan bahsedilmedi.


Bölümün artıları ve eksileri

+ Moira karakter olarak bütün görevlerini tamamladı ve bölümün sonunda öldüğünde gerçekten hem şok etti hem de üzdü. Bölümün flashback sahneleriyle Moira’ya odaklanması final için oldukça güzel zemin hazırlamış oldu.

+ Bölüm finali hiç olmadığı kadar duygusal ağırlıklı ve iç burkucuydu. 

+ Bölümün kendi içinde hikayesinin olması yanı sıra Oliver’ın gayri meşru çocuğu gibi ileriye yönelik adımların atılması.

+ Flashback’lerin odak noktasının Moira’nın oğlu için her şeyi yapabilecek olması. Bu sayede finalde gösterdiği fedakarlık daha anlamlı oldu.

– Roy’un hikayesi yeterince iyi değildi ve bölümü tek başına kesinlikle kaldıramazdı. Bu yüzden bölümün diğer kısımlara ağırlık vermesi bu eksikliği gidermiş oldu.


Seeing Red, bölüm olarak çok iyi bir bölüm değildi. Özellikle Roy’a ayrılan sahneler hem çok hızlı geçilmişti hem de sanki bildiğimiz hikayeleri yeniden izliyormuşuz hissi verdi. Sonuçta Roy’un ölmeyeceğini bilmemize rağmen Sara’nın öldürme bahsinin bu kadar uzatılmaması gerekiyordu. Fakat Moira açısından ve bölümün dramatik yapısı bakımından kesinlikle harika bir bölümdü. Slade’in yaptığı en büyük hamle gerçekten de kan dondurucu oldu.
 


Yorumlar