Marvel Bendis’e Bullseye’ı Neden Kullandırtmamış?

Bendis ile Maleev’in çıkarttığı, zamanında Einser ödüllerini silip süpüren Daredevil runını hatırlıyorsunuz değil mi? Her ne kadar bu seri büyük başarı toplasa da o dönemde editörden büyük baskı yemiş ve Bendis bazı şeyleri istediği gibi kullanamamış. Bu bazı şeylerden kastımız aslında direk Daredevil’in baş düşmanı Bullseye.

Bendis, serinin başına tam olarak geçmeden önce oldukça önemli bir Daredevil hikayesi olan Guardian Devil yazılmıştı. Bu hikayenin başındaki Kevin Smith ve Joe Quesada bu hikayeden sonra seriyi bırakmıştı. Zaten bu hikayeden kısa süre sonra da Joe Quesada, Editör olmuştu. O dönemde de Marvel’de sözü en çok geçen kişilerden biriydi kendisi.
Guardian Devil serisinden yaklaşık 3 yıl sonra oturan Bendis seriye geçtikten kısa süre sonra serinin 36.sayısında şöyle bir olay gerçekleşiyordu. 

İşte normalde bu son panelde Matt’i çatıda Elektra değil de Bullseye karşılayacaktı. Ama bir şekilde bu 3 yıl önce Quesada ile Guardian Devil’i yazan Kevin Smith’in kulağına gitti. Ve nedense Smith, Bendis’in Bullseye’ı kullanmasından hoşlanmadı. Bunu o dönem Marvel’in en önemli isimlerinden biri olan Quesada’ya da aynen iletti. Ve Quesada, Bendis’e Bullseye’ı kullanmamasını söyledi. Bendis de sorunu Elektra’yı kullanarak çözdü. Ama ortada bir sorun vardı. Bu Bullseye’ı kullanmama meselesi tam olarak o sayıyla sınırlı değildi. 
Kevin Smith, Bullseye’ı sadece ben kullanırım diye düşünmüş olacak ki, bu olaydan 3 ay sonra Daredevil/Bullseye The Target adlı bir mini seriye başladı. İşin garip yanı bu serideki Bullseye o dönem çıkan Daredevil filmindeki karakterin hem tip hem de orijin olarak aynısıydı yani çizgi romanlardan alışageldiğimiz karakter değildi. Kevin Smith’in bu Bullseye sevdası kısa sürdü ve çıkarttığı ilk sayının devamı hiç gelmedi. 
Öte yandan 36.sayıda Bullseye’ı kullanamayan Bendis, Daredevil’in baş düşmanı Bullseye’ı kullanmak istiyordu. Bu isteğini de gerçekleştirdi. Ama 49.sayıda. Üstelik Quesada Daredevil’i tıpkı Smith’in yaptığı gibi filmdeki haliyle kullanabileceğini söylemişti. Bendis de öyle yaptı. Ve ortaya şöyle bir görüntü çıktı. 
Yorumlar