Inceleme: Arrow S03E01 – The Calm

Yönetmen: Glen Winter

Senaryo: Andrew Kreisberg & Greg Berlanti

Oyuncular: Stephen Amell (Oliver Queen/Arrow), Katie Cassidy (Laurel Lance), David Ramsey (John Diggle), Willa Holland (Thea Queen), Emily Bett Rickards (Felicity Smoak), Caity Lotz (Black Canary), Paul Blackthorne (Quentin Lance), John Barrowman (Malcolm Merlyn), Cynthia Addai-Robinson (Amanda Waller), Peter Stormare (Werner Zytle/Count Vertigo), Karl Yune (Maseo Yamashiro), Brandon Routh (Ray Palmer)

Yayın Tarihi: 8 Ekim 2014


Bu noktadan sonrası bölüm ile ilgili spoiler içermektedir. Uzak durmanızı, şöyle bir göz atacaksanız spoiler sızıntı kostümünüzü giymenizi tavsiye ederiz

Bölümün konusu:

Starling Şehrinde suç oranlarının Arrow ve takımı sayesinde tüm zamanların en düşük oranını yakalamasıyla Oliver, artık Arrow olmak ve Oliver olmak arasındaki dengeyi sağlayabildiğini düşünür ve Felicity’i yemeğe çıkmaya davet eder. Ancak aynı zamanda ölen Kont Vertigo’nun ismini kullanarak suç dünyasına giren yeni bir Kont, Oliver’ı hazırlıksız yakalar ve Felicity’nin zarar görmesine sebep olur. Oliver ve yeni kostümüne alışan Roy, Kont’a karşı harekete geçerler. Laurel da artık Oliver’ın takımının bir üyesi olmuştur. Felicity de Queen holdinginden Oliver’la beraber ayrıldıktan sonra bir teknoloji mağazasında part-time olarak çalışmaya başlamıştır ve burada Ray Palmer ile tanışır. Tüm bunların yanı sıra Oliver, şirketini geri almak için çalışmaktadır ve kendisini burada en çok uğraştıracak kişi de Felicity’nin artık yakından tanıdığı enerjik Ray Palmer’dır.


Easter egg ve DC Comics göndermeleri

1. 52. Sokak: İncelemelerimizi 3. sezondan itibaren okuyanlar için söyleyelim. 52 sayısı DC Comics’in  3 sene önce tüm dergilerini yenileyip başlattığı serilerine verdiği toplu isimden alınma: New 52. Ayrıca DC evreninde 52 adet evren bulunmakta.


2. Vincent Steelgraves: Büyük ihtimalle Profesör Steelgraves’e olan bir gönderme bu. Roy ve Oliver’ın ele geçirdikleri Steelgraves bombalarında yapılan göndermede karşımıza çıkan bu adam ilk defa 70li yıllarda çizgi romanlara girmiş küçük çaplı bir Green Arrow düşmanı.

3. Channel 52: Yine DC Comics çizgi romanlarının son sayfalarında evrende neler olduğunu anlatan bu kurgusal kanalı ilk sezondan beri görmekteyiz.

4. Maseo Yamashiro: Oliver’ı Hong Kong’ta mahsur tutmak zorunda kalan bu abimiz çizgi romanlarda Tatsu Yamashiro’nun ya da daha bilinen adıyla Katana’nın kocasıdır. Kısaca hikayesini anlatalım.

Maseo ve kardeşi Takeo, aynı zamanda Tatsu’ya evlenme teklif ederler ancak Tatsu, Maseo’yu seçer. Takeo da öfkeyle mafya babasına, Yakuza’ya katılır. Daha sonra Maseo’nun evine Soultaker isminde mistik bir kılıçla saldırır ve Maseo’yu Tatsu için düelloya çağırır. Maseo ölür ve ruhu Soultaker içine hapsolur. Tatsu daha sonra kılıcı alıp Takeo’yu yendikten sonra fark eder ki kılıç aracılığıyla kocası Maseo ile konuşabilmektedir. Böylece Katana ismiyle suç savaşçılığı kariyerine başlar.


5. Werner Zytle: Dizideki önceki Kont Vertigo’nun aksine bu sefer çizgi romanlardaki gerçek Kont’la tanışıyoruz. Ailesi Vlatava ismindeki kurgusal ülkeye hükmeden Kont oradan sürülüp yıllarca yetimhanelerde kaldıktan sonra hakkını arayıp hükümdarlığını geri alır ve Shado’yu yıllarca esir tutup ona işkence yapar. Arrow’la tanışmasının nedeni de budur zaten. Werner Zytle nam-ı diğer Count Vertigo için daha detaylı şeyler öğrenmek ve Oliver ile karşılaşmasını merak ediyorsanız doğrudan yayınladığımız Green Arrow serisine yönlendireyim.

6. Greg Osborne: Zytle’ın çete üyelerinden birisinin ismi Greg Osborne. Çizgi romanlarda yozlaşmış bir CIA ajanı olan Osborne, Oliver’a suikast düzenlemeye çalışan bir karakterdir. Hatta Roy’un beynini yıkayıp emelini gerçekleştirmek istese de Shado ve Oliver’ın yardımıyla Roy tarafından öldürülür.

7. Dr. Lockhart: Dizide toplamda 6 bölümde gözüken doktorumuz kendi başına bir gönderme resmen.


8. Ray Palmer: Bu sezona eklenen yeni karakterlerimizden birisi de Ray Palmer yani çizgi roman dünyasında bilinen adıyla The Atom. Bir Beyaz Cüce Yıldızının parçalarını kullanan Ray Palmer, bu sayede küçülüp eski boyutuna dönebilen birisi. Kariyerine uzaylılarla savaşarak başlayan The Atom daha sonra Deathstroke’a karşı bile savaşarak Dünya’da da bol bol faaliyet gösterdi. Tüm bu zamanlar boyunca Jean Loring isminde bir kadınla evlenip boşanmışlığı da bulunmakta.

Şimdi şöyle bir durum var. İlk sezondaki bölümlerden birinde Laurel arkadaşları olan Ray ve Jean’in nişanlanmasından bahsediyordu. Aynı ikili olabilir mi?

Dahası Moira mapus damlarına düştüğü zaman onu savunan avukatın ismi de Jean Loring’di.

Ayrıca Ray Palmer’ı oynayan Brandon Routh da 2007 yılında Superman Returns filminde Superman’i canlandırmıştı ve açıkçası Ray Palmer karakterine daha ilk bölümden ısındırdı.

9. “Oh, Frak!”: Felicity’nin Ray Palmer’ı görünce ağzından kaçan bu isyan bazılarımıza tanıdık gelmiş olabilir. Battlestar Galactica dizisinin meşhur küfür kelimesi. İnsan duygulanıyor. So say we all! diyerek diğer BSG hayranı dostları da selamlayalım.


10. Palmer’ın kemer tokası: Sunumu yapmak için kemer tokasını çıkaran Palmer, çizgi romanda kemer tokası aracılığıyla küçülebiliyordu.

11. Star City: Starling City’nin çizgi romanlardaki gerçek ismi. Yazarlar bu ismi diziyi daha geçekçi kılmak için kullanmadıklarını söylemişlerdi ancak kullanmak için güzel bir yol izliyorlar gibi.

12. Team Wildcat: Boks arenasındaki takım amblemlerinden bir tanesi Team Wildcat’e aitti. Wildcat, çizgi roman dünyasında eski bir boksör olan bir süper kahramandır. Bu sezon öğrendiğimize göre Laurel’ın yeni Black Canary olması için onu eğitecek kişi de Wildcat olacak. 

13. Ferris Air: Yine arenadaki logolardan birisi Ferris Air’e aitti. Ferris Air, Green Lantern olan Hal Jordan’ın pilotluk yaptığı havacılık şirketinin ismi. Asıl ilginç olan nokta ise gösterilen logo 2011’deki Green Lantern filmindeki Ferris Air logosu ile aynı olması.

14. Ostrander Rum: Yine arenadaki bir sponsor ismi. DC’nin önemli yazarlarından John Ostander’a bir atıf bu tabi ki.

15. “İsim her zaman devredecektir!”: Zytle, yakalandığı zaman Oliver’a “Vertigo’nun ölebileceğini ama Vertigo isminin başka bir kişide yaşamaya devam edeceğini” söylemişti. Hem Oliver hem de Ray kariyerlerinin belli dönemlerinde kendi isimlerini devam ettiren varislere sahip. Bir nevi buna gönderme yapılmış olabilir. Eh, olmayabilir de tabi.


Bölümün artıları ve eksileri

+ Karanlık  ve aydınlık öğelerin dengeli dağıtılması.

+ Ray Palmer’ı oynayan Brandon Routh ve Werner Zytle’ı oynayan Peter Stormare oyuncu kadrosuna çok sağlam iki eklenti oldular.

+ Flashback sahneleri adadan çıkıp daha farklı bir yönde ilerliyor. Hong Kong sahneleri kesinlikle nefes aldırıp bizi adadan usandırtmayacak.

+ Diggle’ın baba olmasıyla Diggle’ın karakteri açısından başka bir boyut ortaya çıkmış oldu.

+ Roy’un sonunda Arsenal olması ve üzerinde hiç sırıtmaması.

+ Bölüm finali! Sara’nın ansız ölümü ve maskesinin Laurel’ın ayaklarının dibine düşmesi.

– Oliver/Felicity ilişkisinin profesyonellikten hızla uzaklaşması. Bu “Olicity” denen şeyden nefret eden bir tek ben miyim?

– Yeni Count Vertigo’nun bariz bir şekilde Batman’in korku gazı salan düşmanı Scarecrow’a benzemesi.

League of Assassin’in geleceği sezona da mistik logo yakışırdı zaten 🙂

3. sezon harika bir şekilde başladı ve her şekilde ikinci sezondan daha iyi olabileceğinin sinyallerini vermiş oldu. Kadroya eklenen yeni karakterler dizi için büyük farklılık yaratacaklar bu kesin bir şey. Sara’yı bölüm sonunda vuran kişi ise Komodo. 2. bölümde büyük ihtimalle karşımıza çıkacak. Komodo kim ki? diye merak ederseniz yine yayınladığımız Green Arrow serisine yönlendireyim. Zira Komodo, Green Arrow evrenine New 52 serisi ile girmiş bir karakter. Büyük ihtimalle çizgi romandaki gibi Outsiders’ın değil League of Assassin’in bir üyesi olacak. Oliver’ın mali olarak battığını da düşünürsek, bu sezonun temel alacağı seri New 52 Green Arrow serisi olacak.

Özetle Arrow 3. sezonuna bomba gibi başladı ve sezon için çok fazla şey vaat etmekte. Umarız bir önceki sezonun da üstüne koyarak daha iyi bir seyir zevki yaşatır. 


Yorumlar