Böyle bir kadro yok: Doctor Strange

Çizgi roman filmleri sinema endüstrisinde hem çok popüler hem de büyük yükselişte. 20th Century FOX’ın 2000’de X-Men ile başlattığı ”sinematik evren” kavramı şu an Marvel Studios’ın kontrolü ve hakimiyeti altında diğer stüdyoların da katkılarıyla gelişimini sürdürüyor. Aynı futbolu Almanların bulup en güzel futbolun İngiltere’de oynanması gibi. Marvel’ın 2008 yılında başladığı yolculuğunda sekizinci yılı yavaş yavaş geçerken arkamızda on üç film bıraktık. Çizgi romanın bir diğer büyük devi DC ise 2013 yılında Man of Steel ile kendi sinematik evreninin temelini atıp tek bir filmle çok net Marvel’ın en büyük rakibi oldu. Marvel bugüne kadar Robert Downey Jr. ve Scarlett Johansson dışında filmlerinde bu ikili kadar büyük yıldızlar kullanmayıp genelde parayı prodüksiyona yatırmayı seçse de DC Ben Affleck, Chris Pine ve Will Smith gibi devlerle stüdyolar arası rekabeti bambaşka bir boyuta taşıdı.

2015 yılında DC’nin Batman v Superman ve Suicide Squad’da yer alacak oyuncuları açıklamasıyla birlikte film savaşlarının yanına bir de cast savaşları eklendi ki hâlimizden pek şikayetçi değiliz değil mi? DC’nin de katılımıyla rekabet iyice büyüdü ve bu bize yaradı. Bu cast savaşlarını Marvel gerçekten önem verip ciddiye almış olacak ki Doctor Strange, Black Panther ve Thor: Ragnarok için 2-3 sene önce hayalini kuramayacağımız kadrolar kuruldu. Ortada bir de Marvel’ın Fantastic Four’da Johnny Storm’u oynayan Michael B. Jordan’ı MCU’ya katması gibi de bir nevi güç gösterisi var ama Doctor Strange’in kadrosu bir başka. Bu yıldızlar bir daha ya devam filminde bir araya gelir ya da gelemezler.

Benedict Cumberbatch – Stephen Strange

Yaş: 40
Uyruk: Birleşik Krallık
Aldığı ödüller: 2 Altın Küre adaylığı, 1 Oscar adaylığı,
Mutlaka ve mutlaka izlemeniz gereken filmleri: The Imitation Game, Star Trek: Into the Darkness, Third Star, Wreckers, Hawking, Sherlock (dizi)

Oscar’a doğru ilerlediği yolda Benedict Cumberbatch hakkında ne desek az. Şu an 40 yaşında ve şimdiden arkasında inanılmaz bir kariyer var. En İyi Performans kategorisinde iki kere Altın Küre’ye, bir kere de Oscar’a aday oldu fakat daha mutlu sona ulaşamadı. Hobbit ve Star Trek evrenlerinden sonra MCU’ya da katıldı. Katılmadığı franchise bir tek Star Wars kaldı herhalde. Bir de tarihsel rollerde o kadar başarılı ki kendisinin istediğinden midir, yapımcılar mı istiyordur bilemiyorum fakat bu tarz rollerin aranan adamı. En yakın örnek olarak Oscar adaylığına ulaştığı The Imitation Game performansını mutlaka izlemelisiniz. ”Sherlock performansını da izlemelisiniz.” dememe gerek yok sanırım?

Tilda Swinton – Ancient One

Yaş: 55
Uyruk: Birleşik Krallık
Aldığı ödüller: En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Oscar’ı (2008), En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu BAFTA’sı (2008), 3 Altın Küre adaylığı, 2 BAFTA adaylığı
Mutlaka ve mutlaka izlemeniz gereken filmleri: Michael Clayton (Oscar ödüllü filmi), We Need to Talk About Kevin (Altın Küre adaylığı), The Deep End (Altın Küre adaylığı), Burn After Reading (BAFTA adaylığı), Snowpiercer, Julia, A Bigger Splash

Tilda Swinton müthiş güzellikte bir kadın değil fakat ekrana çıkınca kendini diğer oyunculardan çok farklı bir şekilde izletiyor. Kamera resmen bu kadını seviyor. Buz gibi bakışları olan bir oyuncu ki bu özelliğini Narnia serisinde Buzlar Kraliçesi Beyaz Cadı rolünde çok iyi kullandılar. Swinton MCU’da Ancient One’ı canlandıracak. Ancient One, çizgi romanlarda erkek fakat Ancient One gücü, kudreti ve evrendeki yeriyle cinsiyet kavramından uzaklaşmış bir karakter, erkek mi kadın mı olduğu çok da önemli değil. Asıl önemli olan tek filmde gösterilip bitirilmeyeceği için Tilda Swinton’ı MCU’da en az birkaç film daha izleyecek olmamız!

Mads Mikkelsen – Kaecilius

Yaş: 50
Uyruk: Danimarka
Aldığı ödüller: Cannes Film Festivali En İyi Aktör ödülü, 3 yıl üst üste Saturn ödülü adaylığı
Mutlaka ve mutlaka izlemeniz gereken filmleri: Hannibal (dizi), After the Wedding, The Hunt, A Royal Affair, The Salvation, Age of Uprising, Jagten (Cannes ödüllü filmi), The Green Butchers

Mads Mikkelsen’ı Hannibal’da izlemek her saniyesinde zevk veriyordu. Anthony Hopkins’den sonra aklımda ”korkutucu” olarak kalan Hannibal rolü, Mikkelsen sayesinde klas, zarif ve estetik bir kötü adama dönüştü benim için. Normalde bir filmi veya diziyi izlerken ”iyi karakter” olarak yansıtılan kişiye odaklanırım ve izlerim. Zaman zaman Joker gibi, Bane gibi, Kilgrave gibi ortaya o kadar iyi kötü adam performansları çıkıyor ki Batman gibi bir karakter bile yerini kaybedebiliyor. Her ne kadar Hannibal dizisi adı üstünde Hannibal odaklı olsa da, hikayeyi onun gözünden izlesek de Mads Mikkelsen’ın kattığı klasla bambaşka bir karaktere dönüştü. Umuyorum ki Kaecilius karakteri MCU’da tutunamayan villainlar listesine eklenmez ve Mikkelsen’ı birkaç filmde daha izleyebiliriz.

Rachel McAdams – Christine Palmer

Yaş: 37
Uyruk: Kanada
Aldığı ödüller: 1 Oscar adaylığı, 1 BAFTA adaylığı, 2 Saturn adaylığı
Mutlaka ve mutlaka izlemeniz gereken filmleri: Spotlight (Oscar adaylığı), Southpaw, Aloha, Married Life, About Time, Sherlock Holmes, Red Eye, True Detective ikinci sezonu, A Most Wanted Man

Ben iddia ediyorum Bütün Hollywood camiası içerisinde en güzel gülümseme Rachel McAdams’a aittir. Eğer soğuk kış günlerinde içinizi ısıtacak, umutsuz olduğunuz zamanda size ilham verecek şeyler arıyorsanız en iyi performansları için True Detective ve A Most Wanted Man’i mutlaka izlemelisiniz. Ayrıca Marvel filmlerinde yer alan oyuncularla dolup taşan Oscar ödüllü Spotlight filminde de harika bir performans ortaya koymuştur. MCU’da üç Night Nurse’den biri olan Christine Palmer’ı canlandıracak. Eğer başka bir rolde olsaydı Sharon Carter için bir numaralı sıraya yazardım. Şu sıralar Doctor Strange’den sonra Robert Downey’nin baş rolü oynayacağı Sherlock Holmes 3’te yer alacağı konuşuluyor. Rachel McAdams’ın yer aldığı her proje izlenmeye layık.

Chiwetel Ejiofor – Baron Karl Mordo

Yaş: 39
Uyruk: Birleşik Krallık
Aldığı ödüller: En İyi Erkek Oscar’ı adaylığı, 5 Altın Küre adaylığı, 1 Emmy adaylığı, 1 BAFTA ödülü, 1 BAFTA adaylığı
Mutlaka ve mutlaka izlemeniz gereken filmleri: 12 Years a Slave (Oscar adaylığı), Z for Zachariah, Dancing on the Edge (Altın Küre ve Emmy adaylığı), Endgame (Altın Küre adaylığı) Kinky Boots (Altın Küre adaylığı), Tsunami: The Aftermath (Altın Küre adaylığı)


Scott Adkins – Rolü Bilinmiyor

Yaş: 40
Uyruk: Birleşik Krallık
Aldığı ödüller: Uluslararası Film Festivali En İyi Çıkış Yapan Erkek Oyuncu Ödülü
Mutlaka ve mutlaka izlemeniz gereken filmleri: Undisputed serisi, Zero Tolerance, Legendary, Close Range, Green Street 3

Benedict Wong – Wong

Yaş: 46
Uyruk: Birleşik Krallık
Aldığı ödüller: İngiliz Bağımsız Film Ödülleri En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Adaylığı
Mutlaka ve mutlaka izlemeniz gereken filmleri: The Martian, Prometheus, Moon, Marco Polo, Sunshine

Doctor Strange’i MCU’nun bambaşka bir yerine bambaşka bir film olarak koyabiliriz. Ant-Man’de biraz değinilmiş olsa da MCU ilk kez Doctor Strange’de çoklu evren kavramı ile tanışacak. Yukarıdaki görselde Strange’in kolyesi Eye of Agamotto yer alıyor, içerisinde çok büyük ihtimalle Zaman Taşı yer alıyor ki bu da Doctor Strange’i doğrudan Avengers: Infinity War ve Thanos’a bağlıyor.

Yorumlar