Arrow Sezon 4 – Çizgi Roman Göndermeleri 12-23

Flash’ın sezon finalinden sonra sezonun geri kalan bölümlerinin çizgi roman göndermelerini çıkarmıştık. Şimdi de sıra Arrow’un 4. sezonunun son kısmında. Daha önceki bölümler nerede diyorsanız, ya da ilk sezonları yeniden yad etmek istiyorsanız, yukarıdaki menüden Dizi İncelemeleri kısmına tıklayabilir veya zahmet etmeyip şu linke dokunabilirsiniz:

Dizi İncelemeleri

Öyleyse üzücü bir şekilde takip ettiğimiz 4. sezonun geriye kalan 12 bölümdeki oldukça az olan çizgi roman göndermelerine bakalım.

S04E12 – Unchained

Calculator: Felicity’nin babasıyla bu bölümde tanıştık. Çizgi romanlarda Green Arrow ile belli bir münasebeti yok, sadece milleti sinir eden tuhaf ve düşük kalibreli bir kötü. Ancak ilginç bir ortak nokta olarak Identity Crisis serisinde Green Arrow, Merlyn ve Calculator’u bir arada görebilirsiniz.

Cadmus: Cadmus ismi bu bölümde ilk kez geçti. Project Cadmus, Jack Kirby’nin yarattığı bir şeydi. Bu proje bir genetik mühendislik projesiydi ve DNA değiştirerek kahraman yaratılmasını sağlıyordu.

Amertek: Logosu geçen bu şirket, çizgi romanlarda bir silah üreticisidir ve John Henry Irons yani Steel’in silah ürettiği bir şirkettir. Daha sonra bu silahlar istenmeyen kişilerin elince geçince de durumlar haliyle karışmıştı.

S04E13 – Sins of the Father

7th ve Rucka: Daha önce de birkaç kere geçmişti. Bu sokağın adı, DC Comics’in efsane yazarlarından Greg Rucka’ya bir gönderme.

Sins of the Father: Her ne kadar tam bir gönderme sayılmasa da bu bölümle aynı isimde bir Starman macerası, The New Batman Adventures bölümü ve John Wesley Shipp’in oynadığı Flash dizisinden bir bölüm var.

S04E14 – Code of Silence

Felicity’nin iyileşmesi: Bu bölümde Felicity, Curtis Holt’un geliştirdiği, omuriliğe yerleştirilip sinir sistemini onaran çip sayesinde yeniden ayağa kalkabildi. Çizgi romanlarda New52 döneminde Barbara Gordon/Batgirl de bu şekilde bir çiple tedavi edilip ayağa kaldırılmıştı.

Demolition Team: Bölümdeki bina yıkıcı askerler, çizgi romanlarda da inşaat temalı isimlere sahipler ve kiralık olarak çalışıyorlar.

Terrific: Oliver, Curtis’e böyle iltifat ediyordu. Bilindiği üzere Curtis Holt’un çizgi romanlardaki kahraman adı Mr. Terrific’tir.

S04E15 – Taken

Vixen: Bu bölümdeki konuk oyuncumuz, daha önce Arrow evrenine bağlı olan kısa bir animasyon dizide de yer almış olan bir karakter. Kendisi Gerry Conway ve Bob Oksner tarafından te 1978’de yaratılmış bir karakter.

Fair-Play Ceketi: Curtis’in evinde giydiği ceket, çizgi romanlarda Mr. Terrific’in hiç çıkarmadığı ceketle bire bir aynı. Curtis’in olimpiyat seviyesindeki bir atlet olması da Mr. Terrific’in özelliklerinden birisi.

S04E16 – Broken Hearts

Sıfır göndermeyle bölümü doğrudan geçiyoruz.

S04E17 – Beacon of Hope

Bug-Eyed Bandit: Bu bölümdeki arılara takıntılı hanımefendi, çizgi romanlarda dandik bir Atom düşmanıdır. Kendisi çizgi romanlarda erkektir ve adı Bertram Larvan’dır. Dizideki hanımın adıysa Bree Larvan’dı.


Neal Adams: Curtis, Green Arrow’un şirketteki elemanlardan Neal Adams olduğunu düşünüyordu. Neal Adams, 1980lerdeki efsane Green Lantern/Green Arrow serisinin yaratıcılarındandı.

Arrowcave: Curtis, ekibin karargahını görünce bu tabiri kullanıyordu. Gerçekten de Oliver’ın çizgi romanlarda uzunca bir süre karargahına Arrowcave dediğini biliyor muydunuz?

S04E18 – Eleven-Fifty-NineGündüz Bölge Savcısı, Gece Süper Kahraman: Laurel için kullanılan bu cümle her ne kadar çizgi romanlardaki birçok karakter için geçerli olsa da Green Arrow bir zamanlar gündüz belediye başkanı, gece süper kahraman olmuştu.

S04E19 – Canary CryÇakma Black Canary: Laurel’ın kıyafetlerini çalıp ismini kullanan Evelyn Crawford, çizgi romanlarda Starling ismiyle Black Canary’nin, Birds of Prey ekibindeki takım arkadaşlarından birisi olmuştu.

S04E20 – Genesis

Hub City: Bölümde gördüğümüz “Hub City’e hoşgeldiniz” tabelasının ait olduğu şehir, çizgi romanlarda The Question’ın şehridir.

Fortuna: Her ne kadar bu bölümdeki büyücü ablanın çizgi romanlarda bir karşılığı olmasa da kumarhanede bulunması, bize çizgi romanlarda tarot kartlarıyla içli dışlı olan büyücü Madame Xanadu’yu hatırlatıyor.

S04E21 – Monument Point

Monument Point: Bölüme adını veren bu yer, çizgi romanlarda Justice Society of America’nın bir dönem karargahlığını yapmış bir bölgeydi.

Havencroft: Felicity’nin yönünü değiştirdiği nükleer füze bu bölgeye düşüyordu. Havencroft, çizgi romanlarda Monument Point’in bir bölgesinin adıdır.

S04E22 – Lost in the Flood

Göz: Felicity ve eski sevgilisinin hackerlık savaşı sırasında Felicity’nin ekranında beliren koca göz, her ne kadar başka bir bağlantısı olmasa da çizgi romanlarda OMAC isimli robotik birliklerin başındaki varlık Brother Eye’a bir gönderme olabilir. Çizimi oldukça benzemekte zira.

Kubbe: İnsanların hapsolduğu kubbe The Prisoner dizisinden tutun, Simpsons’a, Under the Dome dizisine kadar yaygın bir kullanıma sahip. Çizgi romanlarda ise en son Convergence serisinde Telos isimli bir varlık tarafından şehirleri sınırlandırmak için kullanılmıştı.

S04E23 – Schism

Leonid Kovar: Taiana’nın bahsettiği bu isim, çizgi romanlarda Red Star ismini kullanan Rus bir süper kahramana ait. Oliver önümüzdeki sezon Rusya’ya gittiğinde kendisiyle tanışma ihtimalimiz oldukça yüksek.

Belediye başkanı: Oliver sonunda belediye başkanı oldu. Çizgi romanlarda da kendisi bir süreliğine bu görevi yerine getirmişti. Tam olarak belediye başkanı olduğu dönemse Judd Winick’in yazdığı Crawling Through the Wreckage cildiydi.

Sezonun sizi hayal kırıklığına uğrattığının farkındayım. Bunun için en azından Green Arrow’u yeniden sevebilmek için çizgi romanlarına yönelebilirsiniz. Ne okuyacağınızı bilmiyorsanız da hazırladığımız okuma rehberine göz atabilirsiniz:

Green Arrow Okuma Rehberi

Yorumlar