Inceleme: Arrow S02E22 – Streets of Fire

Yönetmen: Nick Copus

Senaryo: Jake Coburn & Ben Sokolowski

Oyuncular: Stephen Amell (Oliver Queen/Arrow), Katie Cassidy (Laurel Lance), David Ramsey (John Diggle), Willa Holland (Thea Queen), Emily Bett Rickards (Felicity Smoak), Caity Lotz (Black Canary), Paul Blackthorne (Quentin Lance), Manu Bennett (Slade Wilson), Kevin Alejandro (Sebastian Blood), Summer Glau (Isabel Rochev), John Barrowman (Malcolm Merlyn), Cynthia Addai-Robinson (Amanda Waller) 

Yayın Tarihi: 7 Mayıs 2014


Bu noktadan sonrası bölüm ile ilgili spoiler içermektedir. Uzak durmanızı, şöyle bir göz atacaksanız spoiler sızıntı kostümünüzü giymenizi tavsiye ederiz

Bölümün konusu:

Slade, ordusunu şehre sürerken Oliver da kendi takımını karşılarına sürer. Felicity S.T.A.R. laboratuvarlarından ihtiyacı olan bilgiyi öğrenir. Artık Mirakuru’nun bir çaresi vardır ancak ilacı ele geçirmeleri gerekmektedir. Ve Thea sonunda babası ile, Malcolm Merlyn ile yüzleşir.

Easter egg ve DC Comics göndermeleri

1. Streets of Fire: Efendim bölümün ismi bir Bruce Springsteen şarkısının adından geliyor. Şarkının bulunduğu albümün ismi ise “Darkness on the Edge of the Town”. Peki bu isim tanıdık geldi mi? Geçtiğimiz sezon, finalden önceki bölümün ismi de bu albümdü. Yazar ekibinde kesinlikle bir Bruce Springsteen hayranlığı olmalı.

2. 5th & Adams, 2nd & Kingsley: Polis memurlarından birisi pozisyon aldıkları yeri söylerken bu isimleri söylüyor. Elbette göreceğiniz gibi dizide yine bir DC’nin New 52’suna gönderme var 5th ve 2nd derken. Ayrıca Adams kısaltması da büyük ihtimalle efsane DC çizerlerinden Neal Adams’a bir gönderme.

3. Monument Point: Kurgusal bir DC şehri ve diziye özel bir şehir. Dizinin yaratıcılarından Mark Guggenheim’ın yarattığı bir şehir.

Bu bölümün kayda değer pek bir göndermesi yok maalesef. Bunun sebebi de sezon finaline doğru konuların daha da sıklaşması olsa gerek.


Bölümün artıları ve eksileri

+ Devasa boyuta ulaşan savaş!

+ Bütün karakterler bölüm içinde kendilerinin parlayacağı anları buldular ve bölüm içindeki herkes izleyiciye önemli olduğunu hissettirmeyi başardı. Dahası kimse geri planda kalmadı ve her karakter finale doğru önemlilik sıralamasında kendine yer kaptı.

+ Final için harika bir zemin oluşturulmuş olması.

– Merlyn çok gözden düşmüş bir şekilde devreye sokuldu ki Merlyn gibi bir karakter açısından çok kötü bir tercih.

En azından Merlyn ve Thea sette anlaşabiliyorlarmış 🙂
Finale bir adım kala Arrow’da bütün her şey yerli yerine oturuyor. Hikaye uçları kapanmaya başladı. Geriye sadece finalle çözülebilecek konular kalmış bulunmakta. Bir geçiş bölümü olarak yapması gerekeni yaptığı için üzerine söylenebilecek fazla bir şey yok. Tabi Thea ve Merlyn bu kadar konudan bağımsız işlenmese daha iyi olabilirdi ama yine de kötü durumda da değiller. Sırada büyük final var!


Yorumlar