Punisher Editör Zoruyla Mı Siyahi Yapıldı?

“Punisher siyahi değil ki ya!” diyebilirsiniz.  Evet Punisher normal şartlarda siyahi değil ama size bir hikayede siyahi yapıldığını söylesem ne derdiniz?  ’89 yılından ’94 yılına kadar 80 küsür Punisher sayısı yazmış Mike Baron bu ilginç hikayenin ardındaki isim. 1991 yılında yazılan The Final Days hikayesinden bahsediyoruz burada.

Kingpin tarafından Punisher’ı yavaşça parçalara ayırması için genç bir suç dehası tutulur. Bu suç dehası önce  Punisher’ın hala hayatta olan bir kaç düşmanından biri olan Jigsaw’ı Punisher’ın üstüne salar. Jigsaw ve onun emrindeki bir grup adam Punisher’ın yüzüne bıçakla pek çok çizik atar. Bu darbelerle kötü bir şekilde yaralanan  Punisher bunun üstüne bir de yakalanır ve hapse atılır. Hapisten kaçmayı başarır ve  yaralı olan yüzünü düzeltmesi için uyuşturucu bağımlısı bir doktor bulur. Doktordan kimsenin tanıyamayacağı bir hale getirmesini ister kendini. Doktor da bunu yapar ama Frank kendine gelip aynada yüzünü gördüğünde büyük bir şok geçirir. Çünkü Frank’in yeni hali şöyledir:

Punisher bu olaydan yaklaşık 3 sayı sonra yazar koltuğuna Chuck Dixon geçmeden hemen önce tekrar eski yüzüne kavuşuyor. Peki bu olayın sorumlusu kimdi? Haliyle ilk suçlu olarak yazar Mike Baron görünüyor ama Chris Sims’in yakın dönemde bu hikaye üstünde yazdığı bir yazının altına yorum bırakan Mike Baron “Dostum ben bu hikayeyi editör Don Daley’in zoruyla yazdım. Sadece emirleri uyguluyordum. Geriye dönüp bu hikayeyi görüyorum ve utanıyorum.” diyerek suçu editöre attı. 
Bunun doğruluk payı ne kadar vardır bilmiyorum ama eğer Mike Baron’un dedikleri doğruysa da editör Don Daley 3 sayı sonra koltuğa geçen Chuck Dixon’a sözünü dinletememiş gibi ya da belki o da bunun pek de parlak bir fikir olmadığını görüo erken vazgeçmiştir. 
Buyurun bu da Punisher #61’in kapağı. Kapakta Luke Cage ve Frank Castle’ı yan yana görmektesiniz.

Yorumlar