İnceleme: Wonder Woman #5

[update title=”Künye” icon=”info-circle”]Yayınlandığı Tarih: 24.08.2016
İçerdiği Sayı: Wonder Woman #5
Hikaye: Lies Part Three
Yazar: Greg Rucka
Çizer: Liam Sharp
Yayıncı: DC Comics[/update]
Bildiğiniz gibi, Wonder Woman serisi, aynı dergi içinde iki farklı hikaye işliyor. Birisi Wonder Woman’ın köken hikayesini anlatan Year One hikayesi iken, diğer hikaye Lies’da ise Diana’nın günümüzde kaybolan Themyscira’yı aramasını anlatıyor. Bu hafta da Lies’ın üçüncü bölümündeyiz. Geçtiğimiz sayılarda Diana, halkını bulabilmek için ezeli düşmanı Cheetah’dan yardım istemeye gitmişti. Cheetah, yaşadığı ormandaki tanrı Urzkartaga yüzünden hayatının yerle bir olduğunu, eğer onu alaşağı ederlerse yardım edeceğini söylemiş, Diana da çaresiz bir şekilde kabul etmişti. Bu sırada, bir Afrikalı savaş kralını arayan Steve Trevor ve adamları, Cadulo’yu bulmaya çalışırlarken yakalanıyordu. Ve Cadulo’nun Urzkartaga adına çalıştığını öğrenmiştik.

[error title=”Spoiler Bölgesi” icon=”exclamation-circle”] Sayıya, Steve Trevor’un ekibini yönlendiren Etta Candy’nin bir kadını ziyaret etmesiyle başlıyor. Sasha ismindeki kadını durum hakkında bilgilendirdikten sonra Wonder Woman’ın da aynı yerde olduğunu, Steve’i ve ekibini kurtarabileceğini, olmazsa kendilerinin bir şey yapmaları gerektiğini söylüyor. O gittikten sonra Sasha bir makineye bağlanıp, Etta, Wonder Woman’ı avucumuzun içine getirecek diyor. Ormanda ise, Steve, Cadulo tarafından bağlanıyor ve bedeninin, Urzkartaga’nın ruhunu ve Cadulo’nun zihnini taşıyacağı söyleniyor. Cadulo bir yandan Steve ile Wonder Woman arasındaki ilişkinin ne olduğunu Steve’i döverek öğrenmeye çalışırken diğer yandan ayin hazırlıklarını yapıyor. Bu sırada Wonder Woman ve Cheetah, arkalarındaki canavarları atlattıktan sonra kısa bir süreliğine konuşuyorlar. Diana, eğer tanrılar izin vermezse Paradise adasına giremeyeceğini, tanrıları kızdıracak bir şey yaptığını söylerken, Cheetah da artık insansı yanını tamamen kaybetmeye başladığını söylüyor. Sonunda kampa girip Steve’in arkadaşlarını kurtarmaya başlıyor ancak Diana, Steve’in ortalıkta olmadığını görünce panikliyor. Steve ise ayinde yer almak üzereyken sayı bitiyor. [/error]

Görüş

Wonder Woman dergisinden hala beklediklerimi alamadım. Özellikle bundan önce okuduğum Wonder Woman serisi, Brian Azzarello ve Cliff Chiang’in New52 serisi olduğu için en azından o seviyede bir seri bekliyordum. Bunun yanı sıra serinin iki farklı hikaye anlatıyor olması da her iki hikayede, seri başladığından beri adam akıllı bir ilerleme kaydemememize sebep oluyor. Tabii, en azından Lies hikayesinde çok şaşıracağımız şeylerin olmaması da serinin sonraki sayısını beklememizi biraz daha az hevesli hale getiriyor. Diana’nın mitolojik kurgular içinde yer almasını daha çok seviyorum. Bunun yerine tesadüf eseri de olsa kadın-erkek ilişkilerinde sınırlandırılması beni pek mutlu etmiyor. Ayrıca derginin Lies hikayesi boyunca Diana’yı adam akıllı görme fırsatımız bile olmuyor. Sürekli başkalarından Diana adına bir şeyler söylendiğini görüyoruz. Tıpkı Batman v Superman: Dawn of Justice’de Superman’in filmin ilk yarısına kadar doğru düzgün tek bir kelime etmemesi gibi, bu durum Diana’yı da biraz fazla geride bırakıyor. Önümüzdeki sayı 2 hafta sonra Year One hikayesine devam edecek, daha sonra 28 eylülde Lies öyküsünde 4. sayıya geleceğiz. Ancak şu an için çok büyük bir ilerleme göremiyorum.

6.5

FENA DEĞİL

Sizin sayıya verdiğiniz puan kaç?

Yorumlar