İnceleme: Detective Comics #938

[update title=”Künye” icon=”info-circle”]Yayınlandığı Tarih: 10.08.2016
İçerdiği Sayı: Detective Comics #938
Hikaye: Rise of the Batmen Part #5 – Enemy at the Gates
Yazar: James Tynion IV
Çizer: Alvaro Martinez
Yayıncı: DC Comics[/update]
DC Rebirth resmen gözümüzü gönlümüzü açtı. Yıllardır yayınlanmasını beklediğimiz kalitede çizgi romanlar birer birer geliyorlar ve 2 haftada bir yeni sayının çıkması, bu durumu daha da mükemmelleştiriyor. Tabii, cüzdanların yanarcasına boşalması ve neredeyse inceleme yapmaya yetişemediğimiz kadar fazla olmaları, Rebirth’ün kötü yanlarından ancak hikayeler en azından haklarını veriyorlar. Elimizde artık biraz daha net bir liste var, hangi seriyi takip edip etmeyeceğimize dair. Detective Comics de bu serilerden birisi. Kesinlikle okunmalı diyorum. James Tynion IV, bu hafta Twitter’da, bu serinin, şimdiye kadar yazmaktan en çok keyif aldığı seri olduğunu söylemişti, sağ olsun aldığı keyfi bize de hissettiriyor. Geçtiğimiz sayılarda Batman, Colony isimli örgütün kendilerini izlediğini anlayarak Batwoman’ın liderlik ettiği bir ekip kurmuştu ancak Colony’nin liderine, Batwoman’ın babası Albay Kane’e yakalanmıştı. Ancak daha sonra kurtulmuştu. Kane’in, Batmanvari bir Amerikan ordusu yaratmak istediğini ve bu ordunun başına da Batwoman’ı getirmek istediğini görmüştük. Tam, Batman’in kafasına bir kurşun sıkacakken de Kate ve diğerleri ortaya çıkıp partiyi bozmuşlardı.

[error title=”Spoiler Bölgesi” icon=”exclamation-circle”] Sayıya bir geçmiş sahnesiyle başlıyoruz. Batwoman’ın babası Jacob Kane, çok gizli bir rütbeyi kabul etmek üzeredir. Bu rütbedeyken, kimsenin bilmediği düşmanlarla savaşacaktır. Bunların arasında Court of Owls ve League of Shadows vardır. Daha sonra kızı Kate’le buluşunca, Kate’in asker olmak istediğini öğrenir ve onu yetiştirmeye başlar. Günümüze geldiğimizde, Batwoman ve ekibi, Batman’i kurtarıp Colony ile savaşmaya başlar. Albay Kane geri çekilir. Kalan adamlarını bizimkiler haklar. Bu sırada Kane’in hackerı ile Tim’in kısa bir konuşmasını izliyoruz. Hacker, Tim’e ne kadar hayran olduğunu söyledikten sonra kaçar ve Tim, Colony askerleriyle karşı karşıya gelir. Tam bu sırada Stephanie gelerek Tim’i kurtarır. Öte tarafta Clayface, ekibi taşımaya yardım ederken Cassandra Cain, karşısına gelenleri teker teker indirir. Sonunda yeniden albayla karşılaşıp ordusunu tekrar yenen ekip ortadan kaybolur. Bu sırada Batman, albayın masum kişileri, gizli League of Shadows üyeleri oldukları için öldürmek istediğini ama bu örgütün bir mit olduğunu söyler. Albaysa hackera her şeyin bittiğini söylemek üzereyken, hacker Ulysses, daha değil diyerek, hedeflerindeki kişilere kilitlenmiş, öldürücü dronelarını salarak sayıyı bitirir.[/error]

Görüş

Dövüşlü sayımız buydu. Sayının büyük bir kısmı dövüş kısmına ayrıldı. En güzel sahneler kesinlikle Cassandra’nın sahneleriydi. Sadece iki kelime söyledi, ortalığı yakıp geçti. Cass’i beyaz perdede izlemek için neler vermezdim! Clayface ekibin komik parçasını oluşturmaya devam ediyor. Hiç abartılmadan, yeri geldiğinde kullanılıyor. Bütün karakterler, isabetli bir şekilde rollerine dağıtılmış durumdalar. Hiçbiri, bir diğerinden daha fazla bir öneme sahip değil. Hepsi kendisine sayı içerisinde yer buluyor. En sevdiğim robinim Tim Drake’in böyle ön planda olan bir dergide, başrollerden biri olmasını çok büyük bir mutlulukla takip ediyorum. Batman’i küçük dozlarla görmemiz yetiyor da artıyor bile. Ama artık gerçekten rica edeceğim, ne diye sürekli her duyduğun şeye efsane, yalan diyorsun be adam, bu şehir, senin efsane, bebek ninnisi dediğin şeyler tarafından darma duman edilmedi mi? Neyin inadı bu? Ancak bunun dışında sayı çok güzeldi. Gerçekten de James Tynion IV’nın şu ana kadar yazmış olduğu en iyi eser olabilir.

8.0

GÜZEL

Sizin sayıya verdiğiniz puan kaç?

Yorumlar