Reytingmatik: 28 Mart-3 Nisan

28 Mart-3 Nisan haftasında yayınlanan dizilerin Amerika’daki izlenme sayılarını çıkardık.
Sıra
İsim
Sezon
Bölüm
Kanal
ABD İzlenme Sayısı Önceki Hafta (Milyon)
ABD İzlenme Sayısı (Milyon)
1
The Walking Dead
6
16
AMC
12.38
14.19
2
Supergirl
1
18
CBS
6.00
7.17
3
Gotham
2
16
FOX
3.89
3.82
4
Lucifer
1
10
FOX
3.82
3.76
5
The Flash
2
17
CW
3.00
3.39
6
Agents of S.H.I.E.L.D.
2
14
ABC
2.88
3.20
7
The Arrow
4
17
CW
2,09
2.24
8
iZombie
2
16
CW
1.21
1.25
9
Legends of Tomorrow
1
9
CW
Yayınlanmadı
1.97
İlk 3 diziyi değerlendirdiğimizde;
The Walking Dead sezon finali yaptı. Sezon finali 6. sezonda en çok izlenen ikinci bölüm oldu. 7. sezonu bekleyemeyecekler için dizi şu an çizgi romanın 100. sayısında, cilt olarak da 17. ciltte. Tabii dizi kritik noktalarda çizgi roman ile aynı konuları işlese de seyirciyi şaşırtmak için farklı kişileri öldürme yöntemine gidiyor. Mesela çizgi romanda yaşayıp dizide ölen karakterler mevcut ya da tam tersi, çizgi romanda ölen ve dizide yaşayan karakterler de var. Bu sebeple çizgi romanlara güvenip de şu ölecek, bu yaşayacak dememenizi tavsiye derim.
İkinci sırada Supergirl var. Bu hafta izleyici sayısını arttırma sebebi Flash ile ortak bölümü olmasıydı. Ayrıca sezon finali hikayesi olan Myriad’a da giriş yapıldı. Ayrıca dizi 11 Nisan’a kadar ara verdi bunu da belirtelim.
Üçüncü Sıradaki Gotham ise küçük bir düşüş yaşasa da yine sadık bir izleyici kesimine sahip, dördüncü sıradaki Lucifer ile arasında çok az bir farklılık var, 70 binden 60 bine indi.
Bu haftanın en az izlenen dizisi ise Legends of Tomorrow oldu. Çok büyük umutlar ile başlasa da her hafta 100-200 gibi bir seyirci kitlesini kaybetmeye devam ediyor. Her ne kadar 2. Sezon onayını almış olsa da bekleneni karşılayamamış bir dizi oldu. Tanıtım filmini izleyenler hatırlar, çizgi romanvari bir hava ile bol efektli bir hava sağlanmış, en sonda ise dev robotun ayağını gördüğümüzde bir hayli umutlanmıştık. Ancak dizi başladığı zaman, görsel efektlerden mümkün olduğunca kaçınmaya çalıştı. Örnek vermek gerekirse, Firestorm yayınlanan 9 bölümde toplamda 90 saniye gibi bir süre göründü, son 2-3 bölümdür Firestorm’u görememiştik. 9. Bölümde ise sadece 3-4 saniye gözüktü. Hawkgirl kanatlarını açıp uçmayalı bir hayli zaman oldu, Atom ise 9 bölümde toplamda herhalde 4 yada 5 kez küçüldü. Tabii bu bütçeler kesilse de uzay efektleri kullanılmaya devam etti. Tabii onlar da her bölüm 15-30 saniye arası kullanılıyor.  Kısaca seyircinin asıl istediği, süper kahramanların güçlerini görmeyi başaramadık, karşılarında zaten süper kahraman gerektirecek bir olay da çıkmadı. Bütçe yetersizliğinden dolayı vaat edilenleri veremiyor gibi.
Asıl sorun ise senaryodan kaynaklanıyor. Rip Hunter ve ekibi Vandal Savage’ı durdurmak için zamanda bir ileri bir geri gidiyorlar ancak sadece kendi aralarındaki meseleler ile uğraşıp Vandal Savage’ın karşına çıkıyorlar, çoğu zaman dayak yiyip başka zamana gidiyorlar. Onu durdurmak için yol aradıklarını söyleseler de, buldukları her şeyi bir bölüm sonra Vandal Savage’a geri veriyorlar. Sezon açılışında ise eğer Vandal Savage durdurulursa daha büyük bir kötülüğün onun yerini alacağı söylenmişti. Yani sezon sonunda herkes sorunlarını bir kenara bırakıp Vandal Savage’ı durdurarak bir Geleceğin Efsaneleri olacaklar ancak Vandal Savage’ın yerine gelecek olan yeni kötümüz ile tanışacağız ve 2. sezon da aynı hengame ile devam edecek.
Sezonun bitmesine 7 bölüm kaldı ve 11. Bölümde Jonah Hex’i göreceğiz. Umarım dizi kısa zamanda toparlar.
Evet dostlar haftaya görüşmek üzere…

Yorumlar