Inceleme: The Flash S01E01 – City of Heroes

Yönetmen: David Nutter

Senaryo: Andrew Kreisberg & Greg Berlanti & Geoff Johns

Oyuncular: Grant Gustin (Barry Allen/Flash), Candice Patton (Iris West), Daniella Panabaker (Caitlin Snow), Carlos Valdes (Cisco Ramon), Rick Cosnett (Eddie Thawne), Tom Cavanagh (Harrison Wells), Jesse L. Martin (Detective Joe West), Michelle Harrison (Nora Allen), John Wesley Shipp (Henry Allen), Chad Rook (Clyde Mardon), Stephen Amell (Oliver Queen/Arrow)

Yayın Tarihi: 7 Ekim 2014


Bu noktadan sonrası bölüm ile ilgili spoiler içermektedir. Uzak durmanızı, şöyle bir göz atacaksanız spoiler sızıntı kostümünüzü giymenizi tavsiye ederiz

Bölümün konusu:

STAR laboratuvarındaki patlamanın üstünden 9 ay geçtikten sonra Barry uyanır ve hayatında birçok şeyin değiştiğini fark eder. Buna yeni kazandığı süper hızı da dahildir. Bir yandan babasının masumiyetini kanıtlamak için çabalarken öte yandan yeni akıl hocası ve STAR laboratuvarının sahibi Harrison Wells’in hatalarını düzeltmesine yardımcı olmaya çalışacaktır.


Easter egg ve DC Comics göndermeleri

1. City of Heroes: Bölümün ismi Arrow 2. sezonunun ismi ile aynı. Yazar ekibi iki bölümde de aynıydı.

2. Central City/Keystone City: Çizgi romanlarda bu iki kurgusal şehir, ikiz şehirler diye geçerler ve birbirlerine köprülerle bağlıdırlar. Bölümün açılış sahnesinde de aradaki nehirdeki birçok köprüyü görüyoruz zaten.

3. Küçük Barry’nin kıyafeti: Barry’i küçükken koşarken gördüğümüzde üzerinde kırmızı ve sarı renkli bir kıyafetle görüyoruz ki bu Flash’ın çizgi romanlarda giydiği kostümün renkleri.

4. John Wesley Shipp: Barry’nin babasını oynayan Shipp, 1992 yılındaki Flash dizisinde bizzat Barry Allen’ın kendisini oynuyordu!


5. Barry’nin annesinin ölümü: Normalde çizgi romanlarda uzun bir süre boyunca Barry’nin hem annesi hem de babası sağlıklı bir şekilde yaşamaktadır ancak dizinin yaratıcılarından olan Geoff Johns’un yazmış olduğu Flash: Rebirth serisi ile beraber bu değiştirildi. 

Flash’ın baş düşmanı olan Profesör Zoom zamanda geriye giderek Flash’ın annesini öldürür ve annesinin ölümü babasının üzerine kalır. Barry yıllarca bunu kanıtlamaya çalışsa da kimse inanmaz tıpkı dizideki gibi. Yine dizideki gibi yine çizgi romanda da Barry o sarı silüeti görür.

Şimdi ayrıca sarı siluetin yanı sıra Barry’nin annesinin etrafında kırmızı bir şekilde dönmekte. Efendim, Flashpoint isimli macerada Barry geçmişe gidip o gece Zoom’u durdurmak için çabalayıp tarihin akışını değiştirmişti. Buna bağlanabilir.


6. Mardon Kardeşler: İlk bölümümüzün kötü karakteri Weather Wizard ya da gerçek adıyla Clyde Mardon’du. Weather Wizard, çizgi romanlarda ölen kardeşinin bıraktığı notlara göre yaptığı bir asa sayesinde havayı kontrol edebiliyordu. Kardeşi ise hapishaneden kaçarken ölmüştür. Wheather Wizard daha sonra Flash’ın düşmanı kötü adam takımı Rogues’un daimi bir üyesi oldu. 

Şimdi, çizgi romanlarda ölen kardeş Clyde, yaşayan kardeş ise Mark’tır. Yani asıl Wheather Wizard olan kişi dizideki gibi Clyde değil, Mark. Bölümün sonunda Clyde’ın öldüğünü gördük. Yeni Wheather Wizard’ın kim olacağı gayet belli sanki?

7. Her zaman gecikmek: Barry’nin bu alışkanlığı yıllardan beridir çizgi romanlarda da vardır. 

8. Atom Smasher: Iris, parçacık hızlandırıcısı için bu tabiri kullanıyordu. Atom Smasher DC evreninde küçülüp büyüyebilen bir süper kahramandır.

9. Jitters: Iris’in çalıştığı kahve dükkanı çizgi romanda Iris’in en çok gittiği kahve dükkanıdır.

10. Harrison Wells: Harrison Wells aslında bir çizgi roman karakteri değil. İsmen “Zaman Makinası” gibi bir eserin ve daha nicelerinin yazarı H.G. Wells’ten esinlenilmiş olsa gerek.

11. Curtis Braconnier: Iris’in dizüstü bilgisayarını çalıp kaçan adamın herhangi bir çizgi roman bağı yok ancak Arrow dizisinde Colton Haynes’ın (Roy Harper) dublörü olmakta bu arkadaş.


12. Linda Park: Televizyonda gördüğümüz muhabir, Barry Allen’dan sonra Flash kostümünü giyen, Iris West’in yeğeni, gönüllerimizin kızıl koşucusu Wally West’in önce sevgilisi sonra eşi olan kişidir. Wally normalde Barry’den küçük ancak tahminimce Wally West Iris’in aşağı yukarı aynı yaştaki kuzeni olacak.

13. Evan Gibson: Barry’nin gazete haberlerini topladığı tahtada annesinin ölümüyle ilgili bir haberin altında isim olarak Evan Gibson yazmakta. Gibson, çizgi romanlarda Star City Gazette’in muhabirlerinden ve Green Arrow’un dostudur.

14. 52. Bölge: Yine DC Comics’in New 52 serilerine bir gönderme.

15. Grodd: Dr. Wells ve Barry koğuşların yanından geçerken parçalanmış bir kafesin önünde “Grodd” ismini görüyoruz. Grodd, çizgi romanlarda bir uzay gemisinden yayılan radyasyon sebebiyle insansı zekaya sahip olan bir goril kabilesinin lideridir ve dünyayı ele geçirme planı Flash tarafından engellenince Flash’ın en büyük ve en güçlü düşmanlarından birisi haline gelir.

Son serisinde Flash, Grodd’u durdurmak için yukarıda da bahsettiğimiz kötü adam takımı Rogues ile güçlerini birleştirmişti.


16. Gambi Cleaners: Barry’nin koşarak içine girdiği kıyafet temizlemecisi arabasını hatırladık mı? Paul Gambi, bahsettiğimiz Rogues ekibinin kıyafetlerini diken adamdır.

17. Ferris Air: Barry’nin deneme koşusu yaptığı alan aynı zamanda Green Lantern olan Hal Jordan’ın pilotluk yaptığı Ferris Air şirketine aittir.

18. Channel 52: Yine DC Comics çizgi romanlarının son sayfalarında evrende neler olduğunu anlatan bu kurgusal kanalı Arrow dizisinde bolca görmekteyiz.

19. Arrow: Eh, mağarada yaşamıyorsak ve bu diziyi izliyorsak aşağı yukarı Arrow ile aynı evrende geçtiğini de duymuşsunuzdur diye ummaktayım?

20. Harrison’un gazetesi: Bölümün sonunda Harrison Wells’in açtığı 2024 tarihli gazetenin başlığı “Flash bir kriz sonrası kayboldu” şeklindeydi. Dahası gökyüzünün kırmızı olduğundan bahsediliyordu. Şimdi DC evreni geçmişine baktığımızda “Crisis” ismini içeren ve kıpkırmızı gökyüzüne ev sahipliği yapan hangi olay vardı: “Crisis on Infinite Earths”! Peki bu serinin sonunda ne olmuştu? Barry Allen evreni kurtarmak için kendisini feda etmişti.

Gazetenin hemen alt tarafında ise WayneTech ve Queen Industries şirketlerinin iş ortaklığı yapacakları yazıyor. Eh, WayneTech’in sahibinin Bruce Wayne olduğunu söylemeye gerek var mı 🙂


Bölümün artıları ve eksileri

+ Grant Gustin Flash rolünün altından çok iyi bir şekilde kalkıyor. Karaktere ısındırma konusunda hiç sıkıntı yaşatmıyor.

+ Hikaye örgüsü oldukça iyiydi neredeyse bir film havasında işlenmişti.

+ Çizgi romanlarla bağının sağlam olması.

+ Easter Egg yağmuru olması!

– Görsel olarak iyi ancak pek geliştirilememiş bir kötü adama ev sahipliği yapması.

Flash dizisi beklenenden de iyi bir şekilde başladı ve hatta yan dizisi olduğu Arrow’un ilk sezonunu düşünürsek harika başladı bile diyebiliriz. Dizinin yaratıcıları Arrow’dan aldıkları dersleri buraya gayet iyi şekilde uygulayabilmişler. Benim bu dizi ile ilgili en büyük korkum Barry’i espri manyağı bir karaktere dönüştürüp iyice Wally West’e benzetmeleri. Eğer böyle yaparlarsa Wally ileride geldiğinde kopya bir karakter olmaktan öteye gidemeyecek. Eh, gazete haberiyle aşağı yukarı Barry’nin bir gün bırakacağını tahmin de edebiliyoruz. Kısacası Flash dizisi çok fazla şey vaat ediyor ve hayal kırıklığına uğratmayacak gibi duruyor.


Yorumlar