İnceleme: Steve Rogers Captain America #4

[update title=”Künye” icon=”info-circle”]Yayınlandığı Tarih: 24.08.2016
İçerdiği Sayı: Steve Rogers Captain America #4
Hikaye: Civil War II Tie-in
Yazar: Nick Spencer
Çizer: Javier Pina & Miguel Sepulveda
Yayıncı: Marvel[/update]
Marvel’ın şu sıralar, hatta 4 aydır falan en tartışmalı dergisini okumaya devam ediyoruz. Steve Rogers, daha önce Red Skull’a boyun eğmiş ve Hail Hydra demişti, daha sonra Red Skull’ın, Steve’i gençleştiren kozmik küpü kullanarak geçmişini değiştirdiğini, Steve’i hep Hydra ajanıymış gibi gösterdiğini öğrendik. Daha sonra da Steve’in sadece numara yaptığını, Red Skull’ı devirmek için Doktor Erik Selvig ile işbirliğini yaptığını öğrenmiştik. Bu sayıda karşımıza nasıl bir sürprizle çıkacağını bilmiyoruz Spencer’ın, ama Twitter hesabında, yazdığı Captain America hikayesinin uzun soluklu olduğunu ve insanların pek de tahmin edebilecekleri şekilde gelişmeyeceğini söylemişti. Şimdi de araya bir Civil War II sayısı sokuyoruz. Civil War II’da Cap, Carol Danvers’ın yanındaydı ve SHIELD ekiplerine yardımcı oluyordu.

[error title=”Spoiler Bölgesi” icon=”exclamation-circle”] Sayıya bir flashback ile başlıyoruz. Steve’in annesi, kocasının Hydra tarafından öldürüldüğünü öğrenince toplanıp oğluyla beraber kçmaya çalışıyor ancak Hydra’daki kadın gelip biraz konuşalım mı deyince Steve’i saklıyor. Günümüzde ise Steve, Doktor Selvig’e “Red Skull seni öldürmek istiyordu, ancak yapmadım. Skull, Hydra’yı dibe çekiyor, bütün örgütün tek bir adama bağlı olmasına sebep oluyor. Seni bu yüzden o uçakta öldürmedim, birlikte Hydra’yı yeniden yükselteceğiz” diyor. Selvig, “Peki, ya SHIELD ve diğer kahramanlar ne olacak?” diye sorunca da SHIELD’ın zaten çökmek üzere olduğunu söylüyor Steve. Gerçekten de Maria Hill, Standoff döneminde yaptıklarından dolayı yargılanmaya hazırlanıyor. Çoğu SHIELD yöneticisi, kuruluşun başında başkalarının olması gerektiğini düşünüyor. Kahramanlarsa Civil War II ile meşguller. Sayının başındaki flashback’e geri gittiğimizde, Steve’in annesi kadınla tartışıyor ve üzerine yürürken, kadının teki annesini öldürüyor. Steve kaçmaya çalışırken yakalanıyor ve kadın, bu çocukla ilgili büyük planlarım var diyor. Yeniden günümüze geliyoruz. Taskmaster, Steve’in geçtiğimiz sayıda çarptığı uçağı incelerken, burada sıkıntılı bir şeyler olduğunu söylüyor. Steve, Doktor Selvig’e önce kozmik küp Kobik’e ihtiyaçları olduğunu söylüyor ve küpün yerini bildiğini söylüyor. Küp, Bucky Barnes’ın Standoff’tan sonra topladığı Thunderbolts ekibiyle çalışıyormuş ve Steve’in, Bucky ile iletişimini kesip duruyormuş. Steve de bu yüzden bir başka kişiye kozmik boyutlarda hareket edebilmeleri için Quasar’ın bilekliklerini vermiş. Sonunda da Selvig’e, “bu örgütü yeniden yükseltip şanlı günlerine döndüreceksek, Red Skull’ı öldüreceğiz ve sen de bana yardım edeceksin” diyor ve sayıyı bitiriyor. [/error]

Görüş

Oldukça dolu bir sayıydı. Nick Spencer’a hakkını vereyim, gerçekten de okuruyla oynamayı iyi biliyor. Bu sayıda gördük ki Steve, hala Hydra kontrolündeymiş ama bu sefer Red Skull’ı organizasyonun başından indirmek için çabalıyor. Burada belki Steve Rogers’ın engel olamadığı ahlaki dürtülerini bu olayın nedeni olarak görebiliriz. Steve her ne kadar bir Hydra ajanı olsa da hala niyeti temiz ve bir şeyler başarmaya niyetli. Bu yüzden gereken her şeyi yapmakta kararlı. Bir adamın kolunu bacağını koparmak, ayıları öldürmek ya da Red Skull’ı öldürmek onun asıl istediği geleceği kurmaktan Steve’i alıkoyamayacak. Önümüzdeki sayılarda da muhtemelen Skull’ın emrinde hareket edip bir yandan da Skull’a karşı hazırladığı planı Selvig ile harekete geçirmesini izleyeceğiz. Öte yandan ilk sayıda uçaktan atıp komaya soktuğu Jack Flag hala aynı durumda. Fakat bunun uzun sürmeyeceğinden eminim. Yakın bir zamanda Jack uyanıp kendisini itenin Steve olduğunu söyleyecek ve Steve’in Hydra’ya karşı geliştirdiği planlar da yarıda kesilecek. Bunlardan öte benim merak ettiğim bir şey daha var. Sharon ne ara bu kadar yaşlandı yahu? Kadın daha 1-2 sene öncesinde gencecik değil miydi? Önceki sayıda da bu sayıda da benim en çok sorduğum soru bu oldu. Seri bence rayına iyice oturmaya başladı. Steve’in çocukluk flashbacklerinde, geçmişinin daha başka nasıl değiştirildiğini detaylarıyla görmeyi iple çekiyorum. Bu seriyi şu an için gerçekten seviyorum.

7.5

İYİ

Sizin sayıya verdiğiniz puan kaç?

Yorumlar