Batman Okuma Rehberi vol.1 – İlk Adım ListesiBu rehber, 2 farklı okur tipine hitap etmektedir.


                1.  İlk Adım Listesi, karakteri ilk defa okumaya başlayacak kişiler içindir. Bu listenin amacı, yeni okuru en hızlı şekilde karakterin güncel sayılarına yetiştirmektir. Karakter hakkında hiçbir şey bilmeyen, ilk defa okumaya niyetlenen ve modern seriye hızla adapte olmak isteyen kişilere önerilir.


                2.  Geleneksel liste, tam bir geçmiş arayan okur listesidir. Bu listede güncel serilere pek yer verilmez. Amaç, karakterin geçmişindeki bütün önemli olayları belli bir sırayı takip ederek okumaktır. Karakter hakkında bir miktar bilgisi olan, bazı çizgi romanlarını takip eden ya da güncel çizgi romanları takip eden kişilere önerilir.


Not: Bütün listeler, yeni çizgi romanlar yayınlandıkça  güncellenecektir. Sizin de önerileriniz, tavsiyeleriniz ya da merak ettiğiniz şeyler varsa, ilgili okuma listesinin altına yorum olarak yazarak bizleri bilgilendirebilirsiniz!


Nereden çizgi roman temin edebileceğinizi merak ediyorsanız da sizi şuraya alalım:

Nereden Çizgi Roman Okunur? Nasıl Çizgi Roman Temin Edilir?


BATMAN İLK ADIM LİSTESİ

 

1. Batman Year One
Yazar: Frank Miller
Çizer: David Mazzucchelli
Basım Yılı: 1987
Ne tarz okur olursa olsun, Batman’e başlangıç noktası burasıdır. Bruce Wayne’in nasıl Batman olduğunu, ilk yılında nelerle karşılaştığını, Komiser Gordon ile ilk karşılaşmasını ve ilk işbirliklerini takip ederken, Gotham şehrini de ciddi anlamda tanımaya başlarız. Liste ne olursa olsun, Batman bu çizgi roman okunmadan takip edilmez.

2. Batman – The Man Who Laughs
Yazar: Ed Brubaker
Çizer: Doug Mahnke
Basım Yılı: 2005


Batman’in ilk yılını öğrendiniz, sırada en büyük düşmanını tanıma zamanı. Joker’in ilk macerası nedir? Hangi suçu işleyerek karşımıza çıktı? Batman’in toy yıllarında onunla karşılaşan Joker nasıl birisiydi? Bunların hepsinin cevabı bu enfes, yaklaşık 60 sayfalık eserde. 


3. Batman – The Killing Joke
Yazar: Alan Moore

Çizer: Brian Bollard
Basım Yılı: 1988
Batman’i tanıdınız, Joker’i tanıdınız ve hatta Jim Gordon’u da yakından tanıdınız. Artık sırada hepsini bir araya getiren ve Batman tarihinin en çarpıcı hikayelerinden birisini oluşturan bu sayıya geldi. Yine yaklaşık 45 sayfalık bu eser, Joker ve Batman ilişkisini mükemmel bir şekilde anlatırken, Batman tarihinin en önemli olaylarından bir tanesine de sebep oluyor. 

4. Batman – The Long Halloween
Yazar: Jeph Loeb
Çizer: Tim Sale
Basım Yılı: 1996


Batman evreni, The Godfather evreni ile buluşsaydı ne olurdu? Mafyalar, para babaları, entrika, Harvey Dent’in esrarengiz geçmişi ve oldukça gizemli, Holiday Killer isimli bir katil. Renklendirmelerinden çizimlerine ve diyaloglarına kadar Batman evreninde baştacı edilesi bu eser, Batman’in en ilginç ilişkilerinden birisini, bir zamanların dostu, sonrasının düşmanı Two-Face’i!

5. Batman – Dark Victory
Yazar: Jeph Loeb
Çizer: Tim Sale
Basım Yılı: 1999


Batman evrenine neredeyse girmek üzereyiz. Bu hikaye, her ne kadar The Long Halloween macerasının devamı olsa da aslında Year One ile başlayan ilk yıl meselesini sonlandırmayı başarıyor. Bu seferse başrollerimizde, Two-Face, Hangman ve Sofia Falcone var. Ve tabii ki ilk Robin, Dick Grayson’un ilk günlerine şahit oluyoruz.

6. Robin Kökenleri
Nightwing New52 #0
Teen Titans New52 #0
Red Hood and The Outlaws New 52 #0
Batgirl New52 #0
Bu noktada ilk adım listesinin amacından bahsetmek gerekiyor. Bu liste, sizi kronolojik hikaye sırasına sokmuyor, burada amaç, siz ilk defa Batman okuyacak olan okuru, olabildiğince hızlı bir şekilde Batman evrenine aşina etmek. Yukarıdaki 4 sayı, bu 4 karakterin en güncel köken hikayelerini anlatmaktadır. Genel olarak bilgilenmeniz için yeterli sayılardır. Daha detaylı öğrenmek için bu listeyi bitirdikten sonra geleneksel listeden ilgili serileri okumanızı öneririz.

7. Knightfall/Knightquest/KnightsEnd


Neredeyse bütün Batman ailesini ve önemli düşmanlarını tanıdınız. Sırada Batman’in en büyük imtihanlarından birisini okuyacaksınız. Bane’in ilk büyük macerası olan bu çizgi romanda, uzun süredir güçlü görmeye alıştığınız Batman’in yıkılışını, boşlukta arayışlarını ve geri dönme çabalarını izleyeceksiniz. Belki Bane’i, The Dark Knight Rises ile tanıdınız ama Bane’in kafasında olup bitenleri, Batman’i algılayış şeklini ve Gotham üzerinde kurduğu planlarını gördükçe karakteri daha da benimseyeceksiniz. Yarasanın belini kırmaya hazır olun!

8. Batman – Hush
Yazar: Jeph Loeb
Çizer: Jim Lee


Her ne kadar kişisel favori listemde Hush serisi en diplerde olsa da yeni bir Batman okuru için okunacak en ideal çizgi romanlardan birisidir. Bütün seri Batman’in neredeyse bütün düşmanlarını ziyaret etmekle geçmesinin yanı sıra, Batman’in bütün dostlarını da görürüz. Yani 12 sayılık Hush serisi, şu noktaya kadar okuduğunuz bütün köken hikayelerinin üzerine eklemeler yaparak sizi evrene daha hakim kılmayı başarıyor. Hush’ın en güzel hikayelerini ise Geleneksel listede vereceğiz.

9. JLA – Tower of Babel
Yazar: Mark Waid
Çizer: Howard Porter
Bu bir Batman dergisi değil. Batman’in, Adalet Birliği’nin bir parçası olduğunu zaten bilmekteyiz. Bu seri, Batman’in DC evrenindeki diğer kahramanlarla ilişkilerini görmek için iyi olmasının yanı sıra DC evrenindeki süper kahramanları incelememiz için de bize fırsat tanıyor. Ancak listedeki diğer serilerin aksine, bu seriyi okumadan önce şu iki sayıdan bir tanesini okumanızı şiddetle tavsiye ederiz: 
Batman: Son of the Demon
Batman & Robin New 52 23.3: Ra’s Al Ghul

10. Batman and Son
Yazar: Grant Morrison
Çizer: Andy Kubert


Yarasa ailesindeki son önemli karakterimiz olan Damian Wayne ile tanışma vaktimiz geldi. Tower of Babel kısmında verdiğimiz Son of the Demon macerası, bu seri için önem teşkil ediyor. Dolayısıyla listenizde, bu iki macera arasında geçiş sayısı şeklinde okumanızı tavsiye ederiz. Bu seriye geçtiğinizde ise daha sonraları Batman dergilerinde önemli yer tutacak, birçok Batman hayranının nefret ettiği, benim gibi sevenlerinin de çok olduğu, en genç robinlerimizden birisini ilk defa tanıyacaksınız.11. Batman – The Dark Knight Returns
Yazar ve Çizer: Frank Miller


Artık klasik serileri bitirmek üzeresiniz ve muhtemelen bu seriyi okuyacak kadar bir altyapı oluşturdunuz. Batman’in en görkemli maceralarından birisini okumaya hazır olun. Ancak sakın karıştırmayın, bu hikaye kronolojik sıralamada hiçbir anlam ifade etmiyor. Tamamen gelecekte geçen bu öykü, yeni okurların kavraması için biraz fazla karmaşık olduğundan gerek, listelerin ilk sırasına koyulmaz. Lakin bu seriyi okumayan da “Ben Batman okuyorum” diyemez.

12. Batman – Court of Owls/City of Owls
Yazar: Scott Snyder
Çizer: Greg Capullo
Artık güncel serilere giriş yapmaya başlayabiliriz. New52 denen evren sıfırlama olayıyla birlikte bütün dergiler baştan başlatıldı ancak Batman dergisi geçmişinden de etkileri taşımaya devam etti. Bu yeni seride yeni bir Batman düşmanı olan Baykuşlar Meclisi ile tanışıyoruz. Güncel serilerdeki ilk adımımız bu seri ile olacak.


13. Batman & Robin – Born to Kill
Yazar: Peter Tomasi
Çizer: Patrick Gleason
Her ne kadar hikayesel anlamda kronolojik sıraya bir etkisi olmasa da güncel Batman serileri içinde en güzel hikayelerden birisini Batman & Robin’in ilk 8 sayısında okuyoruz. Batman ve Damian’ı birlikte muhteşem işleyen bu seride düşmanımız Nobody isminde birisi. Ancak okunması zorunlu bir seri değildir. Atlanabilir.

 
14. Batman – Death of the Family
Öncesinde okunması şart sayı: Detective Comics New52 #01 
Tavsiye yan seri: Batgirl – Death of the Family

Birçok yazar ve çizerin birlikte çalıştığı bu Batman ailesi olayı, yeni evrendeki ilk Joker maceramız. Bütün Batman dergilerine sıçrayan bu hikayenin özünü kavramak için sadece ana Batman dergisini okumak yeterli olacaktır. Joker’in hasta ruhlu planlarını gerçekten de uç noktalarda takip etmemizin yanı sıra yarasa ailesinin geçmişini eşelemek için de harika bir nokta.

15. Batman – Zero Year
Yazar: Scott Snyder
Çizer: Greg Capullo
Güncel Batman’in köken hikayesini bu seri ile öğreniyoruz. Oldukça uzun süren bu macera, hem kaliteli bir Riddler hikayesi, hem de başarıyla üstesinden gelinmiş bir köken hikayesi görevi görüyor. Diğer çizgi romanlarda etkisini görsek de sadece ana seriyi okumak yeterli olacaktır.

16. Batman – Endgame
Yazar: Scott Snyder
Çizer: Greg Capullo
Güncel Batman hikayelerinde şu an için en büyük öneme sahip olan bu seride eski bir düşmanı çok büyük bir oyunla yeniden izliyoruz. Yeni DC evreninde Batman’in, diğer kahramanlarla olan ilişkilerini de takip ederken aynı zamanda Bruce Wayne ile çizgi romanlarda “son” anlama geliyorsa o anlamda son hikayemizi yaşıyoruz.

17. Batman Eternal
Güncel Batman serileri içinde en destansı hikayeye gelmiş bulunmaktasınız. Şu ana kadar okumuş olduğunuz bütün çizgi romanlar sınırlı serilerdi ve 20 sayının üzerinde hiçbir seri bulunmamaktaydı. 52 sayılık bu seri, güncel Batman evrenini en iyi şekilde kavramanızı sağlıyor ve her sayıda hop oturtup hop kaldırıyor. Devam hikayesi Batman & Robin Eternal ise hala devam etmekte.

18. Batman – Super Heavy
Yazar: Scott Snyder
Çizer: Greg Capullo
Ve artık son seriye geldiniz. Yeni Batman’imizin önderliğinde yepyeni ve bambaşka bir macera okuyacaksınız. DC Comics, çizgi romanlarını sıfırlayıp yeniden başlamadan önce Scott Snyder ve Greg Capullo ikilisinin son işlerini mutlaka okumanız gerekiyor. Final sayısıyla birlikte yeni Batman dergilerine hazır olacaksınız.

***

Tebrikler Batman evrenine ilk adımlarını atan pek sevgili okur, güncele yetiştin! Bundan sonrası, uzlaşmaya başlama evresi! Uzmanlaşmak içinse Geleneksel Listemizi tavsiye ederiz.
Ve son olarak, bu serilerden okuduklarınızı incelemek, detaylarını kurcalamak ister misiniz? Listeden seçin, istediğiniz bir çizgi romanın incelemesini yapın, bize inceleme@cizgikafe.com adresinden gönderin, bu listede sizin incelemenizi gösterelim bütün meraklı dostlara! 

 Batman okuyun, okutturun!
Yorumlar