DC Fanları, Rotten Tomatoes’un Kapatılması İçin Kampanya Başlattı

Rotten Tomatoes’daki film puanlarının ne durumda olduğunu biliyorsunuzdur muhtemelen. Batman v Superman: Dawn of Justice’in, Rotten Tomatoes’da aldığı puan %27’ydi ve filmin çıkış zamanında birçok kişinin de kararını etkilemişti. Dün yapılan basın gösteriminden sonra Suicide Squad filminin yorumları da düştü ve Rotten Tomatoes’da şu an %37’de. Sinema kritiklerinin film hakkında görüşlerini buradan okuyabilirsiniz.

Bu rakamdan sonra, bazı DC hayranları, filme verilen puandan ötürü, change.org’da bir kampanya başlattı. Kampanyanın açıklamasında,

Bu sitenin kapatılmasını istiyoruz çünkü sitenin eleştirileri, DC genişletilmiş evrenine ait filmlere adaletsiz puanlar veriyor. Bunu iki filmde gördük:
1. Batman v Superman: Dawn of Justice (2016)
2. Suicide Squad (2016)
Ve bu puanlar da, iyi filmler olmalarına rağmen izleyicinin aklını ciddi anlamda çeliyor.

Kampanya 5000 imzaya ulaşınca kampanyayı başlatan kişi bir güncelleme daha yayınladı:

Açığa kavuşturalım: Bir imza kampanyası tabii ki de siteyi kapatmayacak. Bu kampanyanın amacı, eleştirmenlere, dışarıda kendileriyle aynı fikirde olmayan sürüyle insan olduğunu göstermek. Destekleyen ya da karşı çıkan herkes, bizim şimdi gidip siteyi kapatacağımızı düşünüyor. Öyle bir şey yok, sadece öfkemizi ifade etmek istiyoruz.

Öte yandan, Rotten Tomatoes’a kızmak pek doğru değil. Çünkü Rotten Tomatoes, bu puanı kendisi vermiyor. Birçok sinema sitesinin sonuçlarını toplayıp yaklaşık ortalama puanı yayınlıyor. Yani, örneğin Rotten Tomatoes bugün kapansa bile, dışarıda hala bu eleştirilerin bulunduğu siteler, eleştirilerine devam edebilecek. Muhtemelen başka bir site toplayacak puanları.

Ayrıca belirmek gerek ki sitenin %30’u bizzat Warner Bros.’a ait. Evet, DC Comics’in sahibine.

Eğer kampanyayı imzalamak isterseniz şuraya tıklayabilirsiniz.

Yorumlar