DC’de Büyük Kavga: Frank Cho İşi Bıraktı, Greg Rucka’yı Suçladı!

Hızla konuya girelim, zira mevzu büyük ve şu an yabancı çizgi roman yaratıcıları resmen #TeamCho ve #TeamRucka arasında ikiye ayrıldı.

Frank Cho, uzun süredir, kadın karakterlerin seksapellerini çok ön plana çıkardığı için eleştirilmekteydi. Cho da bunlara cevap olarak daha da seksileştiriyordu çizimlerini.

Cho, normalde Wonder Woman’a 6 tane varyant kapak çizecekti ve DC’nin Rebirth hareketinin ilk yılı için toplamda 24 kapak çizmeye anlaşmıştı.

Bleeding Cool’un haberine göre Wonder Woman dergisinin yazarı Greg Rucka, Frank Cho’nun çizdiği varyant kapakların fazla açık olduğunu düşünüp kapaklara sansür uygulatmış ve Cho da çalışmalarına uygulanan sansür yüzünden DC’den ayrıldığını açıkladı.

Cho’nun yaptığı açıklama şu şekilde:

Bütün sorun Greg Rucka’da.
HERKES benim Wonder Woman varyantlarımı seviyor ve seride kalmamı istiyor. Kapaklarla sorunu olan TEK kişi Rucka. Daha ilk günden beri benim kapaklarıma sansür uygulatıp değiştirmeye çalışıyor.
Greg Rucka benim Wonder Woman #3 varyantımın fazla cüretkar olduğunu, çok fazla ten gösterdiğini düşünüp sansürletmeye çalıştı. Üstelik benim kapağımdaki Wonder Woman, sayının içindeki çizimlerle aynı derecede ten gösteriyordu. Bu bir VARYANT KAPAK, Rucka’nın hiçbir editoryal müdahalesinin olmaması gerekiyordu ama müdahale etti!
Ben sakin kalmaya çalışıp ortalığı kızıştırmamak istedim ama Greg’in tuhaf politik görüşleri önümü iyice kapattı ve çalışmamı imkansız hale getirdi. Wonder Woman, benim DC Comics’te çalışmayı kabul etmemin TEK sebebiydi!
DC’nin hakkını vermek gerekirse, oldukça hoşgörülü yaklaştılar, özellikle Mark Chiarello. Ama onlar da resmen ateşle barut arasında kaldılar.
Sadece yalnız bırakılıp huzur içinde Wonder Woman varyantlarımı yapmak istiyordum. Ama Greg Rucka’nın varyantlara olan düşmanca tavrı, resmen gereksiz bir çatışmaya yol açtı.

Greg Rucka henüz bir açıklama yapmadı. Tartışma konusu olan Wonder Woman #3 varyantı ise Cho’nun orijinal çalışmasıyla birlikte şu:

Bu açıklamanın sonunda da Cho’nun, DC’den ayrıldığını öğrendik. Şu an için DC Comics’ten de herhangi bir açıklama yapılmadı. Öte yandan birçok kişi, ikili arasında taraflarını seçti bile.

Deadpool’un yaratıcısı Rob Liefeld:

Frank Cho büyük bir yetenek, bu kapaklara ruhunu ve kalbini koyuyordu. Daha iyisini hak ediyordu.

Buzzfeed ve Hitfix’ten Donna Dickens:

Bakın, eğer Frank Cho sırf Wonder Woman’a iç çamaşır çizemeyecek diye işini bırakacaksa, bu insan müsveddesinden kurtulduğumuz iyi olmuş. Rucka, Cho’ya Wonder Woman çizmeyi bıraktırmışsa, benim yeni kahramanım oldu.

Savage Dragon çizeri Erik Larsen:

Yazdığınız ya da çizdiğiniz bir şeyin basıldığında sansürlendiğini görmek berbat bir şey. Bunu söyleyebilirim.

Twitter’ın en eğlenceli çizgi roman yaratıcılarından Gail Simone ise konu hakkında “Rucka benim gayet yakından tanıdığım birisi, çizeri tanımasam da çalışmalarını da seviyorum. Ancak olayın sadece Cho tarafını dinleyip hemen yargılama yapmayın. Bu tarz şeyler, bu sektörde çok ama çok fazla oluyor.” şeklinde bir açıklama yaptı. Kendisi sabahtan beri Pokemon GO tweetleri atmakla meşgul. <3

Greg Rucka ise kimsenin sorularına cevap vermemekte. Son olarak “Ulaşılabilirliğim bir tercih meselesi, böyle bir hakkınız yok” diyerek Cho taraftarlarını kızdırdı.

Siz bu hararetli olay hakkında ne düşünüyorsunuz? Takipte kalın, açıklama geldiği zaman güncelleyeceğiz.

Yorumlar