Batman v Superman’e 30 gün kala elimizde neler var?

Geek abilerim ablalarım! Geek olmasa da başımızın üstünde yeri olan kardeşlerim!

 BATMAN v SUPERMAN’E 30 GÜN KALDI! *Arka planda Star Wars Imperial March çalar*
 
Kusura bakmayın bir an kendime hakim olamadım… Yıllardır ‘’Ah şöyle Batman ve Superman’in oynadığı bir film olsa da izlesek’’ veya ‘’Hocam Marvel şaha kalktı gidiyor, nerede bu DC?’’ gibi söylemlerle kendimizi yıpratırken sonunda 25 Mart 2016’da hayallerimiz gerçekleşiyor…

Biz Batman ve Superman isterken DC üstüne bir de Wonder Woman’ı, ayrıca diğer 
Justice League üyelerinin de filmde görüneceğini açıkladı.

Bu film ayrıca DC Genişletilmiş Evreninin başlangıcıdır. ‘’Man of Steel değil mi ya?’’ demeyin. Evet Man of Steel de başlangıç sayılabilir fakat başka bir karakter dahil olmadığı sürece ‘’evren’’ sayılmaz.

Haber dosyamıza başlamadan önce ilk fragmanı izleyin de heyecanınız artsın…

‘’Söyle bana… kanın akar mı? Akacak!’’ Hayır arkadaşlar tabii ki ağlamıyorum. *Tayfun peçete uzat*
Bu fragman yaklaşık 9 ay önce paylaşıldı ve tam 50 milyon kişi tarafından izlendi. Kısaca insanların Superman’den korktuğu ve şüphe duyduğu aktarılmış. Uzaydan gelmiş ve muazzam güçte birini kucaklamaları pek beklenemezdi zaten. Tam da burada Batman devreye giriyor ve filmimiz başlıyor.
Bildiğiniz gibi Bruce Wayne/Batman karakterini Ben Affleck canlandıracak. Aktör daha önce hüsranla sonuçlanan Daredevil filminde Matt Murdock karakterini de canlandırmıştı. Fakat bu sefer işler farklı. Neden mi? Söylentilere göre Warner Bros. yetkilileri Ben Affleck’in performansını o kadar beğenmiş ki 5 filmlik daha kontrat önerilmiş. İyi olup olmadığını 25 Mart’ta biz de göreceğiz, hayranlar olarak adamı vezir de ederiz, rezil de 🙂

Affleck’in performansını beğenen sadece Warner Bros. yetkilileri değil; filmin yönetmeni Zack Snyder da aktöre hayran kalmış. Hatta şöyle diyor;

‘’O harika bir Bruce Wayne. Minnettar olmalıyız. Maskeyi taktığı zaman biliyorsunuz ki çenesi sağlam. Affleck’i seçmek çok da zor olmadı. Benim için müthiş bir seçimdi, yaşı ve fiziğine rağmen role çok uygun.‘’


‘’Batmobile’in yanında bu fotoğrafı çektikten sonra nasıl göründüğüne bakmak için gittiğimde ‘’Hasi*tir çok efsane görünüyor!’’ dedim. ‘’
Gerçekten de müthiş görünüyor! Şöyle bir durum var; tahmin edebileceğiniz üzere Superman, Batman’den daha iri bir karakter. Fakat Ben Affleck, Superman’i oynayan 
Henry Cavill’den daha uzun ve daha geniş bir vücuda sahip. Şekil A’da görebilirsiniz:

Eminiz ki bu fark kamera teknikleri ve açılarıyla rahatça çözülebilecek bir mesele…
Gelelim çok başarılı bir seçim olan Superman’imiz Henry Cavill’e… 
Aktör Clark Kent rolüne 2011 yılında seçildi ve rol için 78 kilodan 87 kiloya kadar çıktı. Birkaç gün önce Instagram hesabından paylaştığı fotoğrafla ise 17 Kasım 2017’de çıkacak Justice League filmi için antrenmanlara başladığını duyurdu.

Henry Cavill’in DC Comics’le kaç film için anlaştığı bilinmese de Batman v Superman de dahil olmak üzere en az 3 filmde Clark Kent olarak boy gösterecek.
Film hakkında bilgilerle devam etmeden önce buyurun bir doz daha Batman v Superman: Dawn of Justice…

 • Zack Snyder filmin yönetmenliğini kabul etmeden önce Christopher Nolan’a sormuş, eğer Nolan hayır deseymiş Snyder teklifi kabul etmeyecekmiş.
 • Bruce Wayne rolü için Josh Brolin ve Richard Armitage düşünülmüş.
 • Man of Steel filminde geçen zaman diliminde Bruce Wayne ailesi diyebileceği kadar yakın kişileri kaybetmiş.
 • Wayne malikanesi yanmış ve Bruce&Alfred ikilisi göl evinde yaşıyormuş.
 • Filmde Wonder Woman 5.000 yaşının üstündeymiş.
 • Batman v Superman filmi daha Man of Steel vizyona girmeden önce planlanmış.
 • Clark ve Lois, Metropolis’teki bir apartman dairesinde yaşıyormuş.
 • Superman, Batman’i istediği an öldürebileceğinin farkındaymış fakat onu savaş arenasında değil, gazeteci Clark Kent olarak yenmek istiyormuş.
 • Zack Snyder, Jesse Eisenberg’in Lex Luthor rolünü almasına ”The Social Network” filmini izledikten sonra karar vermiş.
 • Luthor insan içinde çekici ve esprili biriymiş fakat kapalı kapıların ardında büyük bir öfkesi varmış.
Bu filmin bir de villain’ı var…Superman’in ezeli düşmanı Lex Luthor…
                                                    
Jesse Eisenberg diyor ki;
”Luthor’un trajik bir geçmişi var. Gerçekçiliği çok fazla ve bu da rolü kabul etmemin sebeplerinden biri. -Filmde farklı saç stilleri olduğu soruluyor- Evet, öyle de denebilir ama filmi izlerken göreceksiniz. Lex Luthor’un kel olma sahnesi bugüne kadar oynadığım en harika sahne.”


Eğer ”The Social Network”ü izlediyseniz Eisenberg’ün oyunculuğundan şüphe etmemeniz gerektiğini biliyorsunuzdur.
Madem villain dedik, son fragmanda ortaya çıkan yeni bir villan’la dosyamıza devam edelim…

DOOMSDAY! ! ! Evet, hepimiz son fragmanda Doomsday çıkınca çok şaşırdık, kafayı yiyenler oldu. Benim de dahil olduğum ”fragmanda çok fazla gösterdiler” kervanı oluştu. Filmin olayı
Batman ve Superman savaşı iken fragmanla birlikte bir anda ikilinin yanlarında Wonder Woman’la Doomsday ve Lex Luthor’a karşı takım olmaları hâline geldi.
Biz en iyisi sizi başka bir fragmanla baş başa bırakıp devam edelim…

Zack Snyder’a şunu sormuşlar: ”Yav birader filmde zaten Lex Luthor gibi baba bi karakter var, rahat mı battı sana bi de Doomsday’i getiriyorsun?”


Snyder da durur mu yapıştırmış cevabı; 
”Bu seçim hakkında uzun konuşmalarımız oldu. Batman ve Superman gibi 2 müthiş kahramana karşı, DC evreninin ikonlaşmış ve çok güçlü bir villain’ını getirmek istedik. Doomsday durdurulamaz bir güç ve Dünya için çok büyük bir tehdit.”


DC evreninin büyüklüğünü düşünürsek doğru işlendiği takdirde iyi bir seçim olabilir. Sırasını bekleyen çokça villain var fakat her filme 2-3 villain dağıtılırsa ve doğal olarak kahramanlarımız her seferinde tek filmde 2-3 villain yenerse, işler DC ve Warner Bros. için pek iyi gitmez.

Yayınlanan fragmanlardan sonra elimizde ne var ne yok bi bakalım;
 • Clark Kent ve Bruce Wayne ilk kez Lex Luthor’un partisinde tanışıyor.
 • Batman ve Joker’in hâli hazırda bir geçmişi var.
 • Lex Luthor, Lois Lane’i kendi isteği dışında zorla tutuyor.
 • Parademon mı o? Darkseid göndermesi! Yoksa Doomsday’den sonra o da mı filmde?

 

 • Bruce Wayne yaşından şikayetçi.
 • Wonder Woman!

 • Diana’nın sesini ilk kez duyuyoruz!
 • Batman durumu eşitlemenin yolunu bulmuş.

 • Ve büyük an! Yüce üçlüyü beyaz perdede bir arada ilk görüşümüz!

Madem üçlü dedik, Wonder Woman dedik… bi değinelim bakalım…

           ÇOK YAŞA KRALİÇE! ÇOK YAŞA KRALİÇE!
2013’ün sonlarında Gal Gadot’un, Batman v Superman filminde Wonder Woman’ı oynayacağı açıklandı! Gal Gadot adını 4, 5 ve 6. Fast&Furious filmlerinde duyurmuştu. Fiziksel olarak karaktere ne kadar uygun bir tercih olduğu tartışılsa da Gal Gadot oldukça iyi bir aktris. İsrailli olan Gadot, duyunca ”Sabaha kadar konuş biz dinleyelim be!” diyebileceğimiz bir aksana sahip.

Zack Snyder, Gal Gadot hakkında şöyle diyor;
”Bu filmde Wonder Woman’ın da yer alması müthiş bir fırsat. Dünyanın sonunda bu kadar ağırlığı olan kadın bir süper kahraman ile tanışma zamanı geldi. Tahmin edebileceğiniz üzere çok sayıda aktrisle görüştük. Gal’i diğerlerinden ayıran şey güçlü oluşu, güzel oluşu, nazik oluşu ve aynı zamanda sert biri olmasıydı. Ben Affleck ile olan deneme çekiminde kendi kaderini kendi belirledi çünkü bu tarz çekimlerde denenen kişiler her zaman diğer kişiye ayak uydurmaya çalışır. Gal öyle bir performans sergiledi ki, Ben’in ”Vay canına! Bu kız bambaşka bir şey!” dediğini duydum. Gal’i tanıdıkça ne kadar iyi bir tercih olduğunu anladık.”


Snyder yorumlarına Diana’nın filmdeki rolü hakkında devam etti;

”Filmde cameosu var…aslında cameodan daha fazlası. Geliyor, bir şeyler yapıyor ve gidiyor.”


Bu sahne iddialara göre Bruce Wayne’in rüyası. ”Ya başarılı olamazsam?” düşüncesinin karşılığı. Kısacık TV Spot’ta Ben Affleck gerçekten müthiş bir oyunculuk ortaya koymuş, Bruce Wayne rolünün hakkını sonuna kadar verecek gibi duruyor. Hayır arkadaşlar konumuz Superman’in dökülmüş saçları değil.
Her ne kadar filmin adı Batman v Superman olsa da aslında bu küçük bir Justice League filmi.
Neden mi? Wonder Woman’ın yer aldığını zaten biliyorsunuz, Flash’in kesin olarak cameo yapacağı onaylansa da çok büyük ihtimalle Aquaman ve Cyborg da filmde yer alıp Justice League’in temelleri atılacak. Green Lantern ise düşük ihtimal, fakat bir sürpriz olabilir bekleyip göreceğiz.

ÇOK HEYECANLI DEĞİL Mİ?!

Hazır diğer Justice League üyelerinden bahsetmişken gelin onları da biraz irdeleyelim. Açıkçası filmde irdelenecek çok bir şeyleri yok ama yine de göz atmamızda fayda var.
Daha önce Flash’ın filmde kostümüyle birlikte göreceğimizi duymuştuk. Nerede olacağı olaylara nasıl dahil olacağı ve ekranda ne kadar kalacağı tıpkı diğer karakterler gibi 25 Mart’ta cevaplanması bekleyen bir muamma olsa da en azından filmde sadece Barry Allen’ı değil Flash’ı da görecek olmamız bizi heyecanlandırıyor.Ezra Miller oyuncu seçimi konusunda oldukça tartışılan bir isim. Bunun ana sebebi ise Barry’nin sarı saçlı, Ezra’nın ise siyah saçlı olması. Ama fiziksel farklılıklar bununla kalmıyor tabi Ezra’nın rol için vücüt olarak da cılız olduğu çokça söyleniyor. Bu konuda da filmin kıyafet tasarımcısı katıldığı bir panelde Flash’ın Superman ya da Batman gibi iri yapılı değil tıpkı olimpik atletler gibi daha cılız olacağını söylemişti. Oyuncu seçiminin doğruluğu Ezra’nın oyunculuğunu izlemeden belli olmaz fakat en azından fiziki seçimi bilerek yaptıklarını söyleyebiliriz.

Batman v Superman’i yöneten ve Nisan ayında çekimleri başlayacak Justice League’i de yönetecek olan Zack Snyder, 22 Şubat tarihinde Twitter hesabından Jason Momoa ile olan bir fotoğraf paylaştı. Snyder’in yüzüne pek de meraklı değiliz, fotoğrafta bizim için önemli olan başka bir şey var. Flash’ın kostümüne ilk bakış! Bir Speedster kostümünden çok zırhı andırıyor. ”Techsuit” tabirini kullanabiliriz.
Aquaman konusuna gelirsek, filmde Yüce Üçlü’den sonra en ön plana çıkacak Justice League karakteri kendisi olabilir. Rolü ne kadar etkin olacak orası kesin değil ama yıllar öncesinde sızan senaryoda karakterin rolü büyüktü.
Oyuncu seçimlerinde fiziksel olarak en farklı seçimin Jason Momoa olduğunu söyleyebiliriz sarışın bir karakteri oynamak için fazla esmer olduğu kesin ama oyunculuğuyla altından kalkabileceğini umuyoruz.
Gelelim Cyborg’a, filmdeki rolü muhtemelen bir cameo’yu geçmeyecek ve kendisini Cyborg olarak mı yoksa Vic olarak mı göreceğimiz daha belli değil.

Vic Stone/Cyborg’u oynayan aktör Ray Fisher şöyle diyor;
”DC ve Warner Bros.’un karakterim için olan planlarını bilmiyordum, imza attığımda tek istediğim bu evrenin bir parçası olmaktı. Kendi solo filmim olacağını duyduğumda çok şaşırdım.”

Ray Fisher gerçekten çizgi romandan fırlamış gibi, Cyborg ile arasında inanılmaz bir benzerlik var. DC ve Warner Bros. gördüğümüz kadarıyla harika bir oyuncu seçimi yapmış. Alkış!

Hal Jordan/Yeşil Fener işin bambaşka bir olayı. Çünkü daha Hal Jordan’ı kimin oynayacağı belli olmadı ve bu filmde bir Yeşil Fener görmeyeceğimiz kesin gibi bir şey. Aslında bu filmde Yeşil Fener ile ilgili hiçbir şey kesin değil. DC bir sürpriz yapıp göstere de bilir hiç adı da geçmeyebilir.

Bİ SAHNE DAHA NE KADAR MUAZZAM OLABİLİR BE KARDEŞİM?
Henry Cavill’in yarasa alıp adını ”Ben” koyduğunu biliyor muydunuz?
Artık biliyorsunuz. Film yıldızlarının sosyal medyada birbirine laf atması/kapışması gerçekten harika bir olay. Marvel’da Chris Evans ve Robert Downey Jr. bunu bolca yapıyor. DC’de ise en aktif isim Arrow’dan Stephen Amell. Facebook’ta inanılmaz aktif ve hayranlarla sıkça etkileşimde bulunuyor. Bunu DC’nin beyaz perdedeki yıldızlarından da bekliyoruz! Oyuncuların karakteri oynayıp kendi hâline bırakması yerine onları benimsemesi biz hayranları oldukça sevindiren bir şey.

”Bir daha ki sefere gökyüzünde ışığın çıkınca gitme. Yarasa öldü.”
BOOOOOMMM! Superman, Batman’e karşı olan sabrının sonuna doğru geliyor sanki. Gazeteci olarak yenmek istediğini söylemiştik. Sabrı taşacak mı? İzleyip göreceğiz.

Filme kalan süre azaldıkça Warner Bros. harika görseller paylaşmaya devam ediyor.

”Yarasa öldü… göm onu.”

”Yüz yüze.”

”Onların kahramanı ol Clark.”

”Dünya tarihinin en büyük gladyatör savaşı.”

”Sahte Tanrı.”


”Savaşı bize onlar getirdi.”

Geçtiğimiz günlerde filmin soundtacklerinden bazıları yayınlandı, hepsi birer başyapıt. Dinlemeden geçmeyin.


Yönetmen Zack Snyder’ın filmde cameo’su olacak.

Gotham Şehir Üniversitesi ve Metropolis Devlet Üniversitesi arasında Amerikan futbolu maçı oynanacak.

Ben Affleck bir önceki Batman Christian Bale’den tavsiye mektubu almış.


Batman ve Wonder Woman birbirlerinin sırrını biliyor.

Bu bir Man of Steel devam filmi değil.
Lex Luthor’un kriptoniti var.

Geek abilerim, ablalarım… bizden bu kadar. Yeni gelişmelerle tekrar karşınızda olacağız o zamana kadar iyi beklemeler diliyorum size…

Batman v Superman: Dawn of Justice 25 Mart’ta sinemalarda!

Yorumlar