En Kötü 10 Çizgi Roman Babası

Bugün babalar günü! Bütün babaların ve baba adaylarının bugününü kutlarız. Çizgi romanların en iyi 10 babasını sıralamıştık:

Ancak dünyada sadece iyi babalar yok değil mi? Çocuklarını hayal kırıklığına uğratan, onları umursamayan, baba olmanın yükünü kaldıramayan babalar da var. Eh, haliyle onların çizgi romanlara da yansımamasını beklemek yanlış olurdu. İşte bu ikinci listede de çocuklarına karşı sorumsuz, onları düşünmeyen, onlarla ilgilenmeyen ve dahası onların hayatlarını daha kötü hale getiren 10 çizgi roman babasına bakacağız.

10. Cluemaster/David Cain

Listemize iki kötü babayla birlikte başlıyoruz. Cluemaster, Stephanie Brown’un babasıyken David Cain’se Cassandra Cain’in babası. İkisi de kızlarını birçok kere hayal kırıklığına uğrattılar. Cluemaster, kendi yaptığı kötücül planlara kızı dahil olmayınca ve Stephanie, planlarını öğrenince kızını öldürmeye bile çalışan bir adamken David Cain, kızı Cassandra’yı, duygusuz, acımasız bir ölüm makinesine çevirmeye çalıştı. Cassandra, babası yüzünden doğru düzgün konuşmayı bile öğrenemedi. Her iki durumda da iki baba kesinlikle babalık görevlerinde başarısız oldular ve bu listeye birlikte girmeye hak kazandılar.

9. Alan Scott

Yeni evren düzeninde Alan Scott’ın çocukları yok ancak eski evrende kızı Jade ve oğlu Obsidian ile bir ailesi vardı. Ancak Alan Scott, çok uzun bir zaman boyunca çocuklarının yanında bile olmadı. Daha sonra Jade ile arasını kapatmaya çalışsa bile Obsidian’e karşı hiçbir babalık görevini yerine getirmedi. Bu da 2000lerde Geoff Johns ve David S. Goyer’ın yazdığı Justice Society of America serisinde gördüğümüz gibi Obsidian’ın kötü bir adama dönüşmesine sebep olan şeylerden birisi oldu. Her ne kadar daha sonra oğluna kendini affettirmeye çalışsa da Alan Scott, bir kahraman olarak ailesine gereken önemi çok uzun bir süre boyunca esirgediği için çizgi romanlardaki kötü babalardan birisi oldu.

8. Cyclops


Cyclops’un 2 tane çocuğu oldu. Birisi, Jean Grey’in klonu olan Madelyn Pryor’dan olma Nathan (Cable), diğeriyse alternatif bir evrendeki Jean Grey-Summers’dan olma Rachel Grey’di. Cyclops, Nathan doğduktan sonra onu ve annesi Madelyn’i terk ederek, Nathan’ın, Mr. Sinister tarafından kaçırılmasının baş sorumlusu haline geldi. Madelyn de delirip öldürüldükten sonra oğlunu alıp küçük yaşta X-Factor’un tehlikeli görevlerine sokmaya başladı. Sonrasında Cable, Apocalypse’in virüsünden etkilenince onu geleceğe bırakıp terk etti. Her ne kadar zaman zaman oğluna akıl vermek, güçlerini nasıl kullanacağını göstermek için yanına gitse de genel olarak Cyclops, oğlu Nathan’a karşı gerçekten çok kötü bir babalık yaptı. En azından bunları, kızı Rachel için pek tekrarlamadı desek yeridir.

7. Brian Banner


Sizce Hulk, öfke kontrolü problemini kendi kendine mi geliştirmişti? Bruce Banner’ın babası Brian, zamanında kendi babası tarafından dövülmüş, azar yemiş, itilmiş ve kakılmışken, aynısını oğlu Bruce’a da yapmakla kalmamış, Bruce’un annesini, çocuğun gözleri önünde öldürmüştü. Daha sonra 15 yıl akıl hastanesine gönderilen Brian, oğlu Bruce’a iyileştiğini söyleyip kendisini almasını söylediğinde bunun sahte bir iddia olduğunu öğrenip, Brian’ın yine oğluna kötü davrandığını görmüştük. Steve Rogers’ın babası da ailesine çok çektirmişti ama Brian Banner, sadece ailesine zarar vermekle kalmamış, defalarca kez Bruce’u yıpratıp mahvetmiştir. Bu yüzden kendisi bu listede bulunmayı hak eden karakterlerden.

6. Magneto

Magneto’nun bildiğiniz gibi üç tane çocuğu var: Scarlet Witch, Quicksilver ve Polaris. Magneto, Nazi kampından serbest kaldığında çocuklarına sahip çıkmak yerine onları terk edip gitmiş ve onları yeniden bulana kadar da sorgulamamıştı. Bulduğundaysa yaptığı şey, çocuklarına sahip çıkmak değil, onları suça bulaştırmak, kötülerin arasına sokmak olmuştu. En azından zarar görmelerine engel olabilecek kadar bile kendisinden uzakta tutmamıştı, girdiği onca belalı şeyi düşünecek olursak. Çocukları, yetişkin olana dekse kendi başlarına büyümenin yollarını aramışlardı. Her ne kadar en son, kızı Polaris’le arasını sıkı tutmaya çalışıp geçmişte olanları unutturmaya çalışsa da Magneto, çocuklarını büyütürken gerçekten kötü bir iş çıkarmıştı.

5. Ra’s Al Ghul

Ra’s sadece kötü bir adam değil, çok çok kötü bir babaydı. Çocuklarını sürekli sınırlarını zorlamaya iterken, istediği sonuçlar her zaman facialar olmuştu. Kızı Talia’yı, sürekli birileriyle evlendirmeye çalışıp kendisine erkek bir varis ararkenki umursamazlığı bir yana, diğer kızı Nyssa’yı, kendisini öldürüp yerine geçmesi için defalarca kışkırtmıştı. Öldükten sonra yeniden dirilebilmek içinse torunu Damian Wayne’in bedenini kullanmak istiyordu. Bu da olmayınca tek oğlu Dusan’ın bedenini kendi amaçları için kullanmak istedi. Zaten oğlundan nefret ediyor, çocuk albino olduğu için onu, kendi nesline bir hakaret olarak görüyordu. Hiçbir zaman çocuklarına en ufak bir sevgi gösterisinde bile bulunmadı ve her fırsatta onları kendi amaçları için kullanmayı oldukça normal gördü.

4. Comedian

Watchmen serisini okuyan birçok insanın ayrıştığı noktalardan birisidir, Comedian’ın iyi mi yoksa kötü bir karakter mi olduğu sorusu. Kimisine göre durumun şartlarını anlamış ve kabullenmiş birisi olarak görülürken kimisi Comedian’ın saf bir psikopat olduğu görüşündedir. Ancak kesin olan bir şey varsa o da Comedian’ın gerçekten kötü bir baba olduğu gerçeğidir. Kendisi zaten sevdiği kadına tecavüz etmiş, kötü niyetli bir adamken, kızının kim olduğunu öğrendikten sonra bile onun yanında olmayıp, hiçbir şekilde umursamamış ve bir kez olsun kızını sahiplenmemiştir. Bu yüzden gerçekten de tartışmasız bir nokta arıyorsak, o da Comedian’ın çok kötü bir baba olduğu gerçeğidir.

3. Norman Osborn

Norman Osborn, çok uzun bir dönem boyunca çizgi romanlardaki en kötü karakterlerden birisi olmuştur şüphesiz. Ama oğlu Harry’e yaptıklarını hiçbir baba çocuğuna yapmaz belki de. Oğluna uyguladığı şiddet, duygusal baskı, göz korkutma taktikleri o kadar çok fazlaydı ki Spider-Man’in uyarlandığı hangi filme/animasyona bakarsanız bakın bu nokta hiçbir zaman atlanmaz. Harry üzerinde öyle bir baskı kurmuştur ki bu duygusal şiddeti yenmeye çalışan Harry’i uyuşturucu kullanmaya itmiştir. Dahası, kendisi öldükten sonra oğlunu, yerine geçirip 2. Green Goblin olmasına sebep olacak kadar sarsmıştır. Tabii bir de alternatif evrende Gwen Stacy’den olan çocuklarına çektirdikleri var ama oraya hiç girmeyelim bence.

2. Wolverine

Wolverine belki de fırsat bulsaydı iyi bir babalık yapabilirdi. Sonuçta Jubilee olsun Kitty Pryde olsun, diğer genç mutantlara önemli bir figür olma görevini üstlenmişti. Ama eğer Wolverine’in biyolojik çocuğuysanız, durum sizin için gerçekten de kötü bir hal olabilir. Mesela babanız tarafından öldürülebilirsiniz. Bir ninja topluluğunun bir araya getirdiği 5 çocuğu tek tek öldürdükten sonra, aslında o çocukların babası olduğunu öğrenmişti Wolverine. Hadi onları bilmiyordu diyelim (ki bu da sıkıntılı bir şey ya), Daken’ı yıllarca boşvermesi, sonra kötü yola sapan oğlunu düzeltmeye çalışmak yerine onu iyice mahvetmesi, sonunda da boğarak öldürürken ne kadar kötü bir babalık yaptığını söylemesi, Wolverine’in berbat babalığını telafi ediyor mu sizce?

1. Deathstroke

Tüm bu listedeki kötü babalar arasında Slade Wilson, açık ara en kötüsü olmaya hak kazanıyor. Slade’in üç tane çocuğu vardı. Jericho, teröristler tarafından kaçırılıp Deathstroke’tan bilgi almak için rehin olarak kullanılmıştı. Slade, teröristleri sallamayınca çocuğun boğazını kesmişlerdi, Slade her ne kadar çocuğu kurtarsa da Jericho konuşma yeteneğini tamamen kaybetmişti. Oğlu Grant’in, kendi güçlerini kopyalamasını sağlayıp ölümüne sebep olmuştu. Ama babalığının en iyi yanını kızı Rose’a sakladı. Rose’u üvey ailesini öldürmeye manipule etti. Sonra kıza bir serum enjekte ederek delirmesine ve gözünün tekini oymasına sebep oldu. Bununla da kalmadı, “tedavi ediyorum” diyerek o göz yuvasına bir parça kriptonit koydu ve üstelik bunu, kriptonite uzun süre maruz kalmanın kansere yol açacağını bilerek yaptı. Rose, babasının neyin peşinde olduğunu öğrenince güven sorunu zirveye çıktı ama Deathstroke’un umrunda mıydı? Hayır. Yüzyılın en kötü babası ödülünü de böylece Slade Wilson almış oldu.

Sizce çizgi romanlardaki en kötü babalar kimlerdi?

Yorumlar