En İyi 10 Çizgi Roman Babası

Bugün babalar günü! Bütün babaların ve baba adaylarının bugününü kutlarız. Bildiğiniz üzere baba figürü çizgi romanlarda süper kahramanlar için en önemli şeylerden birisidir. Bu her zaman biyolojik baba olmayabilir, bazen üvey babalar, bazen amcalar/dayılar, bazense akıl hocaları süper kahramanlara babalık yaparlar. Çünkü şunu iyi bilelim ki babalık sadece biyolojik bir şey değil, bir hissiyatın, bir bağın adıdır. Peki, çizgi roman okurken, gördüğümüzde samimiyet hissettiğimiz, güven duyduğumuz, kahramanla ilişki kurabildiğimiz en ön plandaki çizgi roman babaları kimler? Bu galeri, renkli sayfaların yorgun adamlarını anlatmaktadır. Birlikte bakalım!

10. Rick Grimes

Listemize anaakım çizgi romanlar dışından bir karakterle başlıyoruz. 100 sayının üzerinde yayın yapan Walking Dead’in baş karakteri Rick Grimes, oğlu Carl’a karşı bütün bu dönem boyunca çok büyük bir babalık yaptı. Hatta aslına bakarsanız, Rick, bütün seri boyunca verdiği kararların hepsini oğlu için verdi. Serideki bütün karakterler er ya da geç dibi görme yolunu tutarken, Rick oğluna mükemmel bir örnek olabilmek için onların lideri olarak öne çıkıp, bu zombi kıyametinde oğluna hiçbir şey olmayacağından emin olmak için elinden gelen her şeyi yaptı. Bu büyük sevgisi ve korumacılığından dolayı kesinlikle Rick Grimes, çizgi romanlarda gördüğümüz en iyi babalardan birisi olmaya hak kazanıyor.

9. Scott Lang

Her ne kadar kendisini sadece eğlenceli Ant-Man olarak görsek de Scott Lang, bu Ant-Man titrini bile kızı Cassie uğruna üstlendi. Scott, Ant-Man kostümünü ilk kez Hank Pym’den çaldığında bunu kızının kalp ameliyatını gerçekleştirecek doktoru kurtarabilmek için kostümü çalar ve Darren Cross’la ilk defa, kızını koruyabilmek için karşı karşıya gelir. Yıllar boyunca da kızı için yapmayacağı hiçbir şey yokken, kızı ölüp geri geldikten sonra daha da üzerine düşer. Her ne kadar Cassie, Scott’ı yanında istemese bile Cassie’nin bütün etkinliklerine, sırf kızını görebilmek için Ant-Man kılığında küçücük bir şekilde katılır. Kabul, Scott Lang mükemmel bir baba değildi ama kızı Cassie’yi her şeyden çok seviyordu. Scott’ın tüm hayat hikayesini buradan okuyabilirsiniz.

8. Luke Cage

Bildiğiniz gibi Luke Cage her zaman kadınların gözdesi bir kahramandı. Kendisi de oldukça sert, hiçbir şeyden çekinmeyen, gözüpek bir Avenger’dı. Ama Jessica Jones’la bir araya gelip evlendikten sonra işler Luke için değişti. Bunun yanı sıra birlikte bir bebekleri olduğundan Luke bambaşka bir adama dönüştü. İntikamcılık, halkı korumak, insanlara yardım etmek yine güzeldi ama Luke, kızı Danielle (kankası Danny Rand’in adı koyuldu) doğduğu zaman kızını ve ailesini bütün her şeyin önüne koydu. Secret Invasion serisinde Danielle, Skrullar tarafından kaçırıldığında ortalığı birbirine katıp öfke manyağına dönen Luke, kızına geri kavuştuğunda rahat bir nefes alabilmişti yeniden.

7. Wally West

Dünyanın en tatlı babası kim diye sorsanız DC evreninde, muhtemelen gösterecekleri kişi Wally olurdu. DC’nin yeni evreninde Wally’nin güzel ailesine yer yok ama bu, Wally’nin içindeki mükemmel babayı da öldürmüyor. Wally, süper kahramanlığına devam ederken aynı zamanda hem eşi Linda’yla hem de çocukları Jai ve Iris ile de bolca zaman geçirmeyi biliyordu. Tabii süper hızının da buna etkisi var ama Wally’nin harika babalığı, çocuklarına duyduğu büyük sevgi ve onlara örnek olma çabalarından geliyordu. Çocukları, Speed Force’dan etkilenip koşucu olduklarında bile onları işine götüren birisiydi Wally.

6. Cable

Cable aslında biyolojik bir baba değildi. Hope ismindeki küçük kız bütün mutant ırkını kurtarmak için doğduğunda ona bakıp ardını kollayabilecek tek kişi Cable’dı ve Hope’a kendi soyadını vererek zamanda ileriye götürdü ve tek başına büyüttü ufaklığı. Birlikte çokça zaman geçirdiler. Hope Summers, nasıl savaşacağını, nasıl iyi bir insan olacağını ve nasıl mutant ırkını kurtaracağını, babası yerine koyduğu bu sert görünüşlü adamdan öğrenmişti. Cable, kızı yerine koyduğu Hope’u güvende tutabilmek için evrenin altını üstüne getirdi desek yeridir.

5. Buddy Baker

Animal Man karakteri çoğu kişi tarafından göz önünde bulundurulmayan bir karakterdi yıllar boyunca. Hala da öyle. Genel olarak baktığınızda, kim hayvanların güçlerini toplayan bir adamın çizgi romanını heyecanla bekleyebilirdi ki? Ama Buddy Baker’ı önemli bir karakter yapan şey, ailesiyle olan ilişkisiydi. Çocuklarının her zaman yanındaydı ve her sorularını cevaplıyordu. Animal Man serilerinin ön planına çıkan şey her zaman Buddy ile çocuklarının ilişkisiydi. Örneğin bir çizgi romanda oğluna uzun uzun neden kendileri vejeteryan olurken, kedilerinin et yemesine bir şey dememeleri gerektiğini anlatıyordu. Bunun gibi ufak şeyler, Buddy’nin, çocuklarıyla iletişim kurmasını sağlıyordu. Kısacası ailesi olmasaydı Animal Man diye bir karakter olmazdı.

4. Jim Gordon

Kızının Batgirl kostümü giyip süper kahramanlığa soyunarak hayatını tehlikeye atması Jim Gordon’un suçu değildi. O, kızı Barbara için her şeyi yapardı. Sigara içmeyi bile kızını kıramadığı için bırakmıştı bir dönem. Dahası söz konusu Barbara iken gözünü karartıp herkesi karşısına alırdı. Batman The Animated Series çizgi dizisinin Over the Edge bölümünde Barbara’nın ölümünden sonra Batman’i suçlayarak Kara Şövalye’ye dünyayı dar etmişti de Batman ve Robin, Gordon’un elinden kurtulamamışlardı. The Killing Joke hikayesinde Gordon, Joker tarafından aşağılanmasına rağmen onu en çok yıkan şey Barbara’nın vurulmuş görüntüleriydi. Gerçi bu konudan rahatsız olduğumu şurada yazmıştım. Her ne kadar psikopat oğlu Jim Gordon Jr. için elinden bir şey gelemese de Jim Gordon’un, Barbara için mükemmel bir baba olduğu gerçeğini unutmayalım.

3. Alfred Pennyworth

Bruce Wayne, hem annesini hem de babasını kaybettiğinde onu büyüttü, şu an olduğu adam olmasında çok büyük yardımları dokundu. İçi hiçbir zaman elvermedi ama Bruce’un kararlarını her zaman destekledi. Daha sonra Dick Grayson tüm ailesini kaybetti. Bruce onu yanına alıp eğitirken Dick’i asıl büyütüp aile sıcaklığını, sevgisini her zaman ona hissettiren Alfred’ti. Jason Todd, sokaklardan alınıp malikaneye geldiğinde hiçbir şekilde sevgisini sakınmadı, ona da gözü gibi baktı. Tim Drake, babasını kaybettiğinde sarıldığı omuz Alfred’indi. Damian Wayne, hayatının büyük kısmını acımasız League of Assassins’in içinde geçirdikten sonra aile hissini ilk defa Bruce’un karşısında değil, Alfred’in yanında aldı. Bu listeyi Barbara Gordon, Stephanie Brown, Cassandra Cain ve daha niceleri için de uzatabiliriz. Ama bildiğimiz tek bir şey varsa, o da Alfred’in en mükemmel babalardan birisi olduğudur.

2. Jonathan Kent

Yok yok, “sen güçlerini gösterme, bırak ölen ölsün” diyen Man of Steel Jonathan Kent’inden bahsetmiyorum. Çizgi romanlarda Clark’ı büyüten, “süper” bir çocuğu, Dünya’yı yok etme gücüne sahip bir çocuğu, Dünya’nın görmüş olduğu en iyi kalpli, en naif ve en yardımsever bir kahramana çeviren, yaşlı çizgi roman Jonathan Kent’inden bahsediyorum. Clark’ın başı ne zaman sıkışsa, ne zaman tavsiyeye ihtiyacı olsa soluğu yanında aldığı kişi, evrenin en zekileri, en alimleri değil, her zaman ihtiyar babası Jonathan’dı. For all Seasons’ta babasını kaybettiğinde neler hissettiğini yürek burkucu bir şekilde görmüştük. Clark şimdi, bilge babasının ismini oğluna verdi. Kesinlikle Jonathan Kent, çizgi romanlardaki en örnek babalardan birisiydi.

1. Ben Parker


“Büyük güç, büyük sorumluluk gerektirir.” Bu cümle kadar çizgi romanlara, süper kahramanlara mal olmuş başka bir cümle daha var mıdır ki? Her ne kadar Peter Parker’ın maceralarında hiçbir zaman yer almasa da Peter, ne zaman bir kötüyle, bir ikilemle karşılaşsa ona yardımcı olan tek şey her zaman Ben Amca’nın, zamanında ona verdiği öğütlerdi. Tüm bunların ötesinde Ben Amca her zaman saf, dürüst ve çok iyi bir insandı ki Peter, Spider-Man olduğu zaman kendisine örnek olarak onu almıştı. The Amazing Spider-Man 700. sayıda Peter’ı kaybettiğimizde, öteki hayatında Peter’ı karşılayan kişi de Ben Amca olmuştu. Ben Parker, çizgi romanların en iyi amcalarından ve dahası en iyi babalarından birisiydi.

Sizin gözünüzde çizgi romanlardaki en iyi baba kimdi?

Yorumlar