The Flash Sezon 2 – Çizgi Roman Göndermeleri 12-23

The Flash’ın ilk sezonunu ve ikinci sezonunun ilk kısmını, çizgi roman göndermeleri açısından uzunca incelemiştik. Bu incelemelere, yukarıda da bulunan TV İncelemeleri sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Öyleyse sezonun geri kalanını tamamlayalım!

S02E12 – Fast Lane

Tar Pit: 2001’de dizinin de yapımcılarından olan Geoff Johns’un Flash 174. sayısında yarattığı kötü adam.

Coast City Pizza: Yemek saatinde West ailesinin buradan yediğini görmüştük. Coast City bildiğiniz üzere Green Lantern Hal Jordan’ın şehri.

Diamond Detailing: Bölümde gördüğümüz bu şirketin logosu ve ismi, dünyada çizgi roman dağıtım işini tekeline almış olan Diamond Distributions’a bir gönderme.


S02E13 – Welcome to Earth-2

Killer Frost: Her ne kadar çizgi roman dünyasında 3 tane Killer Frost olsa da Caitlin sonuncusuydu. Yani çizgi romanlarda Firestorm’un sevgilisi olan Killer Frost, Caitlin değildi.


Deathstorm: Çizgi romanlarda Deathstorm’u sadece iki kere gördük. Birincisi, Blackest Night serisinde ölü bir şekilde geri dönen Firestorm’da, ikincisi ise Forever Evil serisinde Firestorm’un kötücül benzerinde görmüştük.

Papyon: Earth-2 Barry Allen’ı papyon takıyordu. Papyon çizgi romanlarda Barry Allen’ın uzun süre giydiği aksesuarlardan biridir.

Barry’nin telefonu: Telefondaki isimler “Diana, Bruce, Hal” idi. Tabii ki “Diana Prince, Bruce Wayne ve Hal Jordan’a” gönderme.

Reverb: Çizgi romanlarda Reverb, Cisco’nun benzeri değil, kardeşi Armando’dur.

Pasko ve 4th: Geomancer’ın olay çıkardığı bu sokağın adı DC Comics’in 70lerdeki çizerlerinden Martin Pasko’ya gönderme.

Atlantis: Earth-2’da Aquaman’in deniz altı ülkesi Atlantis, meşhur bir turistik yermiş ve Jay burada yakın bir arkadaşa sahipmiş. Arthur Curry?


Belediye Başkanı Cold: Captain Cold, Earth-2’da belediye başkanıymış. Alternatif bir evrenin anlatıldığı Flashpoint eventinin Citizen Cold mini serisinde Captain Cold bir kahramandı.S02E14 – Escape from Earth-2

Velocity-9: Çizgi romanlarda hız veren bir uyuşturucu. Nice iyi niyetli insanı kötü adamlara çevirmişliği olmuştu.

S02E15 – King Shark

“We are gonna need a bigger Flash”: Yani bangır bangır bir Jaws göndermesi. Filmde de köpek balığıyla karşılaşma sonrası verilen tepki “We are gonna need a bigger boat” olmuştu.

Nautilus Labs: Her ne kadar DC evreninde önemli bir araştırma merkezi olmasa da Nautilus, Denizler Altında 20,000 Fersah kitabındaki denizaltının adıydı.

Promethium: Bölümde bu isimdeki bir metalin sadece adı geçti. Bu metal, Cybork Victor Stone’un metal parçalarının üretildiği madde. Ayrıca bir dönem Deathstroke da zırhını bu metalle kaplatmıştı.S02E16 – TrajectoryEliza Harmon: Bölümümüzün kötüsü Trajectory, çizgi romanlarda da bir koşucuydu. Güçlerini Lex Luthor’un, Superman’in yerini alsınlar diye herkesin içindeki meta genlerini ortaya çıkarmaya çalıştığı Everyman projesi sayesinde almıştı. Ayrıca ölüm sahnesinde parçalara ayrılıp un ufak olması da Crisis on Infinite Earths serisinde Barry’nin öldüğü sahneye gönderme olsa gerek.

Opal City: Bölümün sonunda Jesse’nin Opal şehrine gittiğini gördük. Bu şehir Starman Jack Knight’ın şehridir.S02E17 – Flash Back

Pied Piper’ın iyi olması: Bölümde Flash zamanı değiştirince Pied Piper iyi birisine dönüşüyordu. Çizgi romanlarda Hartley, Flash ekibinin çok uzun bir süre yardımcısı olmuştu. Sadece onun Flash’ı Barry değil, Wally’di.

Hız formülü: Barry’nin Thawne’dan aldığı verilerde, çizgi romanlarda Johnny ve Jessie Quick’e hızlarını kazanmalarını sağlayan formülü açık bir şekilde görebiliyoruz: 3×2(9yz)4A!


S02E18 – Versus Zoom


Ashley Zolomon: Zoom’un annesinin adının Ashley Zolomon olduğunu öğreniyoruz ama çizgi romanlarda Ashley, Hunter Zolomon’un annesi değil karısı. Bir baskında yanlış tahmin yaptığı için kayınbabasının ölümüne sebep olunca bütün hayatları alt üst olmuştu.

S02E19 – Back to Normal
Griffin Grey: Bölümde hızlı bir şekilde yaşlanan kötü adamımız, aslında çizgi romanlarda Bart Allen’ın Flash olduğu dönemden “Griffin” adındaki bir düşman.

Ace Chemical: Griffin ve Flash’ın karşılaştığı bölgelerden birisi buydu. Bu şirket, Batman oyunlarından ve çizgi romanlarından hatırayabileceğiniz gibi Joker’in, dev asit kazanlarına düştüğü yerdir.

S02E20 – Rupture

Rupture: Rupture çizgi romanlarda doğrudan bir Vibe düşmanı. İlk defa Justice League of America #223’te gözükmüştü.

Deneyi tekrarlamak: Barry’e güçlerini yeniden kazandırmak için parçacık hızlandırıcısı deneyini tekrarlamaya kalkıyorlar. Çizgi romanlarda, Flashpoint serisinde Barry bütün hızını kaybediyordu. Girdiği alternatif evrende Thomas Wayne’le birlikte ilk yaşadığı olayı tekrarlayıp hız kazanmaya çalışıyordu.


S02E21 – The Runaway Dinosaur
Dönüş noktası: Barry ve Iris aralarında konuşurken, Barry, Iris’e onun sesinin her zaman eve geri dönebilmesi için bir nokta olduğunu söylüyordu. Çizgi romanlarda bu ilişki Wally West ve çok sevdiği eşi Linda Park arasında var. Wally zamanın ya da Speed Force’un içinde ne kadar kaybolursa kaybolsun, her zaman Linda’ya yöneldiğinde yönünü bulabiliyordu.


S02E22 – Invincible

Black Siren: İlginç bir şekilde, bu bölümde Katie Cassidy’nin oynadığı karakter, çizgi romanlarda değil, ilk defa 2000lerin başındaki Justice League dizisinde ortaya çıkmış bir karakter.

Wally’nin kahramanlığı: Wally, bir çifti kurtardığında babasına bunu “Flash hayatımı kurtardı, ona kurtarılmaya değer olduğumu göstermeliyim” diyordu. Bunun tamı tamına aynısını Arrow’da Roy harper şahsında izlemiştik.

Boyut frekansı ayarlayıcısı: Bu bölümde metainsanları kapatmak için kullanılan alet, çizgi romanlarda Crisis on Infinite Earths serisinde kullanılmıştı. Ama oradaki amacı çok daha farklıydı.

Blackest Night: Iris, Zoom’un meta ordusunun şehri ele geçirmesini bu şekilde tanımlıyordu. Blackest Night, ölülerin dirilip yaşayanlara saldırdığı efsane bir Green Lantern hikayesidir.


S02E23 – The Race of His Life

1955: Henry Allen’ın mezar taşındaki doğum tarihi bu. Aynı zamanda karakteri oynayan John Wesley Shipp’in de doğum yılı 1955.
Infinite Earths: Harry, evrende “Sonsuz dünyalar” olduğunu söylüyordu. DC’nin en meşhur serisi Crisis on Infinite Earths’e ve daha nice eventlere gönderme.
Çokluevreni yok edecek makina: Efendim, Zoom’un, tüm diğer evrenleri yok etmek için kullandığı makina tamamen Crisis on Infinite Earths serisinde Anti-Monitor’un kullandığı makinanın mantığında. Sadece bununla kalmıyoruz, o seride de Barry Allen, makineyi yok etmek için etrafında tur atıp kendisini feda ediyordu!


Black Flash: Jay, Time Wraith’ler tarafından yakalandığında önce kurukafalaştı, sonra da götürüldü. Bu esnada da göğsündeki simge kırmızı-beyaz bir renk aldı. Bu görüntüsü tamamen Flash çizgi romanlarındaki Black Flash’ın görüntüsüne ait. Black Flash, koşucular hayatlarının sonuna geldiklerinde onların peşine düşüp son koşularını yapmalarına ve canlarını teslim etmelerine sebep olan bir nevi Speed Force Azraili. Black Flash’ı atlatabilen tek kişiyse Wally West olmuştu. Kendisini merak edenler, Mark Millar ve Grant Morrison’un yazdığı Flash #139-#140-#141. sayılardaki Black Flash macerasını okuyabilir.

Flashpoint: Barry, bölümün sonunda çocukluğuna gidip, annesinin öldürüldüğü gece Eobard Thawne’ı durdurdu. Flashpoint çizgi romanında da hemen hemen aynı bu olayı yaptıktan sonra geleceğe yeniden döndüğünde bütün evreni değişmiş bir halde buldu. Batman artık Bruce Wayne değil, babası Thomas Wayne’di. Superman ortalıkta yoktu, Wonder Woman ve Aquaman, Amazonlar ve Atlantis olarak birbirlerine karşı kıtalararası bir savaş açmışlardı ve Barry’nin yetenekleri yoktu. Oldukça leziz bir seridir. 3. sezona bu hikayeyle başlama ihtimalimiz çok yüksek.

Yorumlar