İnceleme: Detective Comics #939

[update title=”Künye” icon=”info-circle”]Yayınlandığı Tarih: 24.08.2016
İçerdiği Sayı: Detective Comics #939
Hikaye: Rise of the Batmen Part Six – The Thin Red Line
Yazar: James Tynion IV
Çizer: Eddy Barrows
Yayıncı: DC Comics[/update]
Geçtiğimiz sayılarda, Batman, Batwoman’ın babası Albay Kane’in, bir örgüt topladığını ve bu adamlarla bir Batman ordusu kuracağını, ordunun başına da Batwoman’ı getireceğini öğrenir. Batwoman önderliğinde topladığı Clayface, Stephanie Brown, Cassandra Cain ve Tim Drake’ten oluşan ekiple bu çılgın planı durdurmaya çalışır. Çalışmaları başarıyla sonuçlanır ve albayın ordusunu tamamen geri püskürtmeyi başarırlar. Ancak albayın gizli silahı, hackerı Ulysses, sakladığı bombaları tek tek patlatmaya başlar. Bu sırada Tim, bir üniversiteye kabul edilmiştir ancak bunu Batman’e söyleyip uzaklaşmak konusunda kararsızdır. Öte yandan albay Kane, Batman’e, öldüreceği kişilerin League of Shadows üyeleri olduğunu söylese de Batman, böyle bir örgütün olmadığını söyleyerek, hedef alınan kişilerin masum siviller olduğunu belirtir.

[error title=”Spoiler Bölgesi” icon=”exclamation-circle”] Sayıya bir flashback sahnesi ile başlıyoruz. Thomas ve Martha Wayne’in cenazelerine gelen Albay Kane ve kızı Kate, üzgünler. Albay, kız kardeşinin ölümüne sebep olduğu için Thomas’a kızarken, Kate, Bruce’a destek olmaya çalışıyor. Günümüze geldiğimizde ise Tim, ekibe Ulysses’in, Gotham’daki insanları öldüreceğini ve harekete geçtiğini söylüyor. Batman de Batwoman’la, işin arkasındaki kişinin babası olduğunu hep bildiğini söyleyip, bir daha ona yalan söylemeyeceğine dair söz verdikten sonra, ekibi şehrin belli yerlerine dağıtıyor. Herkes, gittikleri yerlerdeki insanları daha güvenli yerlere çeviriyor. Albay Kane de saldırının yönünü değiştirmek istiyor ancak Tim sisteme sızıyor ve bütün saldırı botlarının yönlerini, hedeflerini değiştiriyor. Hepsi tek bir yere saldırmaya gidiyor: Tim’e! Spoiler derhal Batman’e söylüyor. Batman anında yola koyuluyor ancak zamanında gidemeyeceğinin bilincinde. Kulede tek başına ordunun gelmesini bekleyen Tim ise, “bunun matematiğini yaptın Tim, hadi o zaman Bat-dronelar” diyor ve yanındaki birçok drone ile birlikte ordunun saldırısını beklerken sayıyı bitiriyor. [/error]

Görüş

Harika bir sayıydı. Detective Comics’in Rebirth’teki ilk sayısından beri Kate Kane’e odaklanmasını çok seviyorum. J.H. Williams III ve W. Haden Blackman’ın New52’da yazdıkları enfes Batwoman serisinden sonra Batwoman’ı adam akıllı görmek için yanıp tutuşan birisi olarak bu seri bana resmen ilaç gibi geldi. Kate ile Bruce’un kuzen olduklarını biliyorduk ama bunu flashbacklerle olsun aralarındaki diyaloglarla olsun daha derinlemesine işlemeleri gerçekten çok güzel. Öte yandan bu sayı resmen Tim Drake’in ortalığı kasıp kavurduğu sayı oldu. En favori robinim her zaman Tim olmuştu. Tim’in teknolojik dehasına adam akıllı değiniliyor olması çok güzel. Bir yandan da üniversiteye gidip gitmemesi meselesi var. Zamanında yazarlar Batman’i yeniden tek çalışmaya zorlamak için Dick Grayson’u üniversiteye göndermişlerdi. Şimdi Batman’in etrafında resmen bir yarasa ordusu var. Bu yüzden Tim’in üniversiteye gidecek olması hem Tim’e hem de Batman’le olan ilişkisine farklı bir boyut takacak. New52’da statükoyu bozmadan anlatılan hikayelerden sonra karakterlerin değişimlerine gerçekten de odaklanılması çok iyi bir şey. Genel olarak bu sayı, zaten güzel giden Detective Comics’e bir yıldız daha kazandırıyor. Önümüzdeki sayıda Tim’in ortalığı dağıtmasını merakla bekliyoruz.

8.0

HARİKA

Sizin sayıya verdiğiniz puan kaç?

Yorumlar