Inceleme: Arrow S02E21 – City of Blood

Yönetmen: Michael Schultz

Senaryo: Holly Harold

Oyuncular: Stephen Amell (Oliver Queen/Arrow), Katie Cassidy (Laurel Lance), David Ramsey (John Diggle), Willa Holland (Thea Queen), Emily Bett Rickards (Felicity Smoak), Caity Lotz (Black Canary), Paul Blackthorne (Quentin Lance), Manu Bennett (Slade Wilson), Kevin Alejandro (Sebastian Blood), Summer Glau (Isabel Rochev), Roark Critchlow (Clinton Hogue)

Yayın Tarihi: 30 Nisan 2014


Bu noktadan sonrası bölüm ile ilgili spoiler içermektedir. Uzak durmanızı, şöyle bir göz atacaksanız spoiler sızıntı kostümünüzü giymenizi tavsiye ederiz

Bölümün konusu:

Slade, Oliver’ın elindeki her şeyi almak için harekete geçince Ollie, daha fazla kan dökülmesini önlemenin tek yolunun düşmanına teslim olmak olduğuna karar verir. Karşılaşmalarının Oliver’ın ölümüyle sonuçlanacağını bilen Diggle ve Felicity, Ollie’yi durdurmak için ellerinden geleni yaparlar. Bu esnada Thea, şehri terk etmeyi düşünür ve Laurel, Sebastian Blood’a karşı olan savaşına devam eder. Ve nihayet Slade, Starling City’e saldırmaya başlar.

Easter egg ve DC Comics göndermeleri

1. Clinton Hogue: Blood’ın korumasının ismi Clinton Hogue. Çizgi romanlarda Hogue, insan/hayvan melezi Splinterfolk isimli grubun lideridir. Hogue ve diğer Splinterfolk üyeleri Hayvani gücü temsil eden Red’e ulaşmak için evrimleşirler ve Hogue, Animal Man’i Red’in temsilcisi yapmak isteyen Brother Blood ile ortak olur.

Clinton Hogue karakterini yaratan kişi Green Arrow serisinin de yazarı olan Jeff Lemire’dir, belirtelim.

2. Ravager: Isabel Rochev, Mirakuru ile diriltildiğinde giydiği kostümle de anlıyoruz ki Rochev çizgi romanlardaki Ravager karakterinin uyarlaması.


Ravager, çizgi romanlarda Slade Wilson’un gayri meşru çocuğu Rose Wilson’dır. Slade’le çok çalkantılı ilişkileri olduktan sonra Slade enjekte edilen serum Rose’a da enjekte edilir ve tıpkı Slade gibi güçlere sahip olur o da. Isabel Rochev misali. Fakat babasından ayrı bir kariyer peşinde Nightwing’in de yardımıyla Teen Titans ekibine katılır. Eh, dizide böyle olmadı tabi ki.

3. Slade’in mirakuru ordusu: Aslında bir gönderme değil ancak orduyu oluşturanların içinde çoğu kişiyi dizinin yazar ekibi oluşturmakta.

Bölümün artıları ve eksileri

+ Aksiyondan çok dramaya odaklanılması. Özellikle bir önceki bölümde Moira’nın öldüğünü düşünürsek Oliver’ın bu bölüm duygusal çöküntüsü oldukça yerinde anlatılmıştı.

+ Stephen Amell ve Kevin Alejandro birlikte bu bölüm oyunculuk konusunda gayet iyi performans sergilediler. Brother Blood’ın parlaması sezon başından beri hak ettiği yere koydu onu ve biraz daha ön plana çıktı karakter.

– Bölümün sonu yeterince iyi değildi ve daha iyi bağlanabilirdi.

– Ravager’ın kostümü net bir şekilde güzel değildi. Slade’inki kadar iyi aktarılamamış. Doğrusu Ravager kostümü Rochev’in kafasını olduğundan büyük gösteriyordu resmen.


Finale adım adım yaklaştığımızı gösteren bu bölüm, bir önceki bölüme göre daha iyiydi ve finale olan beklentileri de arttırmış oldu. Duygusal ağırlıklı bir bölüm olarak büyük ihtimalle sezon finalinin yükünü biraz daha azaltıyor. Tüm bunların yanında sezonun konusunu yavaş yavaş bitirmeye başlaması açısından da oldukça güzeldi. City of Blood biraz boşluk doldurucu biraz da ortalığı toparlayıcı bir görev üstlenen bir bölümdü.


Yorumlar