Image Comics’in Sekizinci Kurucusu Mu Vardı?

Çizgi roman dünyasında yeni bir dönemi başlatan Image Comics’in adını duymuşsunuzdur. 90’lı yılların başlarında Rob Liefeld, Erik Larsen, Jim Valentino, Todd McFarlane, Marc Silverstri, Jim Lee ve Whilce Portacio’nun, o dönem Marvel’deki editöryal baskılardan ve kendi çizgi romanlarını basmak istediklerinden kendi yayınevlerini kurmaya karar verirler. Ve Image Comics böylece kuruluverir.

Ama ekibin kurulması ve sayıları yayınlamaya başlamasıyla birlikte bir söylenti çıktı. Image Comics’in aslında sekiz kurucusu olduğu söylentileri… Bu söylentinin çıkış sebebi aslında CNN’nin, Image’in kurulduğu dönemde yaptığı bir haber. Haberde sekiz sanatçının bir araya gelip böyle bir işe kalkıştıklarını söylüyor.

Tabii Image’in o dönemdeki popülaritesinin artmasıyla da bu haber iyice bir söylentiye dönüştü. Bazıları sonradan Spawn serisinde çalışan George Perez’in ya da Ken Stacy’nin Image’in sekizinci kurucusu olduğunu düşünüyordu. Ama muhtemelen öyle bir şey yok. Hatta Image’in sekizinci kurucusunun da olduğunu sanmıyoruz ama bu söylentiler bizi sekizinci kurucu olmayı kıl payı kaçıran Chris Claremont’a götürdü.

Image kurulurken, Rob Leifield, Erik Larsen ve Jim Valentino ile o dönemin alternatif bir yayınevi olan Malibu Comics’te çalışmayı düşünüyordu. Leifield aynı zamanda Todd McFarlane ile kendi şirketlerini kurmak hakkında bir iki sohbet etmişti. Ama hiçbiri bu işe girişmek için cesaretlenemiyordu. Ta ki Jim Lee’yi katılmaya ikna edene kadar… Jim Lee o dönemde de şu anda olduğu kadar popüler bir çizerdi ve böyle bir yıldızı kadroya katmayı başaran ekip bir başka yıldız Marc Silvestri’yi de aralarına aldıklarında iş ciddiye bindi. Ve Image için çok önemli olan Jim Lee’nin ısrarı üserine o dönem ki X-Men’deki yazar arkadaşı Whilce Portacio’yu da  aralarına katarak kurucu ekibi tamamlamış oldu.

İşte o ekibe son anda katılan Whilce Portacio, Chris Claremont ile bir iş yapmak istiyordu.  Hatta o dönem Amazing Heroes #202’de Portacio bu konuda şöyle demiş:

Amazing Heroes:Anladığım kadarıyla Claremont ile bir iş yapmak istiyorsun
Whilce Portacio:Kafamda bir kaç fikir var ve Claremont’un da bir taslağı var. Yani evet belki birlikte çalışabiliriz, Ama hala projelerimize başlamamış durumdayız. Belki ikisini karıştırırız belki de birleştiririz. ama evet Chris ile çalışmak isterdim.
Amazing Heroes:Birlikte yapmayı düşündüğünüz şeylerden bir kaç detay anlatabilir misiniz?
Whilce Portacio:Chris’in fikrini tam bilmiyorum ama ona The Huntsman diyor. Ama kendi adıma, bir çeşit takım düşünüyorum. Bana en yakın gelen fikirlerden biriyse bir Predator takımı bilirsin Arnold Schwarzennegger ve takımı gibi. Kendine bir iş arayan bir avuç paralı asker.

İkisi fikirlerini tabi bir araya getiremedi. Ama ayrı ayrı olarak yayınladılar. Portacio Wetworks isminde seriyi çıkarttı ama seri çok uzun ömürlü olmadı. Ve Chris Clariemont’da daha sonra Image için çalışırken Huntsman’i de WildCATs serisinde boy göstertti ama o karakter de çok tutmadı.

Şimdi Portacio’nun Chris’i Image’e çağırmak istediğini biliyoruz, peki neden yapmadı? Şöyle diyeyim Portacio Image’in kurucuları arasında bir nevi dış kapının dış mandalıydı. Şirketin yedi kurucusu olmasına rağmen altı ortağı var ve tabi Portacio ortak değil. Kendisi zaten ekibe Jım Lee’nin ısrarı üzerine katılmıştı ve daha kendisinin bile Image’de olmak isteyip istemediğine dair net bir fikri yoktu hatta öyle ki diğer tüm yazarlar Marvel’den istifa etmesine rağmen Portacio hem Marvel hem de Image için çalışıyordu.

Yani belki de Portracio’nun sözü biraz daha geçseydi şuan sekiz Image Comics kurucusu olacaktı.

Yorumlar