Mutant kavramının hakları Marvel’a mı geçiyor?

2000 yılından beri bildiğiniz gibi ”mutant” kavramının hakları 20th Century FOX’a ait. Beyaz perde ve televizyonda Marvel bu kelimeyi veya karakterlerini kullanamıyor. Her ne kadar bu anlaşma devam etse de X-Men evreninin başı Simon Kinberg ve MCU’nun başı Kevin Feige evrenlerinin birleşeceğine dair yavaştan zemin hazırlıyorlar gibi bir durum var. Kinberg çıkıp; ”Avengers ve X-Men’i aynı filmde görmeyi çok isterim. Çizgi romanlarda sürekli crossover oluyor, bir gün bu karakterlerin aynı filmde yer almasını beraber çalışarak sağlayabiliriz.” demişti. Bu söylem Mayıs ayındaydı. Asıl uygulama ise San Diego Comic-Con 2016’da yayınlanan Marvel ve FOX’ın ortak dizisi Legion oldu. Fragmanı aşağıda yer alıyor.

Marvel ve FOX ortak dizisi? Ne var ki bunda? Şu var; 28 Temmuz’da Marvel’ın resmi sitesinden ”SDCC 2016’dan çıkıp Captain America ve Tony Stark’ın yanında Marvel Sinematik Evrenine katılacak karakterler” adı altında bir makale yayınladı. Demem o ki; Legion dizisi sanılanın aksine X-Men evreninde veya bir paralel evrende değil, MCU’da geçecek!

Bana göre Simon Kinberg’in Mayıs ayındaki söylemi bir yardım çağrısıydı. Çünkü cidden X-Men evreninin gittiği bir yol yok ve Kinberg de bunun farkında. Aynısı Spider-Man için de geçerliydi, Sony’nin egosunu bir kenara bırakıp Marvel ile yaptığı anlaşma ile Spidey’nin şu anki durumuna bir bakın. Captain America: Civil War’da çok az yer almış olsa bile yıllar boyunca çıkmış diğer filmlerinden daha çok beğenilmedi mi?

X-Men: Apocalypse’de evrene katılan genç mutantlar cidden çok tuttu hatta filmin en çok beğenilen kısmıydı. İlla ki evren tamamen sıfırlanmalı diye bir durum yok, Evan Peters, Sophie Turner, Tye Sheridan ve Alexandra Shipp gibi genç isimleri kadroda tutarak gayet de yola devam edilebilir. Bize düşen kısım ise birazcık daha sabretmek, bir gün mutlaka Tony Stark ile Reed Richards’ı, Wade Wilson ile Peter Parker’ı veya Avengers vs. X-Men’i aynı ekranda izleyeceğiz.

Yorumlar