Christopher Nolan’ın Batman Üçlemesinden En İyi 12 Replik

Christopher Nolan, bir çizgi roman süper kahramanını gerçek dünyaya muazzam bir şekilde uyarlamıştır. Çizgi roman filmlerinin zirvesidir bu üçleme. Bizim alıştığımız süper güçler, büyüler ve benzeri şeyler bir kenara bırakılıp her zaman gerçekçilik ön planda yer aldı. Bu üçleme, Batman’den isteyeceğiniz her şeye sahip. Hani derler ya ”Bir filmin öncelikle kötü karakterinin iyi olması lazım.” diye… bu üçlemenin istisnasız her filminde kötü karakter performansları inanılmaz derecedeydi. Özellikle Joker ki bana göre beyaz perdede izlediğimiz en iyi villain performansı. Bu seri paraya kıyıp üçleme setinin alınmasını hakediyor. Her yıl en az bir kere izlenmeli.

”O Gotham’ın hak ettiği kahraman, ama ihtiyacı olan değil. Onu kovalıyoruz çünkü buna dayanabiliyor. Çünkü o bir kahraman değil. O sessiz bir nöbetçi. Dikkatli bir koruma. Kara Şövalye.”

”Onlardan biriymiş gibi konuşma. Çünkü değilsin! Her ne kadar olmak istesen de… Onlara göre sen de benim gibi bir ucubesin! Şu an sana ihtiyaçları var, peki ya olmadıklarında? Seni de dışlayacaklar. Onların ahlakı, yasaları… kötü bir espri gibi. İlk sorun belirtisinde defedildin. Onlar dünyanın izin verdiği kadar iyiler, sana göstereceğim. İşler yolunda gitmediğinde bu medeni insanlar birbirlerini yemeye başlar. Yani ben canavar değilim, sadece yılanın başıyım.”

”Bazı insanlar para gibi mantıklı şeyleri aramaz. Satın alınamazlar, zorbalık edilemezler ve pazarlık yapılamazlar. Bazı insanlar sadece dünyanın yanışını izlemek ister.”

”İnsanların kendilerini duyarsızlıktan çıkaracak örneklere ihtiyacı var ve bunu Bruce Wayne olarak yapamam. İnsan olarak et ve kemikten ibaretim, göz ardı edilip yok edilebilirim. Bir simge olursam… bir simge olarak bozulmam, sonsuz olabilirim.”

”Bu yaraları nasıl aldığımı bilmek ister misin? Babam ayyaşın ve itin tekiydi. Bir gece, normalden daha da çok çıldırdı. Annem kendini savunmak için mutfak bıçağına davrandı ama bu onun hiç hoşuna gitmedi… hem de hiç. Ben izlerken, Annem’i bıçakladı, bunu yaparken de gülüyordu. Bana dönüp dedi ki: ”Neden bu kadar ciddisin?” Bıçakla peşime düştü… ”Neden bu kadar ciddisin?” Bıçağı ağzıma soktu ve ”Yüzüne biraz gülücük ekleyelim!”

”Herhangi biri kahraman olabilir. Hatta yetim bir çocuğun omuzlarına ceketini koyma gibi sade ve güven veren bir şey yapıp ona dünyanın bitmediğini gösterenler bile.”

”Neden düşeriz, Bruce? Kalkıp kendimizi toplamayı öğrenmek için.”

”Mesele parayla alakalı değil, mesele bir mesaj göndermekle alakalı.”

”Bu şehir daha klas suçluları hak ediyor, ve ben bunu onlara vereceğim.”

”Önce hangisi kırılacak diye merak ediyordum. Bedenin mi? Yoksa ruhun mu?”

”Eğer bir şeyde iyiysen bunu asla bedavaya yapma.”

”O sadece sizin soyadınız değil, efendim! Babanızın da soyadı ve ondan geriye kalan tek şey bu… sakın yok etmeyin!”

Yorumlar