Gotham Sezon 2 – Çizgi Roman Göndermeleri 1-11

S02E01 – Damned If You Do

Batcave: Bruce Wayne’in meşhur batcave’i. Dizide aslında daha çok Thomas Wayne’in gizli çalışma odası mantığıyla bize tanıtıldı, hepimiz biliyoruz ki orası batcave olacak.

Aaron Helzinger: Barbara’nın Arkham’da yakınlaştığı, daha doğrusu ”kullandığı” iri arkadaş. Çizgi romanlarda Amygdala adıyla yer alıyor ilk olarak 1992 yılında gözüktü.

Komiser Loeb: Loeb, çizgi romanlarda da yozlaşmış bir polis memuru. Aynı dizide olduğu gibi çizgi romanda da topluma ifşa edilip istifa ediyor. Ayrıca kendisini The Dark Knight filminde içtiği viski bardağından zehirlenerek ölürken görmüştük.

S02E02 – Knock Knock

Gotham Gazetesi: Bölümde gördüğümüz Gotham Gazetesi çizgi romanlarda da yer alıyor.

Sarah Essen: Jerome’ın öldürdüğü GCPD şefi Sarah Essen, çizgi romanlarda Joker tarafından öldürülüyor.

S02E03 – The Last Laugh

Court of Owls: Theo Galavan’in ailesinin Gotham ile bağı hakkında yaptığı konuşma gizlice para ve politikayla Gotham’ı yöneten Court of Owls’ın bir üyesi olduğuna gönderme olabilir.

Gaz numarası: Bölümde Jerome, Gordon ve Bullock’ı etkisiz hâle getiren bir gaz numarası yapmıştı. Joker’in kimyasal aletlere olan aşkına gönderme.

Milletvekili Kane: Batman’in yaratıcılarından olan Bob Kane’e gönderme. Ayrıca Bruce Wayne’in ailesi de Kane ailesi diye geçer ki Gotham’ın en meşhur ve büyük ailelerinden birisidir.

S0205 – Scarification

Firefly: Batman’in düşmanlarından ikinci Firefly Garfield Lyonds, Arrow dizisinde yer almıştı.S02E06 – By Fire

Catwoman: Bu bölümde Selina Kyle’dan yaptığı cepçilik ve hırsızlıklar dışında ilk kez Catwoman tarzında bir soygun izledik. Aynı Catwoman’ın yaptığı gibi Robin Hood olup zenginden fakire verdi.

Riddler: Edward Nygma’nın evinin camındaki yeşil yansıma, gelecekteki kostümü ve Riddler oluşuna gönderme.

S02E07 – Mommy’s Little Monster

Two-Face: Harvey Dent bu bölümde yer aldı, geleceğin Two-Face’ine olan bekleyişimiz sürüyor.

Bilmece: Edward Nygma kapalı zarf ve üzerindeki soru işaretiyle ilk adımını attı. Bölümün adı doğrudan Nygma ile ilgiliydi.

S02E08 – Tonight’s the Night

Botlar: Edward Nygma ikinci cinayetini eski sevgilisini öldürerek gerçekleştirdi, ormanda gömerken ki yeşil botlarını farkettiniz mi?

Riddler&Penguin: Bu bölümde Riddler ve Penguin’in ilk kez ortak oluşunu izledik, bariz bir gönderme.S02E09 – A Bitter Pill to Swallow

Flamingo: Motorlu ve Freddie Mercury görünümlü karakter çizgi romanda ilk olarak Batman #666’da yer aldı.

S02E10 – The Son of Gotham

Order of Saint Dumas: Aşırı dindar örgüt ilk olarak 1992’deki Batman: Sword of Azrael #1’de karşımıza çıktı. New52 çizgi roman döneminde Azrael, bu örgüt tarafından beyni yıkanmış bir infazcı olarak kullanılıyordu.

M. Malone: Silver St. Cloud’ın Wayne’leri kimin öldürdüğünü itiraf ettiğinde söylediğim isim. Bruce Wayne’in gizli görevlerde kullandığı kimliklerden biri.S02E11 – Worse than a Crime

Hugo Strange: Bu bölümde Batman’in en azılı düşmanlarından Dr. Hugo Strange’in adı ilk kez geçti.

Grundy: Nygma’nın Lee’ye verdiği bilmecede içinde Grundy kelimesi de bulunuyordu. Efektlerle yapımı bir dizi için zor olsa da Solomon Grundy’ye bir gönderme.

Yorumlar