Yok Artık: Vertigo Baş Editörü Kovuldu! Superman Ofisinden Tacizci Çıktı!

DC Comics’in Vertigo ağına hakim misiniz? Vertigo, DC’nin doğruca yetişkinlere yönelik yayınlar çıkardığı, büyük kalibre yazarların kullanıldığı ve büyük ölçüde yaratıcı-sahipli (creator-owned) seriler çıkardığı bir bölümdü. 2011 yılında DC Comics New52 başlattı ve ana evrenini yeniledi. Ancak benzer bi yapılanmaya Vertigo için gitmediler. 2012 yılında ise Vertigo’nun başındaki, çizgi romanlar için çok değerli kişi, Karen Berger, Vertigo’dan ayrıldığını açıkladı.

Karen Berger’ı tanımayanlarınız için söyleyeyim, kendisi Alan Moore, Neil Gaiman, Grant Morrison, Peter Milligan, Jamie Delano ve daha birçok efsaneleşmiş yazarı Vertigo çatısı altında çalışmaya ikna eden kişi. Yani Berger olmasaydı, Hellblazer, Swamp Thing, Animal Man, 100 Bullets ve Fables gibi seriler olmayacaktı.

Berger’ın ayrılması açıkçası biraz tartışma yarattı. Her ne kadar kendisi bir açıklama yapmasa da DC tarafından “daha iyi bir yapılandırmaya gidilmesi” benzeri bir gerekçe öne sürüldü. Bir müddet sonra Berger ilk defa ağzını açtı ve New52’daki Constantine’in, Vertigo’daki Constantine’le en ufak bir alakası olmadığını söyledi. Böylece de ufaktan ufaktan bir şeyler yakalamaya başladık. Çünkü Hellblazer, Fables, Unwritten gibi uzun soluklu serileri tamamlanan Vertigo’nuni yine Constantine, Animal Man gibi karakterleri de ana evrene geçmişti. Ve açıkçası, DC Comics, Vertigo’yu New52 çıktıktan sonra pek de umursamadı. 1993’ten beri DC Comics’te çalışan ve yayıncılıktan anlayan Shelly Bond döneminde de American Vampire, Astro City, Effigy, Clean Room gibi leziz seriler çıkmıştı.

Tüm bunlardan sonra da bugüne geldik. 2012’de Berger’ın yerine Vertigo CEO’su olarak geçen Shelly Bond, dün akşam, tabiri caizse “kovuldu”. DC Comics, basın ortakları CBR’a şu açıklamayı yaptı:

Nisan 2016 itibariyle DC Entertainment, Vertigo alt markasını yeniden düzenlemekte. Hedef, rekabetçi kalmaya devam edip, değişen pazara uyum sağlayarak, şirketi gelecekte daha başarılı hale getirmek.
Güncellenmiş iş yapımızda, bazı çalışanlarımızın rolleri, iş tanımları değişecek ve sorumlulukları farklılık gösterecek.
Ne yazık ki bu yeniden yapılanmanın sonucu olarak, Vertigo Başkanı ve baş editörünün pozisyonu boşaltıldı. Bu oldukça zor bir süreçti ve bütün kararlarımızı büyük bir dikkat ve ehemmiyetle verdiğimizi bilmenizi isteriz.
Shelly Bond’un Vertigo’ya, kitaplarına ve yaratıcılara yaptıkları şeyler için çok müteşekkiriz.
Shelly, Vertigo’da bir miras bıraktı ve geleceği de bunların üzerinden kuracağız. Kendisi her zaman bizim çok değer verdiğimiz bir üyemiz olarak kalacak.

Vertigo, son zamanlarda çok düşük satışlar yapmaya başlamıştı ve dahası ses getiren kitaplar çıkarma konusunda da başarısız oldular diyebiliriz. Muhtemelen bu hafta açıklanan Eisner Ödüllerine sadece 1 (bir) Vertigo kitabının aday olması da bu konuda önem taşıyan bir şey olabilir. Bir diğer sebep de Bond’un hazırlattığı yeni Sandman kitaplarının ECCC’de duyurulması planlanırken bir türlü duyurulamaması ve yazarların kesinleştirilememesi de bir başka etken olabilir.

Bleeding Cool’un kaynaklarına göre Shelly Bond, uzun süredir üst yönetimle takışmaktaymış, kendisine gereken serbestliği vermediklerinden yakınmaktaymış.

Shelly, kendi Twitter hesabından bir şeyler söylemese de Twitter’da tepkiler büyük. Geçen sonbahar, Superman dergilerindeki üst düzey editörlerden birisinin tacizci olduğu duyulmuştu. Sonra bunun Eddie Berganza olduğu öğrenildi ve endüstrideki birçok kadının DC’den adım adım uzaklaşmaya başladığını öğrenmiştik. Hatta Superman ofisinde hiç kadın çalışan yoktu. Eisner ödüllü ve bu hafta açıklanan 2016 Eisner adaylıklarında da adaylardan birisi olan çizgi roman gazetecisi Janelle Asselin üst üste şunları attı:

“Arkadaşlar saat geç oldu ama kızgınım, aynen Shelly’i kovsunlar ama Berganza pisliğini tutmaya da devam etsinler bakalım. Çizgi roman dünyasındaki bok kafalı tacizcilere odaklanmayı geçtim artık. Evet, 2011’de Eddie Berganza’nın davranışlarını DC’ye şikayet edenlerden birisi de bendim. Adamı kovacaklarına terfi ettirince ayrıldım. Berganza ve onun gibiler yüzünden şu an PTSD (Travma sonrası stres bozukluğu) yaşayan arkadaşlarım var. Ama tabii, siz gidin Shelly’i kovun. Ama DC’nin Shelly’i kovmasını geçelim, Berganza yüzünden kaç tane kadın çalışanın DC’den ayrıldığını biliyor musunuz? Berganza olmasa orada kalırlardı. Sakın değişeceklerini düşünmeyin, daha iyi olacağını ummayın, kalbinizi kırarlar.”

Survivors Club çizeri, Ryan Kelly şunu dedi:

Eskiden çizgi roman endüstrisinde olan şeyler sadece üzücüydü. Şimdi duyduğum anda deliriyorum. Neden kızgın olduğumu da gayet iyi biliyorsunuzdur. 

Jennifer De Guzman:

Bu arada, eğer DC ofisinde sizin adınıza bir dünya taciz dosyası varsa, ama erkekseniz, gönül rahatlığıyla kurtuluyorsunuz. Resmen Berganza’yı zapt edebilmek için Superman ofisine bir tane bile kadın çalışan vermediklerini biliyor muydunuz?

Mariah McCourt:

Shelly, kaç yıldır Vertigo için delice çalıştı, çırpındı, kaç kişinin peşinden koştu, kaç yazar yetiştirdi. Canını dişine takan birisini kovup, hakiki bir tacizciyi, hem de editör pozisyonunda hala tuttuklarına inanabiliyor musunuz? DC’nin Vertigo hakkında söylediği hiçbir şeye inanmıyorum.

Özetle, DC Comics şu an feci şekilde taşa tutulmakta. Twitter’da ufak bir aramayla öfkeli kalabalığın arasına siz de katılabilirsiniz! Bu haftanın diğer önemli olayı Eisner Ödülleri adaylarına da buradan bakabilirsiniz.

Yorumlar